Про це говориться в дослідженні, проведеному організацією Heritage Foundation і газетою Wall Street Journal.

Оцінка економічної свободи в Україні становить 46,1, що на 0,3 пункту вище, ніж в 2010 році. Україна посіла останню, 43 позицію серед країн Європи, її загальний бал нижче, ніж середні світові показники.

"Основи економічної свободи в Україні крихкі і нерівномірно розподілені по всій країні. Незадовільний захист прав власності і широке поширення корупції перешкоджає підприємницькій діяльності, серйозно підриває перспективи довгострокового економічного зростання. Верховенство закону є слабким, а судова система й надалі сприйнятлива до істотного політичного втручання", - говориться в дослідженні.

Крім того, після декількох років бурхливого зростання, життєздатність економіки України погіршилася, почасти через глобальний економічний спад, а також через надповільні темпи вдосконалення регулятивної ефективності і відкриття ринків для міжнародних інвестицій.

В десяти категоріях економічних свобод України набрала такі бали:

- свобода бізнесу - 46,2 (47,1 в 2010 році).
- свобода торгівлі - 84,4 (85,2 роком раніше).
- фіскальна свобода - 78,2 (77,3).
- участь уряду - 29,4 (32,9).
- монетарна свобода - 67,7 (63,2).
- свобода інвестицій - 20,0 (без змін).
- фінансова свобода - 30,0 (без змін).
- право власності - 30,0 (без змін).
- свобода від корупції - 24,0 (22,0).
- свобода праці - 51,2 (50,0).

Найближчими сусідами України в цьому році виявилися Лесото (161 місце), Соломонові острови (162 місце), Узбекистан (164 місце), Комори (165 місце).

У групу репресивних економік потрапила і Білорусь (153 місце, 49,-0 балів), Росія та Молдова - в групі "в основному невільних економік" (124 і 144 місця відповідно), Польща і Румунія - в "помірно вільних" (62 і 64 місця відповідно).

У першу п'ятірку країн з найбільшою свободою економіки входять Гонконг, Сінгапур, Австралія, Нова Зеландія, Швейцарія. Останнє місце в рейтингу традиційно займає Північна Корея з одним балом.

У жовтні повідомлялося, що Україна втратила сім позицій і перемістилася на 152 місце в рейтингу сприятливості ділового середовища (Doing Business-2012), який щорічно складає Світовий банк та Міжнародна фінансова корпорація.

Автори рейтингу відзначили поліпшення умов для реєстрації підприємств, також Україна піднялася в сфері отримання дозволів на будівництво та дозволів неплатоспроможності. При цьому спостерігається регрес в міжнародній торгівлі, кредитуванні, захисту інвесторів та реєстрації власності.

Незважаючи на те, що Україна здійснила чотири регуляторні реформи, рейтинг не поліпшився, оскільки найважливіші реформи були ініційовані занадто пізно, щоб вплинути на нинішній рейтинг.