Основні партії-кандидати на парламентських виборах-2019

Виборча кампанія досить коротка. До дня голосування – 21 липня залишилося шість тижнів. Тому часу в партій і кандидатів по мажоритарних округах обмаль. І це суттєво вплине на шанси кожного з учасників. Згідно соцдослідженням, до Верховної Ради дев’ятого скликання можуть потрапити п’ять партій. Втім, можливі сюрпризи і зміна фаворитів кампанії.

За словами політолога Михайла Басараба, з огляду на соціологію і презентовані списки кандидатів, у парламенті буде десь до третини депутатів з чіткою державницькою позицією. Ще третину становитиме прокремлівська п‘ята колона. І ще третина – люди з несформованим політичним світоглядом і кон‘юнктурники.

Читайте також: Дострокові парламентські вибори в Україні: все, що треба знати

"Основне завдання у дев‘ятому скликанні Верховної Ради: захистити результати сьогоднішнього парламенту, не дати анулювати здобутки п‘яти років", – зауважує Михайло Басараб.

"Слуга народу"

На з'їзді "Слуги народу" затвердили список зі ста претендентів, який ще має пройти стадію суспільного обговорення. Прогнозовано в першу двадцятку потрапили головні штабісти партії – його очолив керівник штабу, зараз голова політсили Дмитро Разумков. Відомі громадські активісти, волонтери. Люди не з політики.


Руслан Стефанчук, Дмитро Разумков, Олександр Корнієнко, Ірина Венедіктова. Фото прес-служби партії

За словами політичного експерта Андрія Вігірінського, до списку "Слуги народу" є певні питання, але це не відлякає виборців.

Сумнівно, що в "Слуги народу" буде електоральний сплеск у бік збільшення чи зниження рейтингу. Поки виборці не побачили кричущих мінусів у діяльності президента Зеленського. Розпуск Верховної Ради – відображення суспільного запиту на оновлення політикуму. За підсумками отримають понад 30-35% голосів,
– вважає Вігірінський.

Читайте також: Вибори до Верховної Ради: які партії проходять до парламенту

Втім, додає експерт, кінцевий результат Слуги народу залежатиме від того, як працюватимуть інші партії.

"Європейська Солідарність"

Очолив список Петро Порошенко. До першої десятки увійшли, в основному, нині діючі депутати БПП, кілька громадських активістів. На думку Вігірінського, партія екс-президента ризикує не потрапити до парламенту. Інформаційний і адміністративний тиск Порошенка на виборця вичерпався. Публічна позиція Порошенка мало чим відрізняється від його заяв на президентських виборах.

Крім нової назви, в "Європейської Солідарності" більше нічого нового немає: ні в списках, ні в тезах. На їхньому електоральному полі тепер працює "Голос", об’єднані націоналісти, "Сила і честь" Смешка. Відколовся Гройсман і Кличко. Рейтинг партії Порошенка в межах 7-8%. Але є тенденція до зниження,
– говорить Андрій Вігірінський.


В "Європейської Солідарності" з нового тільки назва. Фото 24 каналу

До того ж, на партію Порошенка негативно впливають дії нинішньої Верховної Ради, генпрокуратури, яку продовжує очолювати Луценко.

Читайте також: "Громадянська позиція" іде на парламентські вибори: хто увійшов до списку

"Голос"

До списку "Голосу" також увійшли люди не з політики. Загалом Вакарчук включив до першої п’ятірки інтелектуалів-реформістів. Як зауважує Вігірінський, сильний крок – залучення відомих публічних людей. Але питання, як партія доноситиме до виборця свої месиджі – проводитиме всеукраїнський тур, концерти?


Шанси "Голосу" залежать від здібностей Вакарчука як спікера. Фото GettyImages

Шанси "Голосу" залежать від властивостей Вакарчука як спікера. В нього складна подача інформації. Багато в чому ідеалістична і утопічна. Більше половини виборців її не зовсім розуміють. Це може їх відвернути. Плюс потрібна конкретика – тарифи, питання війни і миру. Можуть отримати 7-8 %,
– зауважує політолог.

"Об’єднання "Самопоміч"

Список "Об’єднання Самопоміч" очолив її лідер, мер Львова Андрій Садовий. "Самопоміч" формувала свої списки за європейськими принципами відкритості. Загальний виборчий список партія виставила на публічне обговорення та передала для перевірки антикорупційним громадським організаціям. 80% списку партії будуть нові обличчя для українського парламенту. 4 червня "Об’єднання "Самопоміч" стало членом Європейської народної партії у статусі спостерігача, яка є найбільшою в Європарламенті.


"Об’єднанню "Самопоміч" потрібні козирі

Соціологи наразі фіксують в "Об’єднання "Самопоміч" підтримку 1-1,5% виборців. За словами Андрія Вігірінського, важливі передвиборні гасла. Є історія успіху міста Лева – мера Андрія Садового. П’ять років у парламенті фракція "Самопомочі" була послідовною у виконанні своїх програмних позицій. Але цього не достатньо. Потрібні козирі. На жаль, багатьох активних політиків "Самопомочі" перетягнули до себе інші політпроекти.

Читайте також: "Самопоміч" назвала своїх кандидатів у мажоритарних округах

"Сила і честь"

До списку партії "Сила і честь" колишнього очільника СБУ Ігоря Смешка увійшли здебільшого колишні чиновники і нині діючі політики. За словами політолога Олександра Леонова, список Смешка відверто розчарував. Такий собі стиль пізнього Кучми – корупціонер-митник (Анатолій Макаренко – "24"), генерали – ЗСУ та СБУ, економіст і юрист. І як екзотика – співак (подружжя Білоножки – "24").


До списку партії "Сила і честь" увійшли колишні чиновники і силовики. Фото 24 каналу

Андрій Вігірінський вважає, Смешко – нове обличчя для людей пенсійного віку, патріотично налаштованих, консервативних, не дуже корупційно заплямованих. І не так остогидлих виборцю, як Порошенко.

Читайте також: "Батьківщина" іде на парламентські вибори: хто увійшов до списку

Смешко – terra incognita. Він ніби знайомий, але на думку не спадають свіжі спогади про нього. Але він симпатичніший Порошенка. Може отримати 6-8%,
– зазначає Вігірінський.

"Свобода" плюс "Нацкорпус" і "Правий сектор"

Праві на парламентських виборах знову вирішили об’єднатися під прапором ВО "Свобода". Список очолив голова партії Олег Тягнибок. Другий номер – очільник "Нацкорпусу", екс-командир полку "Азов" Андрій Білецький. Третій – екс-голова "Правого Сектору" Дмитро Ярош. На думку Михайла Басараба, з Ярошем і Білецьким можуть подолати п’ятивідсотковий виборчий бар’єр. Серйозний конкурент для партій Порошенка, Гриценка і ставлять під питання проходження партії Ігоря Смешка.


Тягнибок, Білецький і Ярош об’єднаналися

Андрій Вігірінський переконаний, що праві не зможуть акумулювати навколо себе стільки виборців, щоб подолати п’ятивідсотковий бар’єр. Їм треба себе проявити. Їхні гасла вдало перехопив Порошенко на виборах президента. Хоча потенційно електорат є. І вони можуть на заході України виграти в мажоритарних округах.

"Опоблок"

"Опозиційний блок" не об'єднався зі своїм двійником "Опозиційною платформою – За життя". До них приєдналася так звана партія мерів трьох великих міст – Харкова, Одеси, Ужгорода ("Партія миру і розвитку", "Відродження", "Наші", "Довіряй ділам" – "24").

Очолив список "Опоблоку" Євген Мураєв. Враховуючи високі рейтинги мера Харкова Кернеса і мера Одеси Труханова, за словами Вігірінського, можуть подолати прохідний бар’єр. І показати непогані результати по мажоритарці.


"Опоблок" конкуруватиме з "Опозиційною платформою -За життя!

Як зауважує директор комунікаційної групи XPR Валентин Войтків, при об’єднанні "Опоплатформа" і "Опоблок" могли б набрати більше голосів. А так змагатимуться на одному й тому ж електоральному полі і з ідентичними гаслами, що непогано для України. знижує їхні рейтинги.

"Опозиційна платформа – За життя"

Позиція проросійської партії Бойка-Медведчука-Рабіновича залишається незмінно реваншистською. За словами Вігірінського, їхні месиджі будуть тими самими, що й раніше – так званий геноцид, "мир" з Росією, тобто капітуляція, ЄС, США і НАТО – зло.


Бойко і Медведчук просуватимуть позицію Росії. Фото BBC

В них є своя електоральна ніша на сході і півдні України, і немає тенденції до зменшення рейтингу. Тому наберуть 10-12%, плюс мажоритарка. Хоча спробують відібрати електорат у "Слуги народу", який перейшов до Зеленського.