Правда, ця лібералізація допоки існує не більше ніж на словах. Адже як працюватиме зона вільної торгівлі з країнами СНД і хто буде у виграші, прогнозувати зарано. А прем’єр-міністр твердить, Україна має вважати це справжнім здобутком.

“Вже в 2012 році Україна може суттєво збільшити зовнішньоекономічний товарообіг і отримає додатковий приріст ВВП, на рівні, який ми прогнозуємо - приблизно 2% від ВВП. За нашими розрахунками, додатковий дохід до нашого бюджету тільки на перший рік угоди може дати близько 9,5 млрд. грн.”, - каже прем’єр-міністр України Микола Азаров.

“Якщо ми отримуємо ці 10 млрд. відповідно, економіка працює як кровообіг, якщо десь збільшується, десь зменшується. Відповідно, ми отримали ці мільярди, а у когось з цих країн, з якими ми працюємо на 10 млрд. стало менше. Виникає питання, хто втратить? Чому нас так активно запрошують, невже для того, щоб ми ставали багатшими, а інші ставали біднішими”, - каже голова Всеукраїнської спілки вчених-економістів Олександр Кендюхов.

У Мінагропроді переконані, українські сільгоспвиробники матимуть найбільший зиск від того, що Україна лібералізувала торгівлю на схід. Адже саме у там зосереджені найбільші торгові інтереси України. Втім країни співдружності-підписанти угоди вже встигли захистити власного виробника: енергетику, металургію, цукор і спирт етиловий із зони необкладення митами вилучили.

“Тільки з Росією ми за перше півріччя проекспортували сільськогосподарської продукції на 2 млрд. дол., імпортували на півмільярда. Тобто для нас це позитивно. І я переконаний, якраз Микола Янович порушив питання щодо лібералізації доступу нашої м’ясної та молочної продукції, то я переконаний, що торгівельне сальдо позитивне буде збільшуватися”, - каже міністр агрополітики і продовольства Микола Присяжнюк.

“Ми вступаємо у якісь відносини, які нас десь зобов’язують, але обмеження експорту українських товарів до Росії поки що зовсім ніяк не змінюється. Крім того, цей форум заявив, що три товарні продукти взагалі не будуть у межах регулювання зони вільної торгівлі. Так складається, що більшість позицій буде там збережено для підтримки саме структури експорту/імпорту самої Росії”, - каже доктор економічних наук Володимир Лановий.

Усе ж зважаючи на те, що Україні у рамках угоди про ЗВТ з країнами СНД таки дозволено вільно торгувати певними групами товарів - мало цікавими російським виробникам - наростити товарообіг у східному напрямку вдасться.

“Якщо ми будемо реально працювати у ЗВТ з СНД, то харчова промисловість виграє, більша частина експортерів, які замаються експортом безпосередньо в Росію. Тому що по стандартам, по нормативам, по деяким іншим напрямкам, по ринкам, по конкуренції вони не проходять на ринки Євросоюзу, тому цим експортерам ця зона дійсно дасть позитив”, - каже Президент Міжнародної торгової палати в Україні Володимир Щелкунов.

За результатами угоди Азаров заявив і про те, що Україна згодом зможе здійснювати розрахунки з Російською Федерацією у російських рублях, і впершу чергу мова про імпорт газу. Це має допомогти призупини відтік валюти, переконаний він. Втім експерти застерігають, вигодою це може буди лише на початковому етапі.

“На щастя поки, на початковій стадії, усе буде добре. Але якщо ми туди закопаємося дуже глибоко, і заборгуємо у цих рублях багато, нас можуть упіймати, як рибу на гачок і змусити заплатити дуже дорого за ці рублі. Це як за карточним столом: спочатку тобі дають виграти - трішки, а потім роздягають”, - каже фінансовий аналітик Ерік Найман.

Отже, входження України до зони вільної торгівлі на пострадянському просторі - козирний туз чи дрібна шістка? Як ідея загалом - безперечний виграш, а в затвердженій 18 жовтня редакції - звільнення торгівлі, яке дає замало волі, резюмують експерти. Втім з огляду на досвід вступання до СОТ, підписання газових угод з Росією, можемо припустити, що не всі сторони цієї медалі будуть для економіки позитивними.