Страх невдачі у підсвідомості ототожнюється із негативним досвідом дитячих років. Випадки, коли ми не виправдовували сподівань батьків чи боялись їх розчарувати, заклали фундамент нашої несміливості у дорослому віці.

Як вберегти власну дитину від такого сценарію? Ось кілька порад, що допоможуть у вихованні впевненої в собі дитини.

Ставлення

Із ранніх років важливо донести до дитини думку, що ви любите її просто за те, що вона ваша дитина. А її хороша поведінка вдома, це перш за все, фундамент для її подальшої адаптації в соціумі. До дитини важливо донести, що ви любитимете її все одно, не зважаючи навіть на її погану поведінку, проте з іншими людьми у неї так не вийде. Однак, дитина має бути проінформованою, що її неслухняний характер вас засмучує. Адже жодним чином не можна потурати негативній поведінці чада.

Цінування

Варто цінувати зусилля дитини, незалежно від її досягнень і успішності. Якщо дитина докладає зусиль – це уже добре. Не перетворюйте власну дитину проти її волі на машину досягнення результатів. І, тим більше, не робіть результати мірилом її любові до вас. Цим ви можите викликати страх у дитини вас розчарувати, а відтак створите передумови до появи невпевненості у собі. Чадо має розуміти, що будь-які його старання приносять вам радість, а успіхи – це лише приємний бонус, проте не самоціль.

Однак, якщо дитина сама націлена на високі результати у навчанні чи, скажімо, спорті, ви повинні підтримувати її і пояснити, що може вона і не стане світлом науки чи олімпійським чемпіоном, проте без наполегливих тренувань і занять цього не буде точно. Таким чином дитина розумітиме, що все залежить від її бажання, і вас вона не розчарує у будь-якому випадку. Не можна, щоб дитина ніяковіла через спробу щось зробити.

Читайте також: Як опанувати жести впевненості: корисні лайфхаки

Заохочення

Важливо заохочувати дитину до практикування чогось нового. Спостерігайте, чим їй цікаво займатись, і посприяйте в цьому, але не тисніть на неї. І, тим більше, не нав’язуйте їй те, що любити ви. Здійснення власних незреалізованих мрій за рахунок дитини – це спосіб погіршити між вами взаємини і відбити у малечі інтерес займатись будь-чим.

Попри все інше, ваш обов’язок говорити із дитиною і відповідати на її запитання, як би це іноді важко не було. Чим цікавіше і інформативніше ви відповідаєте, тим дитині буде цікавіше пізнавати навколишній світ і в подальшому буде значно легше вчитись.

Самостійність

Груба помилка, особливо в навчанні, вирішувати ті чи інші завдання замість власної дитини. Надмірна допомога вселить у дитину впевненітсь, що без вас вона в житті не обійдеться, а відтак ризикує і в дорослому віці не стати самостійною. Лише намагання самотужки справитись із проблемою — шлях до розвитку впевненості.

Звичайно, мова не йде про особливі випадки, в яких допомога дорослого є обов’язковою. Йдеться, до прикладу, про ситуації, коли в житті дитини стається неприємність. Тоді батьки повинні підтримувати та нагадувати, що на життєвому шляху можуть бути і невдачі. Не залишайте дитину наодинці із неспіврозмірною до її віку та психіці проблемою. Будьте другом, а не жандармом.

У інших випадках дозвольте дитині чинити так, як дозволяє її вік. Думка, що добре — це лише так, як роблять батьки, може відбити бажання спробувати робити по-своєму. Прагнення, аби ваша дитина відповідала вашим очікуванням, які не відповідають її віку, можуть знизити самооцінку дитини. Інколи межа між самостійністю дитини і вашою безвідповідальністю дуже тонка. Тому не варто забувати, що для дитини є свої правила яких вона повинна дотримуватись. Щоб щось мати, вона повинна щось робити або належно поводитись. І ось тут не варто робити поблажок.

Читайте також: Психологічні лайфхаки, що допоможуть стати впевненішим у собі

Критика

Критикувати дитину не варто. Якщо вона вчинила дурницю, то критикуйте вчинок, а не її. А ще краще пояснити, чому дитині було їй пасувало поступити по-іншому.

В жодному випадку не порівнюте дитину із іншими дітьми, не називайте дитину поганою, не обзивайте і не принижуйте. Наслідки таких радикальних методів у дорослому віці можуть дуже нашкодити і дитині, і вашим взаєминам. Найчастіше батьківська критика занижує самооцінку та розуміння власної важливості.

Невдачі

Не оберігайте свою дитину від невдач. Краще поясніть, що помилки і перешкоди необхідні для того, аби навчитись їх виправляти, що подолання перепон – це ефективна можливість удосконалюватись.

Приклад

Батькі – це приклад для дітей. Але не вказуйте дитині, що і як їй треба робити, аби вам догодити. Краще навчіть її, як думати, діяти та спілкуватись. Будьте зразком для наслідування. Якщо дитина бачить успіхи батьків, то й сама буде більш впевнена в собі і в тому, що вона теж може багато чого досягнути.

Проте, коли батьки надто вимогливі чи суворі, впевненість в собі значно знижується. Розуміння того, що легко можна бути покараним, віддаляє дитину від бажання діяти та намагатись чогось досягати. Пам’ятайте, що ваша любов – це джерело впевненості дитини у собі, а ваша довіра до неї – це поле на якому дитина може цю впевненість загартувати.

Повний випуск програми "Корисні файли" дивіться тут.