Місто Хавр де Грейс, що в штаті Меріленд – типове охайне та красиве американське містечко, однак воно має свою особливість.
Читайте також: Американська мрія: як повторити в Україні історії успішних міст США
Хавр де Грейс славиться своїм мистецьким центром з галереєю та театром. Продемонструвати тут свої роботи може будь-який музикант чи художник. Цікаво, що створили центр завдяки місцевим мешканцям.
Будинок був збудований у 1870 році. Він був у жахливому стані, тому його потрібно було ремонтувати. 5 років тому місцеві зібралися і вирішили, що хочуть повернути до життя будівлю,
– розповіла виконавча директорка культурного центру Ребека Джасеб.
Так і виникла ідея створити центр, де і місцеві, і приїжджі могли б влаштовувати концерти чи вистави і насолоджуватись ними. Імпровізований концерт для американців влаштувала і українська делегація.
Українська делегація співає "Червону руту"
Працює тут лише дві людини: виконавча директорка та її помічниця на півставки. А всю іншу роботу виконують волонтери.
Ми маємо більше сотні волонтерів, які допомагають нашому центру. Вони займаються продажем, перевіркою, збиранням квитків. Ми не можемо без цього. Ми навіть маємо раду директорів, які теж волонтери. Волонтерство тут – це як бути у великій родині, де всі один одному допомагають,
– підкреслила Ребека.
Допомагати намагається і місцева влада, яка залучила інвестиції для реалізації проекту. Реставрація будівлі коштувала 2 мільйони доларів, але вкладені кошти швидко повертаються. В місто тепер приїжджає багато туристів. Окрім культурного центру, влада дбає і про зовнішній вигляд міста. Аби Хавр де Грейс був красивим, допомагає мешканцям та місцевому бізнесу ремонтувати їх будівлі.
Влада дбає про зовнішній вигляд міста
В місто приїжджає багато туристів
"Ми даємо гранти, які допомагають їм відремонтувати свої будинки або свій фасад. Ми проводимо різні події, які приваблюють велику кількість людей, які приїжджають у місто", – наголосила директорка депертаменту місцевого економічного розвитку Еріка Квазенбері.
Та нічого б цього не було, якби містяни самі не знали чого хочуть та не займались своїм містом.
Потрібно створити свою історію, найкращу частину вашої громади. Потрібно поділитися цією інформацією, тому що ви живете у цьому місті. Можливо, ви не знаєте, що робить його особливим, чи люди не бачать цієї особливості, а разом ви можете знайти родзинку, яка зробить ваше місто успішним,
– додала Еріка Квазенбері.
Містяни постійно доглядають за своїм містом
Без волонтерів місто не було б таким красивим та цікавим
Поки в Україні влада на місцях не співпрацює з населенням, так як у США. А от волонтерський рух активно розвивається, – каже Людмила Білокоз, заступник голови Новоукраїнської об'єднаної територіальної громади.
"Така форма залучення волонтерів дає можливість як економити бюджет самої організації, так і бюджет громади в цілому. Це також сприяє публічності і відкритості тиї усіх справ, програм і проектів, які виконуються", – розповіла Людмила Білокоз.
Читайте також: Які обов'язки у мера маленького міста в США: ексклюзивний репортаж
Загалом українці ще тільки починають вчитися бути господарями на власній землі. За останні кілька років місцеві громади вперше отримали реальні можливості та ресурси для втілення великих інфраструктурних проектів в своїх містах. Майже 7 мільйонів громадян уже об'єдналися у понад 700 територіальних громад. Тепер перед ними стоїть найбільший виклик: навчитися проявляти ініціативу, контролювати чималі ресурси і владу, які вони отримали, і головне – гуртуватися навколо спільних проблем, ідей та мрій.
Дивіться відео-інтерв'ю з головою Печеніжинської Об'єднаної територіальної громади Ігорем Довіраком, який був у складі делегації від України в США, де вивчали досвід децентралізації