Ситуація не нова, однак у вирішенні проблеми галузь не зробила ані кроку. За підрахунками експертів, 70% товарів легкої промисловості в Україні - контрабанда та “сірий імпорт”. На легальне внутрішнє виробництво припадає не більше 10-20%. Тож, вітчизняні виробники скаржаться на неможливість конкурувати на власному ринку. У той же час підтримка держави, що взяла курс на імпортозаміщення, радикальному вирішенню проблем на ділі не сприяє.

“В Податковому кодексі нам на 10 років дали такі префиренції як нульова ставка на прибуток. Тому що дійшли до того, що ми 150 грн. на одну людину виробляємо, якщо говорити про натуральну величну. А якщо подивитися скільки завозимо, а завозимо ми на суму більше 500 грн. Це офіційна статистика. Я не говорю про контрабанду та “сірий імпорт”, - каже голова правління Української асоціаціації підприємств легкої промисловості Валентина Ізовіт.

Отже податкові канікули - лише крапля в морі. Нульовий податок на прибуток для підприємств легкої промисловості, передбачений у Податковому кодексі, галузь не врятує, кажуть виробники. Адже давши пільгу на саме виробництво, держава закрутила гайки на додаткових джерелах заробітку. А без подібного калиму підприємствам не вижити.

“Виробництво підприємств легкої промисловості практично не мають прибутку. Вони заробляють на якихось суміжних видах діяльності. Наприклад, здають в оренду свою площу. Так от що цікаво. Вже на цей вид діяльності не має пільг. І за цей виді діяльності підприємство вже повинні платити податок на прибуток. В той час, коли раніше вони могли консолідувати. Цей податок був мінімальним”, - каже директор "ТК-Текстиль" Валерій Дубовой.

При цьому, за словами виробників, залишається й низка інших проблем, що ускладнюють розвиток галузі. Це, зокрема, речові ринки, які є основним каналом поширення контрабандної продукції. І хоча базари засиллям імпорту свого часу відреагували на дефіцит товарів масового споживання, сьогодні вони у буквальному сенсі не пускають на ринок вітчизняного виробника.

“Україна не зможе просуватись у Європу і взагалі до цивілізації за допомогою базарів. Що на сьогодні є базари - це і тіньова економіка, і грунт для корупції, і грунт для контрабанди”, - каже гендиректор концерну "Ярослав" Олександр Барсук.

Не меншою проблемою виробники називають і знищення суміжних з легкою промисловістю галузей в країні. У сільському господарстві - практично відсутнє виробництво льону, вовни та шкіри; у хімічній галузі - виробництво хімічних ниток і волокон. Саме тому доведені до безвиході виробники продукції легкої промисловості вимагають реформ. Найперше чекають на підтримку у забезпеченні сировинними ресурсами, просять доступні кредити та сприяння у залученні інвестицій. Наступним кроком має стати зменшення податкового навантаження на зарплатний фонд і ще дуже важливо - своєчасне повернення податку на додану вартість. У протилежному випадку замість купувати якісне вітчизняне, українці і далі виручатимуть Туреччину, Польщу та Китай.