Тим часом більшість країн світової спільноти вже оприлюднили свої плани. Заборонили будівництво реакторів Швейцарія та Іспанія, відмовитися від АЕС хоче й Бельгія, у США скоротили програму будівництва. Натомість Франція, Туреччина, Великобританія, Пакистан, Саудівська Аравія, навпаки, про відмову від атомної енергетики навіть і не думають.

“Атомна енергетика має певні переваги. І щодо вартості, принаймні, експлуатаційних розходів, і щодо виходу СО2, але з іншого боку, всім відомі ризики”, - каже керівник Представництва Фонду імені Гайнріха Бьолля Кирило Савін.

Згідно з Енергетичною стратегією, в експлуатацію мають ввести ще два енергоблоки Хмельницької атомної електростанції. І це при тому, що навіть теперішні потужності не використовуються у повній мірі через відсутність попиту. Цей факт говорить за себе: відмовлятися від мирного атома не будемо - зміни, а тим більше кардинальні, українцям не до смаку. Чого не скажеш про японців, які всього за рік вирішили для себе цю дилему.

“Цього тижня відключається останній радіатор. Якщо минулого року працювали 54 реактори, то на сьогодні не працює жодний. В травні жодні станції в Японії працювати не будуть”, - каже голова правління Японської інвестиційної ради Рене Канаяма.

Взамін “мирному” атому японці нарощуватимуть споживання вуглеводнів, зокрема скрапленого газу, що призвело до підвищення тарифів як для населення, так і для промисловості. Однак там таким не переймаються. Безпека - передусім. До речі, за офіційною інформацією, жодна людина внаслідок аварії Фукусімі не померла. Щоправда, самі японці вже готові переймати медичний досвід стосовно впливу радіації на людину в українських колег.