Так, станом на середину жовтня країна експортували 3,5 млн. тонн зернових, хоча планувала продати за кордон щонайменше 10 млн. тонн, повідомили у конфедерації. Фахівці переконують, темпи експорту зменшилися втричі. Надолужити буде вкрай важко, адже на світовому ринку місце, яке раніше упевнено тримала за собою Україна, вже посіли інші постачальники.

“Квоти були стимулом для не продажу, а зберіганням продукції селянами, які розуміли, що втрачати 30% вартості в таких складних умовах, які є сьогодні - це неможливо. Тому вони тримали до останнього своє збіжжя, але вони не розуміли, що в цей час зовнішні ринки не чекають українського зерна, і там працюють інші”, - каже голова УАК Леонід Козаченко.

Втрати України від скорочення експорту зерна через дію мита на його вивезення за три місяці 2011 року склали 1,5 мільярди доларів. Нагадаємо, що мита почали діяти з 1 липня цього року, що майже одразу призвело до скорочення експорту у 5 разів. Проте під тиском учасників ринку 7 жовтня парламент скасував експортне мито на пшеницю й кукурудзу, залишивши податок лише на ячмінь, а 20 жовтня депутати затвердили нульову ставку ПДВ на експорт усіх зернових. Свої дії щодо впровадження мит ы оподаткування експорту чиновники пояснюють просто - необхідністю наповнення бюджету.

“Ми пройшли етап від абсолютного втручання держави у зерновий ринок або аграрний ринок через квотування продукції. Наступним елементом було введення експортних мит, і ми розуміємо, чому це все відбувалося, оскільки є певні проблеми у формування доходної частини бюджету, і це очевидні речі”, - каже директор департаменту Мінагропроду Сергій Кваша.

Фахівці зауважують Україна могла би збирати і 80 млн. тонн щороку, але для цього необхідно вирішити низку проблем. Так, наприклад до 15% врожаю фермери втрачають через застарілу техніку, обмежені можливості якої не дозволяють зібрати все зерно з поля. Ще одна проблема недоврожаю - замало інвестицій на один гектар. За цим показником Україна займає останню позицію серед лідерів-експортерів зернових. Проте експерти з Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН FAO зауважують, що державі варто сконцентрувати свою увагу не лише на збільшенні обсягів збору врожаю зернових.

Згідно з попередніми оцінками учасників ринку, врожай зернових в Україні у поточному році становитиме 52-53 мільйони тонн, а згідно з урядовим прогнозами на наступний рік - ще на 1,5 млн. тонн більше.