"Будинок-свідка Незалежності", який вже кілька років стоїть, прикритий національним прапором, намагались спалити на початку лютого. Так само влітку горіла колишня резиденція гетьмана Павла Скоропадського – центральний гастроном на Хрещатику. Ще один старий будинок горів зовсім поряд – на Хмельницького вже в січні.

Читайте також: У Києві з молотка продали історичний будинок часів УНР

Роком раніше його власники незаконно почали будівництво в середині двору. Там стався обвал, внаслідок якого загинула людина. Віталій Кличко ще тоді пообіцяв повернути у власність міста будинок, як і гастроном на Хрещатику, проте займався іншим. Розслідувачі ловили його на одному літаку із забудовниками.

Деякі палаючі будинки мають одного власника. І часто це родичі топ-посадовців. Це ще один доказ того, що будинки горять не випадково, вважають активісти. Але правоохоронці не поспішають шукати злочинців.

Справжні винуватці, ті які за безцінь за відповідними схемами отримують рідні нам київські історичні будинки, які мають такий статус або його позбавлені,
– зазначила громадський активіст Олена Терещенко.

Так вже сталось з відомим "будинком з ромашками". Його знесли, а на його місці збудували високоповерхівку. Ті будинки, до яких не дістався вогонь, руйнує час і бездіяльність власників. На місці деяких на картах вже затверджені проекти високоповерхівок. Більшість дозволів на спотворення історичного центру видані ще "попередниками", та не всі. Головний архітектор переконує, що з 2011 не має повноважень зупинити забудовників.

Якщо б в нас були повноваження, ми б бачили всі проектні рішення, які виносяться, але на сьогодні ми позбавлені цієї можливості,
– наголосив головний архітектор міста Київ Олександр Свистунов.

Читайте також: Єлизавета ІІ орендувала у Києві земельну ділянку на 49 років

Врятувати будинки ще можна. Їх треба терміново повернути у державну власність і відреставрувати. За діючим законодавством міська влада має їх викупити.

Більше дивіться у сюжеті