За словами українського президента, такий крок може стати вирішальним фактором для припинення конфлікту на сході України. Власне шість країн, а саме Швеція, Фінляндія, Австрія, Білорусь, Сербія і Туреччина, готові долучитись до місії.

Читайте також: Осінній призов-2018: 6 фактів, які потрібно знати

Щодо необхідності запровадження миротворчої місії ООН на Донбасі Україна вже підготувала відповідну резолюцію.

Обов'язково на всій території України місія має бути розгорнута, з її виходом на україно-російський кордон. Це створить умови для виконання частини мінських домовленостей, включно з виведенням російських військ з окупованої української території,
– сказав Порошенко.

Російська агресія за понад чотири роки війни забрала життя майже 4 тисяч українських солдатів та 2,5 тисяч цивільних. І весь цей час в моніторинговій місії ООН з дотримання прав людини, яка працює на Донбасі, просто висловлюють занепокоєння зростанням кількості жертв.

Кожного разу, коли сторони дотримують припинення вогню, навіть на кілька днів чи тижнів, це рятує життя людей, це вберігає їх від поранень. Проте, великоднє, хлібне, шкільне перемир'я – це лише тимчасові рішення. Людям потрібне завершення конфлікту, і ми підкреслюємо, що Мінські угоди наразі є єдиним можливим варіантом для припинення конфлікту,
– зазначила голова моніторингової місії ООН з питань дотримання прав людини в Україні Фіона Фрейзер.

Резолюція, підготовлена Україною стосовно миротворчої місії ООН на Донбасі, складається з трьох головних пунктів: введення миротворців; робота поліцейських сил, які б роззброїли бойовиків; створення міжнародної адміністрації, що замінила б самопроголошені "ДНР" і "ЛНР".

Вимоги України до миротворчої місії на Донбасі
Україна підготувала резолюцію щодо миротворчої місії на Донбасі

Росія ж погоджується на введення миротворців, але за своїм сценарієм. У Кремлі вважають, що "блакитні шоломи" повинні контролювати лінію розмежування. А створення міжнародної адміністрації називають абсурдом, їм зручніше мати підконтрольні угруповання, так звані "ДНР" і "ЛНР". Це зазначив спецпредставник держдепартаменту США з питань України Курт Волкер.

Росія наполягає, щоб місія обмежилася лише захистом ОБСЄ, а не безпекою в усьому регіоні. Також наполягає на тому, щоб це питання було врегульовано з так званими "народними республіками", а не з самою Росією. Хоч ми вбачаємо саме Росію ключем до розв'язки,
– зауважив спецпредставник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер.

Російський сценарій є неприйнятним для України. Про це неодноразово говорив президент Порошенко. Адже непідконтрольний кордон – головний фактор існування псевдореспублік. Звідти йдуть зброя та найманці. Натомість колишній Генсекретар НАТО Андерс фог Расмуссен не вбачає прогресу в досягненні миру. За його словами, найімовірніше, Кремль очікує на проведення президентських виборів в Україні і наразі просто спостерігає.

Я не вважаю, що якийсь прогрес на окупованих територіях можливий до виборів. Росія хоче зберігати ситуацію нестабільною до виборів. Що далі буде з перспективою миротворчої місії — я не знаю. Але я переконаний, що функціональна місія ООН є єдиним інструментом, щоб гарантувати мир у східній Україні,
– підкреслив екс-генсекретар НАТО Андерс фог Расмуссен.

Як відомо, миротворчих військ ООН немає, вони формуються під конкретне завдання, після чого на територію конфлікту направляють групу для вивчення ситуації. А та вже визначає необхідну кількість миротворців. За попередніми підрахунками, для врегулювання ситуації на Донбасі потрібно 20 тисяч військовослужбовців і 4 тисячі поліцейських.

Швеція, Фінляндія, Австрія, Білорусь, Сербія і Туреччина вже висловили готовність взяти участь у миротворчій місії ООН на Донбасі та направити свої сили. Проте навряд чи Україна погодиться на "блакитні шоломи" з Білорусі, яка є союзником Росії. Своїх симпатій до Кремля не приховує і Сербія. Після того, як нині президент представить миротворчий план, Генасамблея ООН має ще ухвалити своє рішення з цього приводу. У разі позитивного висновку, місію можуть розгорнути вже наприкінці цього року. У кращому випадку. У гіршому – процес може затягнутися на рік, а то й більше.