Часто можемо почути прохання чи заклик малюків "пішли на качелі", але в українській мові такого слова немає. 24 Канал у рубриці "Антисуржик. Говоримо правильно українською!" пропонує з'ясувати, як замінити цей росіянізм.
Дивіться також Ви точно присідаєте у парку на "скамейку" – краще з'ясуйте український відповідник
Українською – не "качелі"
В українській мові немає слів "качелі" чи "качель" – це росіянізми. А процес російською позначається – як "качать" чи "раскачивать".
Але ця споруда має свій відповідник в українській мові – го́йдалка або го́йданка. Два варіанти правильні. Процес же можна назвати кількома словами – гойдати, хитати чи колисати.
Що таке гойдалка
Це споруда, на якій гойдаються для розваги діти й молодь, встановлюється на дитячих майданчиках чи у місцях відпочинку. Гойдання на гойдалках – стародавня улюблена розвага молоді на Великодні свята, а також подекуди на Петра і Павла. Звичай гойдатися на гойдалці сягає язичницьких часів і був частиною ритуального дійства. На думку дослідників забава походить зі сходу.Тому, колиска – це теж форма гойдалки, ліжечко для немовляти, яке підвішували до сволока (балки на стелі) або на ніжках у формі дуги, щоб гойдати / колихати дитину.
"Поскрипують і розсохлі дошки го́йданки, прибиті до двох поперечних брусків, що вже насилу втримують пошарпані вітром, дощами й часом мотузи" (Марія Матіос, Майже ніколи не навпаки).
"Панно, ходімо до Ривки на гойдалку, там вже досі наші дівчата зібралися" (Леся Українка).
"Він [соловейко] сидить на дерезині, співає, аж бадилина під ним коливається, а він ніби гойдається, як на гойдалці" (Іван Нечуй-Левицький).
Крім того, в українській мові існують діалектичні варіанти позначення цієї споруди:
- гойдочка;
- гойдойка;
- гуцанка;
- орелі;
- ореля;
- реля;
- вихалка;
- хитанка.
Обирайте собі слово до вподоби, чи навіть кілька, і говоріть українською!
Оберіть український варіант / Ілюстрація ресурсу "Чиста мова"
Варіанти конструкцій гойдалок:
- Підвісна гойдалка – сидіння, підвішене на мотузці сидіння між стовпами чи на гілці. Підвіс може бути як жорстким, так і нежорстким.
- Гойдалка-дошка (гойдалка-балансир чи гоцалка) – дошка, закріплена на опорі
- Гойдалка на пружині – сидіння, закріплене на пружині
- Тарзанка – гойдалка у вигляді поперечини, підвішеної на одній мотузці. Часто влаштовується над крутояром, може використовуватися для стрибків у воду.
- Панорамні гойдалки – встановлюються заради красивих фото у горах, пагорбах, на березі водойм чи моря.
Панорамна гойданка / Freepik