Нині зареєстровано вже більше 1500 хворих на кір. Більше половини - у Львівській області.

"Ситуація досить напружена, в нас щоденно хворіє до 80 чоловік", - каже заступник головного лікаря Львівської обласної СЕС Олег Когут.

"Епідемією ми це ще назвати не можемо,рівень вже високий, характерна для нього вже висока захворюваність, але в процесі задіяна не повністю вся область. А більше всього 6 районів", - повідомляє начальник відділу організації санітарно-епідеміологічного нагляду Держепідемслужби Віктор Ляшко.

Кір передається повітряним шляхом

Небезпечний вірус передається повітряним шляхом. Кір починається як звичайна застуда: підвищується температура, а за кілька днів з'являється типове висипання на шкірі. Нині до поширення хвороби, яка насамперед небезпечна своїми ускладненнями, запаленням легенів і мозку, готуються у Києві. В столиці зареєстровано вже 17 випадків кору.

"Ми проводимо семінари для лікарів, щоб вони згадали як діагностується кір, як він виглядає, щоб своєчасно якомога раніше хворий був діагностований і ізольований, по можливості обмежити контакт з іншими, які не мають імунітету, не хворіли на кір або не були вакциновані", - каже головний дитячий імунолог Києва Федір Лапій.

Вакцинація найефективніший спосіб попередити епідемію. Лікарі переконують, кір не поширювався б у разі дворазового щеплення 95% населення. Однак, через небажання українців вакцинуватися у попередні роки лише у столиці кір нині загрожує майже 100 тисячам киян віком від 18-ти до 30 років.

У 2008 р. 17-річний школяр помер після вакцинації від кору

Від вакцинації відмовлялися завжди, але наймасовіше ігнорували її у 2008-му. Тоді 17-річний школяр помер після щеплення саме від кору. Комісія мінохорони здоров`я з якістю вакцини смерть не пов’язувала, однак Генпрокуратура визнала протилежне, після чого оголосили утилізацію 9 мільйонів доз вакцини.

Нині в Україні вакциновано лише 56% дітей віком до 18 років. Молода мати Юлія раніше щепленням не довіряла, однак після того, як захворіла невакцинована дитина її подруги думку змінила. Щеплення від кору її дитині роблять з річним запізненням.

За 12 років лише одного разу вакцинація спричинила кір

Імунолог Наталія Іонцой розповідає: за 12 років в її поліклініці загалом зробили 500 тисяч щеплень і лише одного разу вакцинація спричинили легку форму кору. Лікарі переконують: головне до щеплення простежити, щоб не було медичних протипоказань.

"Це хронічні захворювання в період загострення. Потім, якщо дитина може мати анафілактичний шок на один із компонентів вакцинації або на попередню вакцинацію вона дала якісь негативні прояви, неврологічні стани, епілепсія", - пояснює лікар-імунолог Наталія Іонцой.

"Не можна робити вакцинацію тоді, коли людина вже законтактована, мала зустріч вже з хворим, чи була в приміщенні, де є хворий на кір, від того періоду починається інкубаційний період. І в цьому періоді робити вакцинацію абсолютно не можна, тому що можуть бути тяжкі ускладнення частіше, ніж від захворювання", - каже завідувач дитячим відділенням інфекційної лікарні м. Львова Ігор Гайдук.

Вакцини від кору в Україні достатньо

У Міністерстві охорони здоров’я переконують: якісної вакцини від кору для дітей нині достатньо. Щодо дорослих, рішення про закупівлю мають ухвалювати на місцях. Поки додаткові препарати вирішила придбати лише на Львівщині. В інших областях такої потреби немає, поширення захворювання сповільнилося, - запевняють у МОЗ.

"Кінець 2011 року і перший тиждень, перші 10 днів 12 року ми бачили реєстрацію 150, ну 140-150 осіб на день. На сьогодні, вже останні 3-4 днів у нас 90-100 випадків, тобто тенденція до зменшення є", - заспокоює нач. відділу організації санітарно-епідеміологічного нагляду Держепідемслужби Віктор Ляшко.

За два тижні в Україну приїдуть фахівці ВООЗ

Чи прогресуватиме кір, фахівці Мінохорони здоров’я обіцяють детальніше спрогнозувати вже за тиждень, коли мине 12 днів, інкубаційний період хвороби, після відновлення навчання у школах.

А за 2 тижні в Україну приїдуть фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я, аби на місці проаналізувати ситуацію з недугою, яка щороку забирає життя 200 тисяч мешканців планети.