На жаль, гарні мотиваційні картинки не розкажуть вам, що в форму ви навряд зможете прийти протягом одного тижня, місяця чи навіть року.

Читайте також: Силові тренування позитивно впливають на тривалість життя

Часто люди приходять тренуватись з великим багажем міфів про спорт і, зокрема, про тренажерний зал. Проте варто знати, що кожна легковажна помилка – це ваше здоров'я. Отож, визначимо найбільш поширені міфи про тренажерний зал, які заважатимуть вам досягнути своєї мети, а у гіршому випадку – навіть можуть нашкодити вашому здоров'ю.

Одяг

Одна із найпоширеніших помилок при підготовці до тренажерного залу – це дослухатись до тих, хто стверджує: "Неважливо, в чому ти займаєшся, головне, що ти це робиш". Обрати правильний спортивний одяг і головне – взуття – є невід’ємною частиною підготовки до походу в тренажерний зал.

По-перше, в одязі вам має бути комфортно, він не має сковувати ваші рухи, вам у ньому не має бути спекотно чи тісно. Обирайте матеріал, який пропускає вологу, адже під час тренувань ви будете пітніти, а вашому тілу потрібно дихати. Тут спадає на думку бавовна, проте для тренувань – це не найкращий варіант. Вона буде занадто швидко намокати і прилипати до тіла. Речі зі спеціальних синтетичних тканин, які орієнтовані на заняття спортом, можна придбати у спеціалізованих магазинах: вони будуть еластичними, достатньо пропускатимуть повітря. Синтетику не рекомендують носити людям, шкіра яких є чутливою до будь-яких подразнень.

спорт
Оберіть правильний спортивний одяг для тренувань

Часто можна побачити пропозиції одягу для схуднення, який майже не дає шкірі дихати, і в якому ви будете активно пітніти. Тут вибір за вами. Такі варіанти не є здоровим вибором для шкіри вашого тіла. Разом із вашим потом можуть виходити токсини, а в такому одязі бактерії будуть активно поширюватись під час вашого тренування. До того ж, коли ви посилено пітнієте таким шляхом, це ніяким чином не свідчитиме про те, що ви швидко втратите саме ЗАЙВУ вагу, зайві відкладення.

Читайте також: Чому я не худну: 7 найпоширеніших помилок

Щодо взуття, то тут варто бути ще більш уважним. Ідеально пасуватимуть якісні кросівки, підошву краще обирати не бігову, а призначену для занять у тренажерному залі. Вони не мають обтяжувати вашу ногу, і, звісно, мусять пасувати за розміром.

І тут – увага – для тих, кому зовсім начхати на спортивний одяг. Ніколи, увага, ніколи не одягайте в’єтнамки чи інші тапки на тренування! Жінки, ніяких балеток, тканинних кедів та, що гірше, туфель! Ви працюватимете із залізом і вагою! Побережіть своє здоров’я, ваші пальці на ногах вам потім подякують!

Коротко: купуйте спеціалізований одяг для занять спортом, який пропускатиме повітря і буде еластичним; приходьте в зал лише у спортивному взутті і ніколи не одягайте в'єтнамки, балетки чи туфлі.

Тренер

Ваші друзі мільйони разів можуть казати, що ви можете самі почати тренуватись у залі, надивившись відео в ютубі. Але якщо ви новенький чи новенька, і не маєте досвідченого супутника, не економте на послугах тренера. Не обов’язково на постійній основі, достатньо його супроводу і протягом першого місяця. Він покаже специфіку роботи кожного тренажера, розповість про техніку виконання вправ.

Ваша безпека – перш за все. Ви можете роками виконувати одні й ті самі вправи. Але якщо ви робите це неправильно, без відточеної техніки – результату не буде. А у гіршому випадку – неправильною технікою, тим паче працюючи з вагою, ви можете серйозно нашкодити своєму здоров’ю.

Коротко: не економте на послугах тренера, він складе вашу програму, покаже правильну техніку та розповість про специфіку кожного тренажера.

спорт
Не економте на послугах тренера

Велика вага

Якщо ви вже володієте технікою та працювали з тренером, але ваше его спрацьовує, і ви тягнетесь за великою (надмірною) для вас вагою – зупиніться. В усьому має бути "золота середина". Не вірте міфам, що це круто – займатись з величезною вагою. Ні, не чим більше – тим краще. А, чим якісніше та виваженіше – тим краще. Ви лише осоромитесь та нашкодите своєму здоров’ю, взявши надмірну для вас вагу, а не покажете силу і якусь вигадану "крутість".

Для вас головне – ставати кращим, ніж були вчора. Того ж хочуть і ваші м’язи, вони ростимуть від поступового збільшення ваги. А от різким переходом ви можете їх просто надірвати чи розірвати – і ще довго потім не матимете можливості займатись взагалі. За виважені заняття вам подякують і суглоби з кістками.

Коротко: збільшуйте вагу поступово, різкий підйом надмірної ваги може серйозно нашкодити вашому здоров'ю.

тренажерний зал підсніжник
Всьому свій час, головне – бути кращим, ніж вчора

Розминка/заминка

Прийшовши в зал, ви обов’язково побачите людей, які відразу приступатимуть до занять на тренажерах та з гантелями. Не вірте їм. Не вірте своїм думкам: ну з ними ж усе добре, то і я зекономлю час. Запам’ятайте це, як одну з головних основ – ваше тренування мусить починатися з розминки. Саме вона допоможе розігріти ваші м’язи, підготує суглоби до роботи. Розминку вам, ймовірніше за все, покаже тренер, і вона також має бути правильною, з акцентом на групу м’язів, яку ви прийшли тренувати.

Читайте також: Як не втратити форму під час відпустки: поради фітнес-тренера

Якщо ваша розминка триває 2-3 хвилини, забудьте про такий підхід до тренувань. Адже цього часу просто не достатньо для того, аби підготувати своє тіло до безпечного тренування. Не провівши розминку, ви відчуєте, наскільки важче займатись, наскільки ви не розігріті. Наприклад, не розім’явши коліна та спину, вправи з вагою на ноги апріорі стають небезпечними для вашого здоров’я.

спорт заминка розтягування
Не забувайте про розминку перед та про розтягування після тренування

Та ж ситуація і після тренування. Виділіть 15 хвилин і проведіть заминку, розтягування. Спокійно пропрацюйте кожен м’яз, з яким ви займались, потягніть його. Розтягування допоможе уникнути травм і болю в суглобах. Воно збільшує міцність м’язів, їхню гнучкість, а це дуже важливо для подальшої роботи над вашим тілом. Суглоби, які будуть оточені негнучкими м’язами, відчуватимуть стрес під час навантажень. Окрім того, розтягування зменшить ваш тренувальний біль – крепатуру – протягом наступних днів. Заминка приведе ваше тіло в норму та спокійний стан.

Коротко: не забувайте починати тренування з розминки і завершувати заминкою, розтягуванням; від цього залежить безпека вашого тренування та його результативність.

Перевтома

Ще один популярний міф: результат прийде швидше, якщо в тренажерному залі займатися щодня. Насправді, кожна група м’язів має відпочити від силового навантаження для того, аби починати працювати знову. Якщо ви сім разів на тиждень "вбиватимете" себе в залі, не розподіляючи правильно акценти на різні групи м’язів, вони просто не будуть рости. Ви відчуєте перевтому, і, можливо, навіть перехочете ходити в зал, думаючи: "Я так багато працюю, а результату мало".

Тренування 7 днів на тиждень можуть і повинні існувати, проте не у вигляді силових навантажень. Три силових у тиждень – цілком достатньо, в інші дні можна додати кардіонавантаження та легкі, правильно скомбіновані, необхідні для щоденної норми вправи, які триматимуть вас у здоровому тонусі. Про семиденні силові тренування варто говорити, якщо йдеться про людей, які готуються до змагань і займаються професійним спортом. Проте варто пам’ятати, що професійний спорт – не означає здоров’я.

Коротко: не доводьте свій організм до перевтоми, не варто займатись силовими вправами сім днів на тиждень, трьох разів для початку цілком достатньо.

спорт перевтома
Не "вбивайте" себе семиденними силовими тренуваннями

Існує ще багато міфів і помилок щодо тренажерного залу, зокрема, які стосуються харчування. Наприклад, якщо ви думаєте, що можна їсти все що завгодно, а головне – багато тренуватись – ви помиляєтесь. 70 % результату гарного та здорового тіла залежить саме від харчування. Проте ця тема заслуговує окремої і особливої уваги.

Читайте також: За лаштунками здорового харчування: що, де, коли і як?

Вказані вище міфи здаються такими банальними. Але щодня в тренажерних залах можна побачити десятки людей, які повторюють ці, здавалось би, примітивні помилки, які можуть істотно нашкодити здоров’ю, і замість здорового тіла, "подарувати" інвалідність.

комікс про тренажерний зал
Комікс про поширені помилки в тренажерному залі: Використовуй правильну техніку:)
комікс про тренажерний зал
Чому не варто одягати тапки в залі:)

комікс про тренажерний зал
Не дослухайся до порад непрофесійних людей:)
Джерело – Imgur.com
(SIR's fitness comics)

Якщо ви вже зробили цей правильний вибір і пішли до тренажерного залу, виділіть час, аби займатись цим якісно. Тоді і результат буде хорошим, і ваше здоров’я не постраждає!

Більше новин, що стосуються лікування різноманітних захворювань, медицини в Україні, здорового способу життя та харчування, вагітності та пологів, відкриттів у сфері медицини та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.