НБУ робить доларові депозити невигідними

Регулятор навіть відверто зізнався, що має на меті зробити доларові вклади для громадян невигідними. Перші кроки для того, щоби відбити охоту в населення нести долар в банки, вже зроблено.

"У випадку, якщо банк, в якому ви тримаєте кошти, кудись полетить, то за валютними депозитами кошти повертаються у гривні за поточним курсом НБУ. Це означає, що депозити в іноземній валюті насправді не є настільки захищені, як гривневі" директор економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин.

Населення активно заощаджує у гривнях

Чи то зрозумівши меседж влади, чи то сумніваючись в потенціалі валютних вкладів, населення у переддень літа активно понесло в банки саме гривню.

У результаті, за даними сайту myBank.ua, в останні місяці темпи зростання гривневих вкладів на фоні менш вигідних валютних упевнено збільшувалися. У той же час крива зростання доларових депозитів взяла курс на зменшення, а крива євровкладів демонструвала коливання - як підвищувалася, так і знижувалася.

Громадяни обирають безстрокові вклади

При цьому громадяни вже не поспішають вкладати кошти на обумовлений термін. Клієнти банків переорієнтувалися на безстрокові вклади.

Відтак найвищі темпи зростання обсягів демонструють депозити до запитання. Обсяг вкладів до одного року і терміном від року до двох також збільшувався, але вже помірними темпами. А темпи приросту портфеля депозитів строком від 2 років почали зменшуватися.

У гривневі ставки банкіри заклали ризик девальвації

Гривневі депозити відкривати чи валютні - за великим рахунком, різниця невелика, переконують експерти. Адже у вищі ставки у нацвалюті банкіри заклали девальваційні очікування.

"За таких умов практично байдуже, кладете ви депозит у доларах і очікуєте девальвації чи кладете ви депозиту гривні. Крім того, важливо не забувати чарівне слово «диверсифікація», тобто класти всі яйця до одного кошика не варто" начальник відділу "Райффайзен Банк Аваль" Дмитро Сологуб.

Що ж до дохідності депозитів, то відсотки за гривневими за останні місяці переважно знижувалися. Середня прибутковість піврічних вкладів у гривні сьогодні становить 15,19% річних, що на 0,01 в.п. нижче травневого значення. При цьому верхня межа знаходиться на рівні 21,5% річних.

Вклади в доларі приймають 28 банків з 30 найбільших

Вклади в американському доларі строком на 6 місяців станом на 18 червня приймали 28 банків з числа 30 найбільших.

Середня прибутковість таких пропозицій становить 6,5%, що на 0,11 в.п. вище травневого значення. При цьому максимальна ставка не перевищує 9% річних.

Депозити в євро традиційно менш прибуткові

Депозити у євро традиційно обіцяють ще менше прибутку, аніж в американській валюті.

Відтак середня прибутковість піврічних вкладів сьогодні ледь перевищує 5%, що всього лише на 0,11 п.п. вище травневого значення. При цьому максимальна ставка становить 8% річних.

До кінця року ставки за депозитами підуть вгору

Втім до кінця року ставки за депозитами в українських банках підуть вгору, прогнозують експерти. Прибутковість вкладів зросте восени, і передусім це стосуватиметься депозитів у гривні.

"Ставки, швидше за все, і на депозити, і на кредити в гривні будуть зростати. Оскільки занадто низький рівень ліквідності у банківській системі. Він фактично близький до того мінімального, який необхідний для розрахунків. А те, що НБУ буде і надалі продавати валюту з резервів на фоні попиту з боку населення, означає, що і надалі цей буде знижуватися. Я думаю, що підприємствам цього року буде дуже важко брати кредити. А о депозити у гривні будуть справді дуже цікаві і дуже вигідні" аналітик АО "Ерсте Банк" Мар’ян Заблоцький.

Банкіри переконують клієнтів переходити на довгострокові депозити

Загалом прибутковість депозитів у євро багато в чому буде залежати від подальшої ситуації в Єврозоні. Доларові перед виборами користуватимуться все більшим попитом. При цьому банкіри будуть переконувати клієнтів робити довготривалі заощадження.