Джерело: НБУ

За прогнозами Нацбанку, облікова ставка може зрости до 7%.

Важливо Облікову ставку знизили до рекордного мінімуму: що буде з депозитами, кредитами та гривнею

Що буде з обліковою ставкою у 2021 році

Більшість комітету з монетарної політики НБУ схиляється до підвищення облікової ставки у 2021 році. Вона має повільно зрости до 7% протягом наступних місяців.

Члени комітету вважають, що підвищення облікової ставки:

  • сприятиме послабленню фундаментального інфляційного тиску;
  • має покращити інфляційні очікування, а тому допоможе поступово сповільнити інфляцію.

Як заявили у НБУ, збільшення облікової ставки може повернути інфляцію до цільового діапазону 5% на початку 2022 року.

Під час обговорення прогнозної траєкторії облікової ставки думки членів КМП також розділилися, хоча переважна більшість вважає підвищення облікової ставки у 2021 році неминучим,
– мовиться у повідомленні.

Як йдеться в повідомленні, вісім із десяти членів КМП підтримують збереження облікової ставки на рівні 6%, утім, по-різному оцінюють ризики для інфляційного розвитку.

Що таке облікова ставка?

Це – монетарний інструмент. Вона стосується багатьох українців, адже саме від неї залежить відсоток на кредити та депозити, іпотеку, рівень інфляції та курс гривні. Облікова ставка показує, скільки коштують гроші в економіці. Що вища ставка, то дорожчими є гроші в економіці. Що нижчою – то дешевшими.

Як змінювалася облікова ставка в Україні

  • Перша встановлена Нацбанком України облікова ставка – у 1992 році – дорівнювала 30%. У добу гіперінфляції у 1993 – 1994 роках вона сягнула рекорду – 300%.
  • Згодом знизилася і не перевищувала 20%, аж поки у 2015 знову підвищилася до 30%. У 2019 році НБУ змінював облікову ставку 5 разів і знизив її з 18% до 13,5%
  • Впродовж 2019 року гривня зміцнилася на 20%, а інфляція вперше за багато років є меншою за цільовий показник і становила 4,1%.
  • Вже у червні 2020 року НБУ знизив облікову ставку до рекордного мінімуму – до 6%. Причиною цього стали: зниження темпів інфляції, поступове відновлення ділової активності з послабленням карантину, Україна та МВФ домовилися продовжувати співпрацю і про новий транш.