У стінах парламенту Уляна Супрун зачитала одну з тисячі страшних історій пацієнтів, які у соцмережах вимагають медичну реформу. Аби покласти край жахіттям, попросила депутатів підтримати зміни.

Прийнявши урядовий законопроект, ви, шановні депутати, проголосуєте за незалежність української медичної системи від "совєтського" минулого,
– зауважила в.о. міністерки охорони здоров'я України.

За державний кошт фінансуватиметься первина допомога, виклик швидкої, пологи, допомога невиліковно хворим та пільговикам. За формулою "співоплата" – вузькопрофільні спеціалісти та додаткові послуги в пологових. До прикладу, окрема палата. Скільки платитиме пацієнт, а скільки держава – має ще встановити уряд. Естетичну хірургію та послуги стоматола сплачуватиме пацієнт.

Читайте також: Супрун розповіла, як вплине на лікарів медична реформа

Держава платитиме не за ліжко-місце, а за конкретні послуги, які вже надав заклад. "Самопоміч", "Народний фронт" та більшість президентської фракції такий спосіб розподілу коштів підтримали.

Цей проект не про медицину. Цей законопроект про людські гроші, які сьогодні є спроба передати людям і лікарям. І хай вони між собою розбираються, а не першого січня дерибанять державні чиновники і фармакологічна мафія,
– сказав лідер фракції "Самопоміч" Олег Березюк.

Колишній же очільник МОЗ Олег Мусій впевнений, що така система породить ще більшу корупцію. Хоча його самого й усунули з посади, звинувативши у корупції.

І ще й платити не наперед, як робить увесь світ, за медичну допомогу, а платити постфактум. Той головний лікар, який буде до вас лояльний, який привезе вам валізи "відкатів", той отримає фінансування,
– зазначив член Комітету з охорони здоров'я Олег Мусій.

Мусія підтримує і Ольга Богомолець – очільниця Комітету охорони здоров'я. Її обурює, що закон не подавали на його розгляд. Бо якщо закон лише про фінансування, то де хоч одна цифра.

Що буде входити в базовий медичний пакет допомоги, скільки коштує ця допомога, скільки потрібно буде платити людям по "співоплаті"? По суті ми кидаємо людей під танки і даємо ще додаткові тарифи,
– вважає Богомолець.

Богомолець і Мусій запропонували свої напрацювання. А з таким варіантом порадили не поспішати.

Читайте також: Про суть медичної реформи в Україні та дієвість нововведень, – інтерв'ю з Уляною Супрун

Депутати від "Радикальної партії", "Батьківщини" та "Опозиційного блоку" впевнені, що реформатори крадуть гроші у людей. Бо медицина стане платною. Хоча де-факто вона давно уже платна. А після реформи частина послуг насправді буде за кошт держави.

Після довгих дебатів Парубій поставив законопроект на голосування. Проте голосів не вистачило. Потім намагався ще двічі. Але його вмовляння не подіяли. Тоді пояснити суть реформи на підручних засобах взявся депутат БПП Віктор Пинзеник.

Ви йдете в магазин. Вас не просять заплатити спочатку за корок, потім за етикетку, потім за воду. Ви купуєте готовий кінцевий продукт. Логіка цього законопроекту наступна. Ми припиняємо фінансувати процес корок, пляшку, воду і т. д. Ми переходимо на оплату кінцевого продукту,
– пояснив Пинзеник.

Таке тлумачення дало результат. За законопроект проголосували 227 нардепів. До другого читання ініціатори медичної реформи визначаться з "співоплатою".

Читайте також: Медична реформа впроваджується для пацієнтів, а не медиків, – екс-міністр охорони здоров'я