Будинок, в якому Михайло Грушевський проголосив незалежність, намагались спалити на початку лютого 2018 року. До цього будівлю кілька разів трощили з середини. Це відбувається тому, що з пам'ятки архітектури попередня влада зняла охоронний статус та змінила тип власності на приватний.

Для таких будинків жахливий стан – не виняток, а радше трагічне правило. Окрім цього, будівлі часто стають об'єктами для знищення. Так, влітку 2017 року горіла колишня резиденція гетьмана Павла Скоропадського. Будинок більш відомий, як гастроном на Хрещатику. За інформацією активістів, він має того самого власника. Це брат народного депутата з "Волі народу" Олександра Супруненка – В'ячеслав.

Читайте також: За межею бідності: наскільки трагічними можуть бути наслідки системи Кучми-Януковича

Також в центрі Києва горів ще один будинок. За рік до того власники почали незаконне будівництво всередині двору. Там стався обвал, загинула людина. Власник, за інформацією активістів – дружина екс-міністра екології Юрія Бойка. Мер столиці Віталій Кличко ще тоді пообіцяв повернути будівлю у власність міста, як і гастроном на Хрещатику. Однак високопосадовець займався зовсім іншим – журналісти підловили його після перельоту із забудовниками – Максимом Микитасем та Вадимом Столаром.

Ще дві пам'ятки архітектури горіли у 2017 році на Подолі. Обидві належать одному і тому ж власнику. Справи практично не розслідували, а злочини як підпал не кваліфікували.

Справжні винуватці – ті, які за безцінь, використовуючи відповідні схеми, отримують київські історичні будівлі, що мають статус "Під охороною", або позбавлені його. Це роблять спеціально для того, щоб розтрощити або підпалити будівлі, а на їх місці звести черговий багатоповерховий монстр,
– зазначила громадський активіст Олена Терещенко.

Так вже сталось з відомим будинком з ромашками, від якого не залишилось і сліду. На місці пам'ятки архітектури – багатоповерхівка "Укрбуду".

Чому історичні пам'ятки не реконструюють та які проекти планують реалізувати на Андріївському узвозі та в буферній зоні Софії Київської, – дивіться у програмі "Крупним планом".