Втім, варто пам’ятати, що ментальне здоров’я є невід’ємною частиною щасливого та повноцінного життя. Підстрахувати людину з розв’язанням клубка наболілих проблем покликані психологи, яких в нашій країні є достатньо. Про те, коли ж варто звертатися до психолога та як обрати фахівця – у статті 24 Каналу.

Нащо нам психологи?

Головне завдання психолога – допомогти людині, яка зіткнулася з труднощами в житті та не може їх вирішити самостійно.

Читайте також: Контролюйте не емоції, а реакцію на них: поради психотерапевта

"У нас є таке твердження, що якщо я нормальний, то до психолога не ходжу. Та парадокс у тому, що психологи працюють тільки з нормою. Коли у людини є патологічні відхилення – це вже компетенція психіатра", – розповіла практичний психолог та викладач кафедри психології і психотерапії УКУ Тетяна Завада.

Вона пояснила, що невизнання потреби у зверненні до фахівця говорить про бажання людини бути чи виглядати психічно здоровою.

Це добре. Але одного бажання замало. Для того, щоб людина могла активно спілкуватися з іншим, адекватно себе позиціонувати, керувати емоціями – їй потрібен ресурс. Коли внутрішнього ресурсу не вистачає, ми починаємо відчувати тривогу, апатію, стаємо незадоволеними, дратуємось,
– додала Тетяна Завада.

Втрата психологічної рівноваги якраз і сигналізує про затребуваність змін, наважитись на які і допоможе психолог. Адже його головне завдання – наповнити людину ресурсом, який допоможе їй розкрити свій потенціал та сприяти вирішенню проблеми.

"Це як, наприклад, закриті двері. Можна пробувати їх виламати, а можна не зайти в них. Та найкраще відкрити ключем. Або як зайти в темну кімнату – можна нічого не побачити зі страху, а можна ліхтариком освітити. Психолог є тим ключем чи ліхтариком, який допомагає людині вирішити труднощі", – пояснила експерт.

Коли звертатися до психолога

Причин звернення до психолога є безліч. Якщо ви некомфортно себе почуваєте, переживаєте важкі часи чи вам здається, що варто наважитись на зміни, а сил немає – сміливо ідіть до фахівця. Психолог працює за тим же принципом, що й лікарі – має на меті допомогти вам покращити життя.

Читайте також: Коли закінчувати стосунки: п’ять тривожних ознак

За допомогою до психолога можна звертатися при емоційному вигоранні, частих конфліктах в сім’ї, переживанні втрати, розлучень, хронічних стресах та будь-яких інших психологічних проблемах.

Коли йти до психолога
10 поширених ознак того, що вам час до психолога

Змінити себе, а не інших

Що ж робити у випадку, коли ви думаєте, що допомога потрібна вашим рідним, а не вам? Як каже психолог, порадити звернутися до фахівця близькій людині ви можете, а от ефект від відвідин психолога буде лише за певних умов.

Допоки людина не захоче сама взяти відповідальність за себе, змін не відбудеться. Переважно, якщо хтось когось приводить на терапію – результату немає. Це так, ніби комусь іншому треба, а не тій людині. Це малоефективно,
– пояснила Тетяна Завада.

Тому, якщо ви йдете до психолога і хочете змінити свого чоловіка, дружину чи дітей – на високу ефективність сподіватись не варто. Результат буде лише, якщо ваші рідні щиро самі захочуть щось змінювати та працювати над собою.

Як обрати психолога

При виборі психолога перш за все звертайте увагу на освіту – у таких фахівців вона має бути вищою гуманітарною. Як зазначає експертка, є багато різноманітних спеціалістів, коучів, менторів, які хочуть видавати себе за психологів, але такими не є.

"Переважно психологи, які практикують, ще здобувають окрему освіту за конкретним психотерапевтичним методом. Це наприклад, може бути психоаналіз, гештальт-терапія. Ця освіта передбачає їхній індивідуальний досвід. Це означає, що вони самі проходять індивідуальну терапію для того, щоб працювати з іншими людьми. Це важливо. У психолога мусить бути освіта – практична і теоретична", – наголосила Тетяна Завада.

Читайте також: Психічні розлади українців: названі найпоширеніші недуги

Важливо вибрати психолога відповідно до своїх потреб. Наприклад, якщо це проблеми з дитячою тривожністю чи страхами – варто звернутися до дитячого психолога, якщо це проблема пари – то варто шукати сімейного психолога.

Також психологи діляться за спеціальними компетенціями. До прикладу, є психологи, які добре працюють з депресією, з посттравматичними стресовими розладами, з емоційним вигоранням.

Коли йти до психолога та як обрати: поради
Коли йти до психолога та як обрати: поради

Звісно, що варто звертати увагу і на рекомендації та власні вподобання. Подумайте, з ким вам буде комфортніше працювати – з чоловіком чи жінкою? Якого віку ви б хотіли, щоб був ваш психолог?

Ще одним важливим фактором є ваші відчуття щодо психолога під час першої зустрічі. Ви маєте почувати себе з тією людиною комфортно, щоб могти їй відкритися.

Також важливо пам’ятати, що психолог – не є медичним працівником та має працювати за Етичним кодексом. Відтак є низка факторів, які у роботі психолога мають вас насторожити.

Чого психолог не може робити:

  • призначати вам медикаменти
  • давати категоричні поради та казати "роби те, а не те"
  • давати оцінку вашим діям – добру чи погану
  • він не має права на вас тиснути чи змушувати до чогось
  • проводити гіпнотерапію, без спеціального навчання
  • проводити магічні обряди чи ритуали
  • фліртувати
  • давати гарантії.

Читайте також: 7 психічних розладів, які переслідують жителів великих міст