Рокова агент Катерина, яку досі не може забути Борислав Розенблат. Саме після затримання охоронця депутата заговорили про таємних агентів НАБУ. Схоже на сценарій американського фільму: жінка втерлася в довіру до нардепа і записала на відео, як той за гроші обіцяв їй допомогти з видобутком бурштину.

Читайте також: НАБУ викрило схему розкрадання газу на 1,4 мільярди: 4 посадовців затримали

Один з колишніх позаштатних агентів – Євген Шевченко. Його розсекретили зовсім недавно. На таємну роботу чоловік потрапив випадково. Він бізнесмен, має зв'язки у різних структурах, тому одного разу друг попросив його допомогти влаштувати в НАБУ знайомого прокурора.

Якби він сказав, що я з ідейних, патріотичних міркувань хочу працювати в новоствореному антикорупційному органі, то я би дав якийсь фідбек. Але він одразу сказав, що готовий заплатити гроші за це, скільки, кому, за що. Я був змушений повідомити про цей факт,
– зазначив Євген Шевченко.

В НАБУ до Євгена поставились спершу з пересторогою, але коли справа таки потрапила до суду, запропонували співпрацю. За два роки на рахунку Шевченка 20 справ. Щоб працювати з топ-корупціонерами, потрібно бути психологом і актором, вміти прихилити співрозмовника до себе, підтримати бесіду про відпочинок у Монте-Карло, Bentley, яхти, гвинтокрили та інші атрибути життя мільйонерів, якими топ-корупціонери і є.

Часом на підготовку до операції є лише декілька днів. Інколи з корупціонерами потрібно працювати тижнями, щоб довести їхню вину. Наприклад, до затримання короля одеської мафії Вадима Альперина Шевченко готувався 2 місяці. Іншим "клієнтом" Шевченка був нардеп БПП Ярослав Дубневич. Стверджує: той намагався дати хабара, аби НАБУ закрило справу проти нього.

Читайте також: Журналіст оприлюднив схему, через яку депутат пропонував хабар агенту НАБУ

Зараз в опалу попали всі агенти. Це трапилось після скандальної історії з заступником міграційної служби Діною Пімаховою. Її теж "розробляли" агенти НАБУ, але СБУ та ГПУ зірвали операцію і розсекретило тих, формально звинувативши у використанні неприпустимих методів.

Силовики провели обшуки на конспіративних квартирах і в НАБУ, спричинивши витік інформації, який поставив під загрозу діяльність всього інституту агентів.

Тим часом на Заході такі "нишпорки" у антикорупційних органах – не екзотика, а така ж звична практика, як скажімо допит. І важлива умова їх роботи – секретність.

Як, будучи агентом, йти в банду кілерів або до терористичної групи ФСБ, знаючи, що може зараз Юрій Віталійович видасть тебе у Facebook, напише про чергового агента. І тебе вб'ють прямо в тій банді,
– розповів голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

Але те, що силовики зі "старих" органів намагаються знищити "спеців" з нових, лише доводить, що нові антикорупційні органи працюють у вірному напрямку. Корумпований істеблішмент прагматично боїться одного дня потрапити на гачок НАБУ.