Вони найчастіше організовано збираються у місцях, де назріває народний бунт проти зухвалого забудовника. І ладні бити міцними кулаками та чим під руку попаде активістів і місцевих мешканців, які виступають проти. Їх можуть автобусами привезти на кордон в якості звичайних глядачів політичного шоу. І в будь-який момент вони можуть виконати команду "фас" від замовника. Вони несподівано матеріалізовуються на місці проведення мітингів та імітують приналежність до одної зі сторін, яка нібито виборює правду. А буває, вони самі приходять на протести. Щоправда, за що ж насправді стоять, кого представляють і проти чого виступають – пояснити зазвичай не можуть.

В епізоді з однієї із нещодавніх програм "ЦРУ" мій колега Ілля Лукаш спілкується із хлопцями, які прийшли під стіни Глухівської міськради з конкретною метою – зірвати засідання та влаштувати провокацію. Знайшли навіть формальний привід – мовляв, у місті необґрунтовані тарифи на воду. Виборюють право людей на менші тарифи та представлять якісь міфічні профспілки. Та неозброєним оком видно – хлопців може об'єднувати хіба один спортивний клуб.

Читайте також: Американське вугілля: причин для тріумфування не так й багато

Припустимо, ми повірили. Але ж їхня акція-провокація таки завершилась повним фіаско – замість того, аби облити водою начальника водоканалу, хлюпнули із пляшки на іншого чиновника. Переплутали, бо не знали навіть в обличчя того, по чию душу прийшли. Такі вистави із бравими хлопцями у Глухові – вже буденність. Звичайні капості звичайних політичних опонентів чинного мера Мішеля Терещенка, що намагється вивесті місто із глухого кута.

Таких ситуацій, ще гірших у своїх проявах по всій Україні, на жаль, дуже багато. Назва цього явища, цього руху – так звані "тітушки" – це хлопці зі спортивних клубів, яких по всій країні ціла армія, які мають силу, але не мають власної громадянської позиції., бо продають її за гроші замовникам задля реалізації злочинних схем.

Пам’ятаєте, з чого все почалося? У 2013 році один із таких молодиків Вадим Тітушко під час мітингу опозиції в центрі Києва побив журналістку "5 каналу". Тоді вже й з’ясувалося, що цілу юрбу хлопців-відвідувачів білоцерківського спортивного клубу "Будо" цілеспрямовано привезли до Києва для того, аби спровокувати сутички. Після скандалу, висвітлення в пресі, суду та дворічного умовного терміну Вадим Тітушко ніби розкаявся та заліг на дно. Навіть підтримував Євромайдан. Але відтоді його прізвище стало назвою загальною, та тепер так називають усіх його колег і послідовників.

Читайте також: Віртуальна реальність, в якій живуть наші посадовці та справжні будні українців

Термін "тітушка" увійшов до Вікіпедії. "Тітушка" – це тепер така професія. Послуги безпринципних хлопців зі спортклубів з відстоювання певних позицій замовляють і, мабуть, непогано оплачують. Як вже показав досвід, журналістські розслідування, корінь проблеми у першу чергу – це певні спортивні клуби, в яких окрім фізвиховання не гребують надавати послуги так званих "тітушок".

Спорт на продаж, зі злочинною метою – це ганебна дійсність, на яку дотепер не звернули належної уваги жодні чиновники, правоохоронні органи та законотворці. Гадаю, час вже настав.

Ми всі знаємо про кримінальну відповідальність за проституцію та сутенерство, за це передбачене покарання у Кримінальному кодексі. А чим "тітушки" кращі за нічних метеликів, а їхні тренери-організатори – за звідників? Тут можна провести аналогію та запровадити санкцію – не лише штрафувати та саджати за ґрати, а й закривати назавжди спортклуби, що перетворюються на організовані злочинні угрупування на замовлення. Адже що далі, то проблема наростає як сніжний ком. У найближчі роки вибори і, ймовірно, у "тітушок" будуть справжні жнива – це мітинги, провокації та сутички.