Підозри у держзраді Порошенку, Турчинову, Воронченку: що відомо

Першим цю інформацію повідомив лідер "Радикальною партії" Олег Ляшко. Напередодні він оприлюднив відеозвернення, в якому сказав, що "найближчим часом генпрокуратура готується звинуватити, пред’явити підозру у вчиненні державної зради командувачу Військово-морського флоту України Воронченку, колишньому секретарю Ради нацбезпеки та оборони Турчинову та колишньому президенту Порошенку".

Цікаво СБУ зобов’язали розслідувати можливу держзраду Єрмака та Кучми, – В’ятрович

Їх трьох звинувачують у державній зраді за те, що вони дали команду про прохід наших військових моряків через Керченську протоку. За моєю інформацією, проведено відповідну експертизу, де начебто завдано збитків державі на суму в понад 110 мільйонів гривень. Можливо, вже наступного тижня їм оголосять підозри та звертатимуться до суду про обрання запобіжного заходу,
– заявив політик.

На його переконання, ніхто з тих, хто сьогодні керує країною, і мільйонної долі не зробили задля її порятунку, як це зробили адмірал Воронченко та Турчинов. Ляшко пригадав, як він "у найтяжчі моменти" перебував з Воронченком на Луганщині, а з Турчиновим – у його президентському офісі, коли той у 2014 році виконував обов’язки глави держави та "робив усе, щоб врятувати країну".

Водночас "Радикал" цю справу назвав фальсифікацією та "чисто кремлівським планом на дискредитацію Майдану та всіх тих, хто в 2014 році зупинив російського агресора та відбив російську атаку". А наприкінці ролика він пригрозив черговим Майданом.

Ляшко заявив про підозру у держзраді, яку готують Порошенку, Турчинову, Воронченку: відео

Цю інформацію, зі свого боку, підтвердила народна депутатка від "Європейської солідарності" Вікторія Сюмар. Як підкреслила вона, Воронченку, Турчинову та Порошенку "держрзраду хочуть пришити за прохід українських суден в українських територіальних водах".

Кому це вигідно? Очевидно, Москві. А ще владі, яка боїться тих, хто зміг тоді, у найважчі часи. Бо ці не можуть в принципі. І тому бояться тих, хто може. І тих, хто їм точно не по зубам,
– зауважила вона.

Сюмар, Ляшко, дежзрада, Порошенко, Турчинов, Воронченко, прохід кораблів
Заява Сюмар щодо ймовірної підозри у держзраді з боку Порошенка, Воронченка та Турчинова / Скриншот повідомлення у фейсбуці

Реакція ДБР і Офісу Генпрокурора

Виконувач обов’язків директора Державного бюро розслідувань Олександр Соколов у коментарі "Українській правді" заявив, що вищезазначена інформація не відповідає дійсності. За його словами, ДБР ще два тижні тому мало інформацію, що "подібний сценарій хочуть використати для розгортання протестів у Києві".

Соколов додав, що таке кримінальне провадження є, воно відкрито за заявою Андрія Портнова ще за часів, коли ДБР очолював Роман Труба. Щоправда, "подібні процесуальні рішення у ДБР ухвалювати не планують".

Водночас, у пресслужбі Офісу генпрокурора заявили, що розповсюджена новина про можливе висунення підозри є "явним фейком". У відомстві також нагадали, що відповідне провадження дійсно розслідує ДБР, але "наразі жодні процесуальні дії, пов'язані з повідомленням про підозру, а тим більше з обвинуваченням, не відбуваються".

А представники об’єднання "Морська експертна платформа" назвали можливе висунення підозри адміралу Ігорю Воронченку "нічим іншим, ніж політичною розправою над ним, а також над його військовим і політичним керівництвом".

До речі Венедіктова завела справу про можливі протиправні дії Порошенка: мовиться про захоплення влади

Держзрада з боку Порошенка: що розслідувало ДБР

Зауважимо, що ДБР раніше розглядало щонайменше 13 кримінальних проваджень щодо Порошенко. В одній зі справ власне і мовилося про перехід українських кораблів через Керченську протоку – нібито він призвів до російської агресії проти України. Крім того, п’ятого президента звинувачують у тому, що він запровадив військовий стан в Україні задля можливої узурпації влади.

Також ДБР відкрило провадження щодо можливої ​​держзради з боку Порошенка через мінські угоди. Він нібито досягав домовленості про відновлення територіальної цілісності України "з представниками окупованих територій Донецької та Луганської областей", усвідомлюючи, що Росія є стороною конфлікту.

справи проти Порошенка у яких справах фігурує Порошенко список
Що відомо про справи щодо Порошенка / Інфографіка 24 каналу

Про який перехід українських кораблів через Керченську протоку мовиться

Ці події сталися 25 листопада 2018 року. Тоді українські кораблі прямували з Одеси до Маріуполя, однак поблизу Керченської протоки їх двічі атакували та обстріляли російські прикордонники на своїх суднах. Зрештою кораблі ВМС України росіяни відбуксували до окупованої Керчі, а весь екіпаж взяли в полон.

Опісля в Україні оголосили військовий стан. Він розповсюджувався здебільшого на області, які межують з Росією та окупованими територіями. А у РФ 24 українських моряків звинувачували у "незаконному перетині кордону із застосуванням насильства чи загрози його застосування".

Повернулися українські моряки до України 7 вересня 2019 року. Відбулося це у межах взаємного звільнення утримуваних осіб між Україною та Росією. А захоплені кораблі – буксир "Яни Капу" та малі броньовані артилерійські катери "Бердянськ" і "Нікополь" – прибули 20 листопада того ж року.

Відповідно до документу, який опублікував колишній військовий прокурор Анатолій Матіос, росіяни передали Україні судна не лише без деяких документів, озброєння, обладнання для радіозв’язку, а і навіть без вогнегасників і двигунів.

Цікаво Що буде далі із катером "Нікополь" та буксиром "Яни Капу", які захоплювала Росія

Згодом Україна заявила, що сума збитків від пошкоджень захоплених Росією українських кораблів становить щонайменше 55,5 мільйона гривень. Зокрема, катер "Бердянськ" має 6 пробоїн у районі ватерлінії та вище неї, а також численні механічні пошкодження верхньої палуби.