В Україні 25 жовтня пройшли місцеві вибори. Сказати, що вони пройшли неспокійно – нічого не сказати. Всі українські ЗМІ продовжують обговорювати цю тему. Питання є як стосовно переможців, так і стосовно самої процедури проведення волевиявлення народу.

Не залишили без уваги цю подію й іноземні ЗМІ. Хтось заявив, що ці вибори не мають сенсу, хтось просто висловив сумніви у їх чесності та демократичності, а хтось з іноземних коментаторів сподівається, що ці вибори сприятимуть впровадженню реформ у нашій країні.

Так, британське видання Open Democracy стверджує, що ці вибори не можуть нічого змінити, бо оновлення, яке наче б то відбулося у місцевих осередках партій, насправді є лише ширмою для подальшого політиканства та розквіту корупції.

Немає оновлення еліт, немає нових облич, немає нових підходів і немає бачення майбутнього. У списках більшості партій присутні ті, проти яких люди протестували, кого вони вважають корупціонером і бандитом. Але гроші взяли верх, тому люди, місце яких у в'язниці, знову будуть 4 роки засідати в місцевих радах. Великі партії не вловили ключового тренда — запиту на оновлення та публічне створення "соціальних ліфтів",
— пише видання.

Американське видання Foregion Policy, безперечно пов’язує місцеві вибори з можливістю подальшого проведення реформ. Журналісти видання вважають, що саме ці вибори мали стати показником того, чи дійсно країна готова до реформ, чи знов скотиться у популізм.

Оскільки вибори, які пройшли у неділю, є місцевими, їх результати будуть багато в чому залежати від конкретних особистостей регіонів і місцевих проблем. Але вони стануть і перевіркою того, що візьме верх — ідеї реформ або цинічний популізм, який звучить в устах інших представників українського політикуму,
— пише американський журналіст.

Німецьке ж видання Deutsche Welle звернуло увагу на порушення під час виборів, зокрема у Маріуполі. Скандал з роздрукуванням фальшивих бюлетенів й справді шокував людей. Журналісти зазначають, що все це було керованим фарсом, та переконані, що такі порушення планувалися заздалегідь і про їх наслідки чудово знали, більше того, саме на ці наслідки і сподівалися.

Усі виборчі бюлетені були надруковані в друкарні, що належить Рінату Ахметову, який є дуже близькою до "Опозиційному блоку" людиною. За словами членів ТВК, крім бюлетенів тут друкувалися і агітаційні матеріали "Опозиційного блоку",
— пишуть німецькі журналісти.

Інше американське видання Bloomberg звернуло увагу як на загальні тенденції виборів, так і на окремі курйозні випадки під час їхнього проведення. Так, вони загалом зазначають, що ці вибори стали важливою віхою розвитку незалежної України з декількох причин: це і обіцяна децентралізація, і оновлення облич, які приймали участь у виборчій гонці, і загальне відношення до процедури проведення виборів, яка, порівняно з минулими місцевими виборами суттєво покращилася.

Проте не все, на думку американських журналістів, так позитивно. Вони не забувають і про корупцію, і про те, що децентралізація буде на початках номінальною.

Викорінення корупції в Україні зараз здається в кращому випадку перспективою віддаленого майбутнього. Хаотична демократія на Україні не дає їй перетворитися на застиглу і репресивну авторитарну державу за російським зразком. Проте корупція залишається тим клеєм, який скріпляє цю розколоту в політичному, економічному і культурному плані країну. Хоча західні спостерігачі заявили в понеділок, що вибори в цілому "продемонстрували дотримання демократичного процесу",
— зазначили в виданні.

Таким чином ми бачимо, що ці вибори не залишились без уваги світової преси, а це вже можна вважати гарним результатом. До того ж , попри всі мінуси проведення цих виборів, світові ЗМІ сходяться на думці, що для України вони були дійсно важливі, а у довгостроковій перспективі матимуть велике значення для проведення ключових реформ. Тож спостерігаємо, що світ не втрачає віри в українське суспільство та його демократичність.

Все про вибори у нашому спецпроекті: Вибори-2015