Що таке сорбенти

Назва "сорбенти" походить від латинського "sorbens" - поглинаючий. Вони сорбують (вбирають) різні речовини і гази. Якщо мова йде про отруєння, завдання будь-якого сорбенту зібрати на себе токсини і токсичні продукти їх розпаду (метаболізму) і вивести їх з організму природним шляхом. А от методи і механізми дії різні. Більше того - як показали результати нещодавно проведеного незалежного дослідження, ефективність сорбентів теж не однакова.

Як досліджували сорбенти

НДЦ Незалежних споживчих експертиз "ТЕСТ" провів дослідження 6-ти найбільш популярних ентеросорбентів, куплених в аптеках Києва. У першу чергу, досліджували одне з головних властивостей - питому поверхню. Мова йде не про розмір таблетки, а площу всієї активної поверхні, що бере участь у захопленні та інактивації шкідливих сторонніх речовин - токсинів. Чим вона більше - тим краще.

"Сорбенти на основі активованого вугілля мають найбільш розвинену активну поверхню", - говорить директор НДЦ НП "ТЕСТ" Валентин Безрукий.

"У нашому тесті найбільша площа питомої поверхні виявилася у гранульованого активованого вугілля в капсулах "Сорбекс" (1830 м2 / г), найменша у "Білого вугілля" (12,3 м2 / г). Такий результат "Сорбекс" пов'язаний з особливою структурою його гранул - вони схожі на губку з безліччю пор, в які, як в пастки, потрапляють шкідливі речовини. До речі, "Біле вугілля" є вугіллям тільки в назві, що на наш погляд дещо некоректно. За складом це діоксид кремнію - близький до кварцового піску", - додав він.

Крім того, як показали проведені дослідження, вугільні сорбенти, до яких відноситься "Сорбекс", здатні поглинати молекули різних розмірів, що важливо в тому випадку, коли людина не знає, чим саме вона отруїлася.

П'ятірка за ефективність

Розповідаючи про підсумки тестування, Безрукий зазначив: "Ми визначили можливим розподілити оцінки в нашій п'ятибальній шкалі таким чином: "Сорбекс" і "Ентеросгель" отримали оцінки "відмінно", "Білий вугілля" - "задовільно". Детальну інформацію про дослідження та інших тестованих продуктах, можна дізнатися на сайті науково-дослідного центру: test.org.ua.

Від правильного вибору сорбенту може залежати, наскільки швидко ви повернетеся "у стрій". Але якщо відчуваєте гостре нездужання, обов'язково зверніться до лікаря і не займайтеся самолікуванням.