За цей час на її території з’явився фруктовий сад.

“Це якась особлива радість посадити тут дерево, дай Боже, щоб воно прийнялося. Мій дід був садівник. Він би так тішився, як би він дізнався, що я посадив дерево у Софії Київській”, - каже видавець Іван Малкович.

Нині Софія Київська - це унікальна культурна скарбниця: тут і архітектура, і скульптура, і малярство, і ювелірне мистецтво зібрані в один потужний акорд. Справжня - українська туристична Мекка.

“В Японії також багато старих храмів. Мене зацікавило, що в Україні приділяють увагу збереженню пам'ятків культури та історії, і вони у такому чудовому стані”, - каже гість з Японії Сусуму Тойосіма.

До уваги туристів і відреставрована Брама Заборовського. Її звели у XVIII ст. як західний парадний в’їзд на територію митрополичого двору, з боку Золотих воріт.

"Софія Київська" також отримала грант від американського посольського фонду на збереження автентичних мозаїк XII століття з Михайлівського золотоверхого собору. На майже 50 тисяч доларів відреставрують фрески за допомогою нових технологій.

“Ми довго шукали ці технології, довго шукали гроші для виконання цих робіт. Україна буде мати нові технології, буде мати майстрів, які будуть навчені цієї технології”, - каже гендиректор Національного заповідника "Софія Київська" Неля Куковальська.

“Італійський відомий реставратор, який приїде до нас, він передасть досвід, і вже думаю наступні роботи, після цих, бо є ще фрески, які потребують такої ж технології, будуть виконувати наші українські реставратори”, - каже міністр культури України Михайло Кулиняк.

Нагадаємо, на реставраційні роботи з нагоди ювілею Національного заповідника "Софія Київська" держава виділила понад 10 мільйонів гривень. Офіційно своє тисячоліття українська святиня відзначатиме 4 листопада.