Вперше про можливість створення в Україні Сил спеціальних операцій (ССО) заговорли у 2007 році, коли була видана Директива Міністра оборони України, щодо формування Управління Сил спеціальних операцій, як структурного підрозділу Генерального штабу ЗС України. Однак після цього все затихло.
Читайте також: Як три роки тому українців годували зневірою
Лише після анексії Криму та початку війни на Сході України, керівництво держави вирішило удосконалити Збройні Сили України. Для цього 20 травня 2016 року було прийнято рішення Ради національної безпеки і оборони України "Про Стратегічний оборонний бюлетень України", яке 6 червня підписав Президент Петро Порошенко. 16 червня 2016 року Верховна Рада дозволила створити Сили спеціальних операцій та високомобільні десантні війська. За відповідний законопроект проголосували 256 народних депутатів.
Сили спеціальних операцій ЗСУ, відповідно до закону, можуть залучатися до заходів добування розвідувальної інформації з метою підготовки держави до оборони, підготовки та проведення спеціальних операцій та/або спеціальних дій, забезпечення готовності Збройних Сил України до оборони держави. Сили спеціальних операцій Збройних Сил України здійснюють ведення спеціальної розвідки.
Читайте також: Тренування українських пілотів: у небо над Києвом підняли десяток винищувачів
26 липня 2016 року Президент Петро Порошенко підписав Указ "Про День Сил спеціальних операцій Збройних Сил України" – 29 липня.
Український спецназ не лише має свій закон, а тепер має і свій День,
– зазначив Петро Порошенко.
Відомості про особовий склад Сил спеціальних операцій Збройних Сил України, а також про осіб, які співпрацюють або раніше співпрацювали з ними на конфіденційній основі, становлять державну таємницю і підлягають захисту відповідно до Закону України «Про державну таємницю».
Слід зазначити, що лише 10% кандидатів проходять курс спецпідготовки до кінця.