Про це повідомляє науковий журнал Science Advances.

Читайте також: Що станеться з людським тілом на Марсі – експеримент

Астрономи Робін Кануп та Жульєн Сальмон з Південно-Західного дослідницького інституту провели симуляцію, в якій вони спробували більш точно визначити розміри і властивості уламкового диска, що залишився після зіткнення. Вивчивши минулі роботи інших учених, дослідники дійшли висновку, що небесне тіло, яке впало на Червону планету, не було таким великим, як передбачалося раніше (вважалося, що об'єкт мав масу 0,03 від ваги планети Марсу), однак перевірка даних показала, що уламковий диск вийшов би занадто великим, щоб з нього сформувалися сучасні Фобос і Деймос.

У новій симуляції Кануп і Сальмон розглянули тіло вагою 0,003 мас Марса. На думку вчених, в давнину планета могла зіткнутися з об'єктом, діаметр якого знаходився між діаметром Вести (530 кілометрів) – найбільшого астероїда в головному астероїдному поясі, і карликової планети Церери (946 кілометрів). В результаті на орбіту навколо Марса було викинуто величезну кількість пилу, з якої згодом сформувалися кільця, що тягнулися приблизно на 24 тисячі кілометрів над поверхнею планети.


Симуляція зіткнення Марсу із астероїдом

У цих кільцях почали формуватися численні місяці, однак більшість з них розпалися під впливом приливних сил протягом декількох сотень тисяч років і впали назад на Марс. В результаті залишилися тільки Деймос і Фобос, який теж в майбутньому буде зруйнований. При цьому Кануп і Сальмон відзначають, що ранні супутники могли бути набагато більші Фобоса, чий радіус становить всього 11 кілометрів.

Читайте також: Вчені придумали, як відправити колоністів на інші сонячні системи

Вчені зможуть перевірити гіпотезу після запуску апарату Martian Moons Exploration, який візьме проби ґрунту Фобоса і доставить їх на Землю. Очікується, що місія стартує в найближчі 10 років.

Раніше схожі результати отримала інша група дослідників. Згідно з їх розрахунками, зіткнення з небесним тілом, яке має розмір Церери, відбулося 4,43 мільярди років тому.

Церера – карликова планета в поясі астероїдів в середині Сонячної системи. Це найближча до Землі карликова планета. Варто зазначити, що вона інколи наближається до нашої планети на відстань 263 мільйони кілометрів.

Її відкрив Джузеппе Піацці в астрономічній обсерваторії в місті Палермо 1 січня 1801 року. Це була перша відкрита мала планета.

Діаметр Церери складає близько 950 кілометрів. Вона є найбільшим та наймасивнішим тілом у поясі астероїдів і за своїм розміром перевищує багато великих супутників планет-гігантів. Сучасні спостереження довели, що вона має кулясту форму, на відміну від більшості інших малих тіл, які мають неправильну форму через низьку гравітацію