Про це інформує у Фейсбуці спільнота Київ, Поділ.

Читайте також: Зухвалий дерибан: як розкрадають землю під Києвом

"Ще поки цілісний та неспотворений ані радянським, ані сучасним архітектурним "мотлохом" ансамбль безіменної площі навколо перлини Подолу – церкви Миколи Притиска кінця 17 століття невдовзі, мабуть, буде порушено. Невідомі поки що плани зухвалого власника-замовника, який жодним чином інформаційно не позначив будівельні роботи за адресою вул. Хорива 2 та 2-б (на паркані висить лише оголошення про переїзд склорізної майстерні). Мовчить керівництво міста і департамент культури КМДА, у компетенції яких є захист культурної спадщини столиці", – зазначив у своєму пості на Фейсбуці Антон Короп.

Активіст Дмитро Перов повідомив наступне:

На вулиці Хорива зносять відразу два будинки з охоронним статусом пам’яток історії і культури, стенд з описом робіт та проектом відсутній. Демонтаж здійснюють особи без розпізнавальних знаків, свої дії пояснити відмовляються.

Між забудовниками та громадськістю, що намагалась перешкодити незаконним діям, відбулась сутичка. Небайдужі кияни неодноразово звертались до органів захисту правопорядку. Заяву про вчинення кримінального правопорушення ті ігнорують, невідкладні слідчі дії не проводяться.

За словами Дмитра Перова, поліція не реагує на виклики, аргументуючи нестачею патрулів. Хоча територіально відділок знаходиться на відстані 500 метрів.

Споруда є однією з найбільш ранніх київських будівель епохи класицизму, що збереглися до сьогодні, хоча і в значно перебудованому вигляді.

"Садиба — характерний зразок житлово-торговельної споруди Подолу періоду будівельного піднесення кінця 19 – початку 20 століття. У різні роки в ній містилися: бакалійна крамниця, торгівля бубликами, кондитерська, завод штучної олії фірми "Перемога" та його склад, майстерня ремонту взуття та різьблення по дереву, фабрика цукерок" – йдеться у зводі пам`яток історії та культури столиці.

За незаконний демонтаж історичного будинку зловмисникам світить кримінальна відповідальність – обмеження волі до трьох років. Якщо їх вину вдасться довести, а дії спинити. А поки активісти планують пікетувати Київраду…

Читайте також: Унікальні пам’ятки Києва можуть зникнути назавжди

Журналісти сайту "24" поспілкувалися з експертом, екс-депутаткою міськради, а нині громадською діячкою Оленою Терещенко щодо нахабного нищення історичної садиби на Подолі, незаконних схем будівельної мафії та прогнозу на 2018 рік, котрий оголошений всесвітнім роком охорони пам'яток культурної спадщини.

Чому поліція обирає бездіяльність?

— Це поширена практика, коли замовник домовляється з правоохоронними органами, і останні не реагують відповідним чином на порушення ситуації. Щоб упевнено про це казати, треба мати докази. Зробила відповідні запити, поки відповідей на них не отримала.

Як можна у правовому полі перешкодити діям забудовника?

— Мають втрутитися всі державні та комунальні установи, які несуть відповідальність за збереження об’єктів культурної спадщини і захищають правопорядок: органи прокуратури, поліція, КМДА, зокрема управління охорони культурної спадщини, департамент благоустрою, міністерство культури.

Єдиний дієвий засіб в існуючих умовах будівельного свавілля – це громадський тиск і суспільний резонанс. Тоді контролюючі установи починають займатися питанням, бо бояться скандалу.

Чому зараз відповідні державні та комунальні установи не реагують на незаконний демонтаж?

До Майдану всі знали, що влада — негідники, для яких культурна спадщина не є пріоритетом. Але після Революції Гідності ми сподівались, що нова влада буде докладати зусиль для того, щоби відповідати суспільному запиту і належним чином виконувати свої обов’язки. Але сьогодні злочинні дії забудовників відбуваються відкрито нахабно і викликають ще більше обурення.

Навіть ті будівництва, які могли зупинити до Майдану, наприклад, будівництво готелю на Андрієвському узвозі, не зупинили.

Яким чином вони отримали погодження міністерства культури? Договори видаються у всі боки. Тому доки чиновники, які видають дозволи та виключають з реєстрів об’єкти культурної спадщини, не будуть нести відповідальність, така безкарність провокуватиме все нові злочини. У нашій ситуації керує будівельна мафія, яка окупувала і земельну комісію Київради, і там має своїх лобістів, і у Верховній раді лобіює інтереси недобросовісного земельного бізнесу. Ось і маємо такі результати.

До яких маніпуляцій вдаються замовники будівництва?

— Cхем багато. Наприклад, мафія домовляється з державними або комунальними установами, яка має ці будинки на балансі, чи з конкретним власником історичної будівлі. Далі отримує у володіння землю, а будинок зносить.

Або ж вдаються до іншої тактики: захоплюють історичні будівлі для своїх підприємств. І отримують землю за безцінь. Або за 1 гривню, як Дирекція обслуговування державних представництв, що задіяна у схемах. Вона просто зносить будинки й отримує землю за 1 гривню, а потім під комерційну забудову віддає цю ділянку.

Але третя маніпуляція найпоширеніша: будинки доводять до руйнування, або підпалюють, або трощать стіни, або нахабно розбирають, як було з будинком на Павлівській, 7 і як нині відбувається на Хорива, 2. Це все робиться, щоби взяти висновки, що будівля не представляє цінності, у відповідних пам’яткоохоронних інститутів, причому дуже корумпованих. На цій підставі "пам'яткооохоронні" установи: мінкульт, управління охорони культурної спадщини КМДА, знімають такий статус з будинку і його миттєво зносять. І ніхто вже не несе відповідальностыі за статтею 298 Кримінального кодексу за нищення або руйнування об’єктів культурної спадщини.

Чи забезпечує наданий статут пам’ятки культурої спадщини хоч якийсь захист об’єктам історичного минулого?

— По Києву до державного реєстру занесено 164 пам'ятки національного значення, 815 пам'яток місцевого значення. З пам’яток національного значення більша частина — могили відомих людей, притому радянського періоду. А такі перлини Києва, як Маріїнський палац, Кловський палац взагалі не внесені до державного реєстру. 1268 щойно виявлених об’єктів культурної спадщини теж не внесені до реєстру. Їх має міністерство культури вносити, але воно щось не дуже поспішає. Управлінню охорони культурної спадщини відомо близько 3,5 тисяч історичних будинків в Києві серед 12 тисяч, які є насправді. Але до державного реєстру занесені лише близько тисячі.

Статус пам’ятки не захищає. Пам’ятку місцевого значення на бульварі Шевченка, 12 - садибу Терещенків – змінили: там встановили двері, вікна, зняли ліплину і прибудували ангар. Кожна пам’ятка перебуває в небезпеці, навіть ті, що є всесвітнього значення. Наприклад, на території Києво-Печерської Лаври, спадщини ЮНЕСКО, в 2001 році було зведено 16 протиправних спроруд. Я вже не говорю про реконструкцію, яка заборонена законодавством України по охороні культурної спадщини, але успішно проводиться. Тому навіть пам’яткоохоронний статус в державі, де не працює закон, не може гарантувати порятунок і збереження цих об'єктів.

Який маєте прогноз на цей рік: сумна тенденція продовжуватиметься?

— 2018 рік оголошений всесвітнім роком охорони культурної спадщини. В Україні поки що Президент не підписав відповідний наказ . Але думаю, підпише. І тоді буде дуже сумно, що в рік охорони і збереження культурної спадщини у нашій країні відбувається їх тотальне винищення.

Якщо Президент оголосить 2018 – роком культурної спадщини, гадаю, на косметичних роботах, все й закінчиться. Зараз суцільна імітація і якісь косметичні поліпшення, що не змінюють ситуацію в цілому.

Поки правоохоронні органи не запрацюють, поки стаття 298 Кримінального кодексу не буде застосовуватись до порушників за нищення об'єктів культурної спадщини, доти не буде у нас відповідальності власників. Коли культура стане пріоритетом у державній політиці, коли буде належне фінансування та адекватне покарання за злочини у сфері культурної спадщини, от тоді й змінимо ситуацію системно. А поки лише точкові перемоги.

Що робити вже сьогодні?

— Кияни мають постати і за кожний сантиметр нашого історичного Києва боротися. Мають захищати кожну пам’ятку культурної спадщини. Інакше від історичного обличчя cтолиці нічого не залишиться.

Читайте також: Хто намагається захопити Міський сад Одеси за перевіреною схемою