Навчання у повній відповідності міжнародним нормам

24 листопада Україна видала NOTAM (авіаційне повідомлення) про активування небезпечних зон у повітряному просторі у зв'язку із запланованими 1 і 2 грудня ракетними стрільбами, які відбудуться над акваторією Чорного моря. Тобто навчання українських військових сил заплановані на кордоні з анексованим Росією Кримом. Москва, вочевидь, не очікувала такого кроку від України і вручила ноту протесту українському аташе. Насправді цей документ – пряма погроза Російської Федерації Україні. Росія заявила про готовність не лише знищувати українські ракети поблизу кордону з Кримом, а й завдати удару у відповідь, якщо внаслідок українських навчань надходитиме загроза об'єктам на території РФ.

Президент Петро Порошенко заявив, що на кордоні з Кримом Україна проводить військові навчання, щоб бути готовою до повномасштабного вторгнення.


Навчання елемент підготовки України до повномасштабного вторгнення

Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов у відповідь заявив, що попри російські погрози, Україна проводе ракетні випробування та навчання відповідно до затверджених планів та графіків. За його словами, Росія перейшла до нового етапу провокування ескалації військової агресії проти нашої держави.

Погрози застосувати зброю проти України – це спроби переведення в активну фазу гібридної війни, яку Росія веде проти нашої країни протягом останніх трьох років,
– заявив Турчинов.

Крім того, командування ЗСУ заявило, що такими стрільбами Україна нічого не порушує і не несе загрозу окупованому Криму, адже проводить їх на своїй території. За повідомленням прес-центру ЗСУ, траєкторія буде проходити далеко від узбережжя кримського півострова. Найближча точка наближення ракет до повітряного простору Криму становить не менше 30 кілометрів.

На думку експертів, Україна не порушує ані своїх міжнародних зобов’язань, ані норм міжнародного права. Тому рішення України можна тільки підтримувати, тому що наша держава повинна демонструвати свою готовність до захисту своїх інтересів, кордонів і спроможність діяти належним чином.

Україна показала зуби

Для Росії проведення ракетних стрільб на адмінкордоні з Кримом, який Москва вважає своїм, явно стало несподіванкою. Кремль звик, що від його постійного побряцування ядерною зброєю, показової демонстрації військової сили, шантажу агресією Захід одразу робить два кроки назад. Росія постійно погрожує НАТО завдати удар, якщо Альянс спробує хоча б на крок наблизитися до її кордонів і геополітичної сфери впливу.

Раптом виявляться, що Україна, яка не є членом НАТО, спокійно розпочинає військові навчання де-юре поблизу своєї території. Але де-факто Росія вважає Крим своїм. Хоча цього не визнала жодна міжнародна інституція.


Кремль не на жарт розхвилювався через навчання біля Криму

На думку політтехнолога Тараса Березовця, те, що Москву добре "бомбануло" від новини про військові навчання на кордоні з тимчасово окупованою АРК, стало зрозуміло після загрози збивати українські ракети, а також нанести удари по пускових установках.

Україна завжди буде відстоювати принцип своєї територіальної цілісності і непорушності кордонів. Поки ми обмежувалися дипломатичним тиском, санкціями і судовими позовами. Нарешті Україна показала свої зуби в Криму. І це лише початок,
написав Березовець на своїй сторінці у Facebook.

За словами директора Центру суспільних відносин Євгена Магди, хвилювання Росії є показовим і показним. Погрозами Москва намагається нагнітати ситуацію і нагадувати, що Крим начебто російський.

Максимум, на що спроможна Росія, – збивати українські зенітні ракети, якщо вони потраплять до її повітряного простору. Або завдати удару по українських пускових установках. Але, швидше за все, це гра м’язами, яка підпорядкована тільки одному завданню: демонстрації впливу Росії в Криму і приналежності Криму РФ,
– зазначив політолог.

З іншого боку, виникає логічне питання: чи не провокує Україна таким чином Росію на подальшу військову агресію проти нашої держави? Деякі експерти і політики вважають, що Росія цілком може у відповідь порушити повітряний простір України, ініціювати чергову ексалацію на Донбасі, і тоді конфлікт ще більше загостриться.


Україні треба готуватися самій захищатися від ворога

Втім, як говорить політичний експерт Валентин Войтков, сьогодні мова зброї перемагає мову дипломатії. Військова агресія – частина зовнішньої політики Росії. Вся її міжнародна позиція будується на ядерному потенціалі, погрозі, або й відвертому застосуванні зброї. Розв'язана Москвою гібридна війна і військовий шантаж, на жаль, приносять свій результат. Тому для України є дві стратегії: не висовуватися і відмовитися від навчань або ж таки їх провести.

Але ніщо так не провокує агресора, як слабкість. Якщо ми послідовно будемо проводити лінію на зміцнення нашої оборони і ЗСУ, на модернізацію озброєння, це стримуватиме агресора. Україна залишається наодинці з агресором, а міжнародна підтримка слабшає. Тому нам залишається дбати про свої війська і готуватися до того, що нам доведеться самим захищати свою територію,
– наголосив Войтков.

На думку голови правління Центру соціологічних та політологічних досліджень "Соціовимір" Сергія Тарана, "треба віддати належне українським військовим – хороші ракети зробили усього за два роки, якщо це так бісить Кремль. Робили би такі завжди – стояли би вони зараз десь у Криму під Тузлою".

Провокації з боку Росії і кримське питання

Виключати провокацій з боку Москви не можна. Судячи з реакції російського керівництва, Кремль вельми стурбований і опинився в незвичній для себе ситуації. За словами політичного експерта Дениса Кірюхіна, є ризик, що це може вилитись в конфлікт, якщо РФ вирішить, що дії України порушують її суверенітет.


Конфлікт з приводу навчань привід нагадати світу про кримське питання

Москва звикла до провокацій, тому навряд чи відповість симетрично. Швидше за все, можна очікувати чергових "гібридних" дій від Росії за принципом "настамнєт". Як вважає Сергій Таран, Росія може вдатися до кардинальних кроків.

Знаючи цинізм московитів, легко уявляю собі, що вони навмисне пошлють один-два своїх пасажирських літаки, аби їх збила українська ракета. І питання малайзійського літака буде "закрите", і будь-які військові дії Московії будуть "виправдані"...
– написав він у Facebook.

За словами Євгена Магди, стрільби навряд чи можуть ще більше ускладнити російсько-українські відносини чи погрішити їх з формальної точки зору. На його думку, в умовах гібридної війни дипломатія також є гібридною, і, відповідно, є проблема із забезпеченням ефективного діалогу між двома країнами. Він сьогодні відсутній як такий.

"Україні потрібно очікувати подальшого ускладнення відносин з Росією, незалежно від того, що робитиме наша держава. Провокації на кшталт затримання так званих українських "диверсантів" продовжаться. Думаю, найближчим часом Москва витягне історію зі збитим у 2001 році літаком авіакомпанії "Сибір" і буде це активно демонструвати на своєму телебаченні", – зауважив Магда.

При цьому експерти наголошують: те, що навчання проводяться за всіма нормами міжнародного права, свідчить позиція міжнародної спільноти, яка не висловила з цього приводу будь-яких зауважень. Військовий експерт Сергій Грабський зазначає: технічно можна очікувати якихось дій від Росії. Але всі вони гратимуть проти РФ.

В заявах Росія може піти дуже далеко, як вона це вже зробила зараз. Але заяви і дії – різні речі. Є сумніви, що щось відбудеться. Міжнародна спільнота вже висловилася і якби були якісь сумніви щодо порушення міжнародного права, нам би просто не дали можливість проводити такі навчання,
– підкреслив Грабський.

Військові навчання над акваторією Чорного моря – це чергове нагадування світу і західним партнерам про питання анексованого Криму. Цей конфлікт знову може повернути тему Криму на міжнародний рівень. Кремль, звичайно, спробує добитися визнання півострова російським. Зокрема, Москва обговорюватиме це питання зі США. Але, як наголошує Євген Магда, не раніше, ніж Дональд Трамп стане офіційно президентом.

В той же час українські навчання з ракетними стрільбами – тест для Росії. Спокуса для Кремля завдати удару у відповідь велика. Але в Москві також розуміють, що на міжнародній арені такі дії викличуть негативу реакцію, і це аж ніяк не сприятиме пом’якшенню санкцій проти РФ. Ризики завжди є, але два роки російської агресії показали, що, по-перше, Кремль не зупиниться, якщо нічого не робити. По-друге, розраховувати можна тільки на себе. Відповідно, нам необхідно підвищувати боєздатність української армії.

Читайте також: Нормандський формат на бездоріжжі: зрозуміло про плани країн "четвірки"