Проект закону зареєстрували 22 грудня, в останній день роботи Верховної Ради. Напередодні парламент з третьої спроби відкликав депутатський законопроект, і це формально відкрило дорогу президентському. Законопроект Порошенка начебто враховує вимоги Венеційської комісії та рекомендації спеціалістів ОБСЄ. Принаймні так стверджували причетні до його розробки.

"Повна, фактично автономна незалежність буде, якщо грубо сказати, самого Антикорупційного суду. Буде перша інстанція і апеляційна інстанція, що відповідає рекомендаціям Венеційської комісії. Я думаю, що до кінця наступного року в Україні буде свій діючий Антикорупційний суд", – зазначив засновник Фонду інновацій та розвитку Георгій Вашадзе.

Читайте також: З’явився текст законопроекту про Вищий антикорупційний суд: що пропонує Порошенко

Антикорупційний суд розглядатиме справи, фігурантами яких є топ-корупціонери. Тож головними вимогами Венеційської комісії була незалежність суду та новий принцип підбору служителів Феміди.

Але експерти вже критикують законопроект. І називають три речі, які зроблять довгоочікуваний суд недієздатним.

Перше – процедура відбору суддів непрозора. Друге – він запрацює нескоро, аж після президентських виборів. І третє – його завалять справами від Націполіції, СБУ і Податкової. І до топ-корупціонерів руки не доходитимуть.

Законопроект не враховує всі рекомендації Венеційської комісії, в тому числі щодо ролі міжнародних партнерів при відборі суддів до нового Антикорупційного суду,
– вказав аналітик Антикорупційного штабу Антон Марчук.

"Атикорупційний суд, насправді, займатиметься не тільки антикорупційними справами. За президентським законопроектом, Антикорупційний суд також буде завалений справами щодо торгівлі наркотиками і зброєю, якщо там фігуруватимуть чиновники. Таких справ на рік може бути тисячі. То в мене питання: ми для чого створюємо цей суд? Щоб він знову займався дрібною корупцією? Дрібними хабарями в 3,5 тисячі гривень, за які в Україні і так цілком реально отримати покарання? Натомість для великих справ в цьому суді, ймовірно, не лишатиметься часу", – прокоментувала експертка Центру протидії корупції Анастасія Красносільська.

Якщо навіть у такому вигляді закон пройде через парламент і в найкращому випадку у березні його підпише Петро Порошенко, то запрацює нова структура не раніше, ніж у 2019 році, після президентських виборів, стверджує народний депутат Мустафа Найєм.

Читайте також: Україна подасть два меморандуми до Міжнародного суду ООН через РФ

До процедури відбору суддів нового суду формально залучатимуть міжнародних експертів. Але якщо міжнародники вирішать не допустити до конкурсу когось із суддів, то Вища кваліфікаційна комісія зможе перекреслити їх рішення і допустити. Так само, як це вже відбулося з суддями Верховного Суду, куди потрапили 80% "забракованих" Радою доброчесності.

Чи справді від міжнародних організацій писати надважливий закон допомагали спеціалісти ОБСЄ, як підкреслюють у президента, теж незрозуміло.

Їх участь у цій роботі – це власне їх приватна справа. Якщо залучають ОБСЄ, то це як відбувається: приходить запит, ми його реєструємо, визначаємо відповідальних осіб, які беруть участь у роботі робочої групи. Особисто до мене офіційний запит не доходив,
– сказав експерт ОБСЄ по судовій реформі Олександр Водянніков.

Тож скидається на те, що експерти ОБСЄ долучались до розробки концепції законопроекту, але неофіційно. Україна грається з вогнем, кажуть експерти.

Якщо законопроект про Антикорупційний суд не буде відповідати вимогам Венеційської комісії, ми отримаємо призупинення безвізу, розірвання програми з МВФ і долар навіть не по 30, ми отримаємо припинення підтримки України США і Європейським Союзом у війні з Росією,
– застеріг керівник Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

Без Вищого антикорупційного суду українська війна з топ-корупцією не має сенсу. Бо новостворені антикорупційні органи не зможуть довести до вироків розпочаті ними гучні справи. За два роки роботи Антикорупційного бюро таких більше 500. Майже три сотні підозрюваних та сотня обвинувальних актів, переданих до суду. І всі вони досі чекають чесного суду.