Російський газ з Німеччини коштує дешевше, незважаючи на транспортні наванатаження

Цей газ, як заявив міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко, істотно дешевший за імпортний російський.

Конкретної цифри міністр не назвав, однак, за оцінками експертів, мова йде про 380-390 доларів за тисячу кубометрів.

Це в той час, як російський у 4-му кварталі коштує Україні 432 долари - і це з урахуванням 100-доларової так званої харківської знижки.

Хоча, як переконані експерти, з Німеччини ми отримуємо той-таки російський газ, ще й із додатковим транспортним навантаженням на вартість.

Тим часом в уряді обіцяють збільшити обсяги реверсного газу в наступному році, хоча конкретних цифр і не називають.

Проте фахівці переконані, що для заміщення російського імпорту цього не вистачить. Тому для України це радше політичний, аніж економічний інструмент.

Це, можливо, технічний прорив. Та політичний. Адже Україна довела, що вже зараз отримує газ із неросійського джерела,
- експерт з енергетики Володимир Саприкін.

"У цій оборудці є тихий вплив Газпрому. Якби його не було, Газпром би дуже різко відреагував на це", - голова правління альянсу "Нова енергія України" Валерій Боровик.

Протягом року, за оцінками експертів, в Україну через Польщу можна прокачувати до 4 млрд кубометрів газу з європейського оптового ринку. Однак, як констатують вони, ціни на цьому ринку мають властивість різко коливатися, і взимку можуть бути навіть вищими за газпромівські.

Тому таким чином кардинально знизити ціну на імпортне блакитне паливо Україні не вдасться.

Тим часом у Газпромі знову заявляють, що підстав для перегляду цін на газ для України не бачать досі. У четвер про це нагадав голова зовнішньоекономічного департаменту "Газпрому" Павло Одер.

Частка альтернативної енергетики в Україні не перевищує 1%

Тим часом відновлювальною енергетикою в Україні досі гребують.У енергостратегію до 2030 року для "альтернативки" передбачать зростання частки в енергобалансі максимум до 11%.

Як заявив голова Держагентства з енергоефективності та альтернативної енергетики Микола Пашкевич, сподіватися на це дозволяють підстави домовленості з Європейським енергетичним співтовариством. Адже європейці поставили перед Україною завдання досягти 11%-ої частки "альтернативки" вже до 2020 року.

Однак, енергостратегією передбачене фактичне зростання виробництва у галузі. І навіть якщо воно зросте на 11%, це не забезпечить збільшення частки чистої енергії до 11%. Тим паче більше "альтернативки", як раніше аргументували автори держдокументу, українські мережі просто не витримають.

Я не думаю, що "системщики" упираються просто так, тому що їм не хочеться цього бачити. Вони впираються в свої технічні можливості. Тому все залежатиме від того, як буде інтегруватися енергосистема до розвитку відновлювальних джерел енергії,
- розповідає голова Держенергоефективності Микола Пашкевич.

Зазначимо, що на сьогодні частка "альтернативки" в енергобалансі країни становить не більше 1%. При цьому потенціал України, за експертними оцінками, дозволяє збільшити цей показник до 20%.