Один із найбільших і найгарніших мегаполісів Азії. Південнокороейський Сеул. Тут живе і працює більше 10 мільйонів людей. Сеул займає сьоме місце серед міст світу за кількістю штаб-квартир найбільших транснаціональних корпорацій. Все це ознаки економічного дива Південної Кореї. Країна за одне покоління вирвалася із злиднів і увійшла до клубу "золотого мільярда". Звідси цілком заслужене звання Азійського Тигра.

Батьком великих змін в Кореї у 1960 році став керівник військового перевороту Пак Чон Хі, або просто генерал Пак. Трьома китами, які мали витягнути Корею з прірви, стали розвиток важкої промисловості, орієнтована на експорт економіка і її державне регулювання. Менш ніж за 10 років справи покращилися настільки, що Південь наздогнав і перегнав більшовицьку Північ за рівнем промислового розвитку.

Читайте також: Як грецький архієпископ Макаріос став тираном-убивцею, наважившись на війну із Туреччиною

Ситуація вибухнула весною 1960 року. Через підтасовані тодішнім главою держави Лі Син Маном вибори країною покотилися акції протесту. Щоб перечекати бурю, Лі Син Ман втік на Гаваї, і влада зависла у повітрі. Парламент лише множив політичний хаос. Тоді втрутилися військові. Вранці 16 травня 1961 року в Сеул увійшли танки. 50-мільйонна країна була настільки втомлена лісинманівськими порядками, що 3,5 тисячі заколотників практично не зустріли опору попередників. Владу у свої руки взяв лідер перевороту Пак Чон Хі.

Пак Чон Хі
Пак Чон Хі

Він оголосив, що пріоритетом національної безпеки буде боротьба із комуністами і відновлення могутності Кореї. Перші кроки нового правителя були блискавичні і жорсткі. Три десятки найвищих посадовців опинились на лаві підсудних за незаконне збагачення. За три місяці були заарештовані, звільнені або примусово відправлені на пенсію 17 тисяч цивільних чиновників і 2 тисячі військових. Чорні ринки прикрили, а конфіскований нелегальний товар спалювали.

Читайте також: Як палестинський лідер Арафат вивів тероризм на новий рівень жорстокості

Пак Чон Хі мав за плечима японську військову академію. Офіцерів у ній виховували в дусі бусідо — кодексу етики самураїв. Окрім мужності і вірності сюзерену аж до смерті, вони зневажали користолюбство і мали стриманий підхід до грошей. Самурайські принципи Пака проявилися в його реформах. Особисто байдужий до розкоші, він зміг ефективно направляти фінансові ресурси країни. Військові не лише отримали контроль над банками, а й були відповідальними за те, куди підуть гроші міжнародної допомоги, компенсації за окупацію від Японії, кредити МВФ і позики США.

З "країни просяної каші і солом'яних дахів", яка була абсолютно залежною економічно від Сполучених Штатів, Корея перетворилася в розвинуту країну з комплексною економікою, здатною самостійно захистити себе навіть в разі війни,
– прокоментував професор Гарвардського Університету Езра Фогель.

В армії Пак Чон Хі займався логістикою. Цим пояснюється ефективність його власної стратегію розвитку країни. Хоча багато він взяв за прикладом Японії.

Як Пак Чон Хі пережив кілька замахів – дивіться у програмі.