В передостанній день 2015 року голова Нацбанку Валерія Гонтарева прогнозувала зростання курсу нацвалюти. Тоді долар коштував 23,7 гривні. Та прогнози не збулись.

Невдалий прогноз

Тест: Скільки коштувала гривня у різні роки

— Прогноз від Валерії Гонтаревої скоріш за все був для необхідності. Адже тоді розраховували бюджет з розрахунком курсу 24,1 гривні за долар. Насправді, посилів втримати курс було дуже мало. Оскільки в тому курсі, який зараз вкотре обвалився, мало економіки — багато політики. Це — політична нестабільність, яка існує в країні.

Тоді були інші уявлення, коли ми мали отримати транш від МВФ. Тепер зрозуміло, що він затягується. Сказали навіть причину – відношення імітації боротьби з корупцією.

— Порівняно з попередніми роками у нас вдвічі обвалився експорт. Наші основні експортери, такі як металурги, мають велику проблему ще через те, що на зовнішніх ринках обвалились ціни на руду та сталь. Це все тисне на гривню.

Причини девальвації

— Війна вносить свій вклад, але вона стає все меншим чинником. У 2014 році війна на Донбасі могла бути головною причиною девальвації. Така ж ситуація відбувається і у наших сусідів – обвал курсу у Росії, Казахстані. Це така доля всіх економік, які живуть за рахунок продажу сировини. Тому падіння національних валют відбулося ще до війни на Сході. Фактично з 2012-2013 років.

Війна — лише одна з причин девальвації. У світі дуже багато країн, які перебувають у стані війни, та їхня економіка від цього лише міцнішає.

Більше — дивіться у інтерв’ю.