Попри рясний дощ, кримські татари вечір-реквієм не покидають. Кажуть, небо плаче разом з ними, згадуючи події 1944 року.

Читайте також: Крим є територією, де немає прав людини і всі у небезпеці, — журналістка

Історію своєї сім'ї, яка пережила депортацію, Джамала згадує зі сльозами. Дочка прабабусі, переможниця Євробачення, загинула під час такого вимушеного переселення.

Вона спиталася в солдатів, щоб поховати її по дорозі, її просто викинули. Багато розповідав мій дідусь про те, що вони не мали хліба, не мали їжі. І дуже багато людей загинули вже в Середній Азії,
– розповіла переможниця Євробачення Джамала.

Для більшості Крим залишається лише в серці і у спогадах. Бо чотири роки не ступали на півострів. Фатіма інколи навідується на батьківщину. Помітила: ейфорія від життя в складі Росії в місцевих проходить.

"Ми нарешті з'єднались з Росією. А в 2017 році вони вже мовчать", – прокоментувала кримська Татарка Фатіма.

Читайте також: 74 роки по тому: як життя кримських татар перетворилося на пекло

І хоч вони знаходяться за тисячі кілометрів від батківщини, якого майбутнього хочуть для Криму, знають.

"Ми хочемо бути в складі незалежної вільної, визнаючої права окремих людей, Україні. У своїй кримсько-татарській національній автономії", – сказала кримьска татарка Діляра Сєйтвєлієва.

Про національно-територіальну автономію кримські татари мріють давно.

Це збільшення, фактично, культурних, мовних, політичних прав народу на своїй батьківщині. І така можливість може бути реалізована,
– стверджує заступник міністра інформаційної політики Еміне Джапарова.

Еміне має на увазі напрацювання спеціальної робочої групи. Петро Порошенко каже, скоро вони будуть представлені. Такі зміни до Конституції дозволять кримським татарам отримати право самовизначення у складі України. Зможуть на півострові обирати представницький орган – Кримську раду.

Залучені експерти, науковці, представники громадськості наголошують, що їхні пропозиції спрямовані на забезпечення рівних прав для всіх громадян України, незалежно від національності, які проживатимуть у звільненому від росіян українському Криму,
– зазначив Президент України Петро Порошенко.

Цей процес довгий. Адже його мають дозволити у Конституційному суді і за нього мають проголосувати у парламенті. Але кримьські татари продожвують вірити. Кажуть, віра – це те, що не давало їм зламатися впродовж трагічних сторінок їхньої історії.