Персональний тренер, майстер спорту з фехтування на шпагах та кандидат наук з фізичного виховання та спорту Ольга Задорожня в ексклюзивному інтерв'ю поділилась з сайтом "24" порадами – чому не варто захоплюватись дієтами, як правильно і ефективно втрачати зайву вагу і чи безпечно займатись спортом з відео.

Читайте також: Як накачати сідниці до літа: вправи від фітнес-тренера

Додамо, окрім того, Оля є майстром спорту з фехтування на шпагах, доцентом кафедри теорії спорту та фізичної культури Львівського державного університету фізичної культури.

Також вона понад 6 років була членом національної збірної з фехтування на шпагах. У її спортивній скарбничці – срібні медалі з чемпіонатів світу та Європи, численні перемоги та призові місця на чемпіонатах України та міжнародних турнірах.

Персональний тренер Ольга Задорожна
Оля понад 6 років була членом національної збірної з фехтування на шпагах

Трохи познайомимо тебе з нашими читачами – чим ти займалась до тренерства? З чого почалась твоя любов до спорту?

Я взагалі все життя в спорті, тож, як кажуть, "колишніх спортсменів не буває". Адже людина завжди дотична до цього, їй цього не вистачає. Я з 7-8 років займалась фехтуванням. Закінчила у 21 рік університет і з фехтуванням попрощалась.

Їздила постійно на змагання, представляла країну в складі збірної команди України понад 6 років. Трішки світ об’їздила, але сказати, що щось дуже бачила – не можу, бо, зазвичай, це був зал і вокзал. Тож в один чудовий день я зрозуміла – все, спорту мені вистачило, хочеться рухатись далі.

Читайте також: До весни – 2 тижні: як швидко схуднути за допомогою кардіо тренувань

Я залишилась працювати в університеті на кафедрі. Спорт нікуди не зник, але це треба було якось трансформувати. Мені завжди подобались танці, а цього я була позбавлена протягом усієї спортивної кар’єри, бо часу на це не було. Тож мене зацікавив фітнес.

Твої батьки теж спортсмени?

Так, вони теж фехтувальники, у тата я тренувалася. Батько з матір’ю познайомилися в залі десь в 14-15 років, тож що таке фехтування – я давно знала. Пригадую, коли мені було 3 роки, ми пішли в Парк культури, я вирішила пофехтувати з бджолою – в результаті вона мене вжалила. Це, напевне, був мій перший поєдинок.

Мама завжди переживала, завжди підтримувала. В нас всі дискусії в залі починались і вдома закінчувались. До речі, дуже мало батьків хочуть, щоби їхні діти тренувалися в них, адже не всі витримують такий запал емоцій.

Фітнес-тренер Ольга Задорожня

Чим полюбляєш займатися окрім спорту?

Напевне нічого такого, чого б не любили інші люди – подорожі, музика, книги, спілкування з друзями.

Хобі? Я дуже люблю танцювати, і коли я занурилася з головою у фітнес, то якось так сталося, що всі хобі трансформувалися у мою діяльність – працюючи, я відпочиваю.

Останні кілька років заняття спортом набули неабиякої популярності. До слова, фахівці кажуть, що разом з цим змінилась і краса тіла – за новими стандартами, тіло має бути підкачаним і рельєфним. Як виник і з чим пов’язаний такий бум?

Мені здається, що в історії розвивається все по спіралі.

Сьогоднішній культ красивого тіла можна порівняти з канонами краси тієї ж Давньої Греції, де він мав спеціальну назву "калокагатія". Тоді це був не просто культ, а основний принцип життя – гармонійний розвиток духовної і фізичної сфери.

А щодо сьогодення, коли в моду увійшли так звані "фіто-няшки", не знаю, на скільки це здОрово і здорОво, зараз це один із трендів, але з часом він, скоріш за все, трансформується у ще щось нове.

Якщо порівнювати з модою – пропорції тіла постійно змінюються. Раніше цінувалися худорляві жінки, зокрема, як Кейт Мосс, а зараз в тренді і моделі plus-size, а от на дуже худорлявих починають вводити заборони. Не факт, що через років 5 знову ж таки пропорції тіла зміняться.

Читайте також: Чотири ефірні олії, які сприяють схудненню

Останнім часом соцмережі заполонили блоги фітнес-тренерів? Чи безпечно займатись спортом, використовуючи відеоуроки?

Все залежить від досвіду, адже є багато моментів, які має безпосередньо показати тренер – що і де людина під час тренування має відчувати.

Бо під час однієї і тієї ж вправи люди можуть мати різні відчуття. Комусь достатньо одного заняття, а комусь вийде включити потрібні м’язи на п’яте заняття. Таких нюансів на відеоуроках нема, тож, в певній мірі, це може бути навіть небезпечно.

Має зберігатись фізіологічна амплітуда рухів у суглобах. І це залежить від тілобудови людини, у кожного свої особливості, тому тільки тренер може визначити, що є безпечним, а що ні.

Відеоуроки – я до цього ставлюся двояко. Якщо це людина зі стажем, професіонал – а таких тренерів є багато, вони хочуть нести в маси свої знання – безперечно так, треба.

Але треба фільтрувати, бо є багато людей, які, не маючи фахової освіти, на собі пробують, і їм здається, що так правильно. Не завжди це є доречно. До всіх відеоуроків треба ставитися з обережністю.

Оля Задорожна розповіла про тренди у спорті

Ще один тренд – фітнес-гумки. Вони справді такі ефективні, як розповідають у соцмережах?

Далеко не усі тренди, які популярні у соцмережах, насправді ефективні. Це як років 10 тому з’явились такі метелики, які треба наклеїти на живіт і вони "накачають" прес.

Загалом є певний перелік базових і додаткових вправ, які завжди роблять перед, під час і після тренування.

Переважно виробники спорттоварів постійно вигадують щось нове, але загалом, це лише додатковий аксесуар. Це як з діловим костюмом – ти до нього одягнеш блузку чи топ, інші сережки. Доповнивши костюм конкретними деталями, ти можеш йти на концерт чи на роботу. Так, це ефективно, але чим більше різноманіття – тим краще.

Взагалі будь-яку програму треба міняти хоча б раз на 1-2 місяці. Адже організм пристосовуєтесь до нових умов. І завдяки цьому відбувається збільшення можливостей людини.

Для того, щоб був прогрес, завжди потрібно давати завдання, які людина може робити, при цьому, підвищуючи планку – щоб вона прагнула більшого. Елемент новизни має бути завжди.

До речі, ще один з трендів. В Італії зараз активно застосовують "краб" – маленька така платформа з ручками, на якій можна виконувати дуже різноманітні вправи.

Якої думки про всілякі дієти, зокрема, кетоз, який особливо полюбляють зірки (споживаючи жири, згоряють жири в організмі)?

Дієту має розробляти лише спеціаліст, тому що він відштовхується від обміну речовин в організмі людини, її тілобудови, від наявності якихось патологій.

Будь-яка дієта – це стрес для організму. Організм дуже розумний, якщо його помістити в незвичні стресові умови, він завжди пристосовується – він перебудовує свою діяльність, але коли його повернути у звичне середовище, він ще не забув про стресові умови – створює такий собі резерв, щоб це компенсувати. Тому й багато людей після жорстких дієт продовжують набирати вагу.

Окрім того, є певна калорійність раціону, нижче якої опускатися не варто (близько 1200 калорій). Якщо споживати дуже мало їжі – організму не вистачає поживних речовин і він знову включає аварійний режим. Він зменшує швидкість обміну речовин і скеровує всі свої ресурси лише на забезпечення життєво важливих функцій, процесів. Тому що основне його завдання – виживання.

Ефективніше піврічне схуднення – по 2-3 кілограми на місяць

Ефективніше піврічне схуднення – по 2-3 кілограми на місяць

Як тільки це закінчується, він починає надолужувати. Тому краще не захоплюватись дієтами, а просто слідкувати за здоровим харчуванням – харчуватися 5-6 разів на день, щоб підтримувати функцію метаболізму.

І не вірте дієтам, які за тиждень обіцяють "мінус" 5-15 кілограм. Чому? Все просто: щоб спалити 1 кілограм чистого жиру, організму потрібно витратити близько 6-7 тисяч калорій. Тепер рахуємо: якщо бігати зі швидкістю 10 кілометрів за годину, то за цей час людина спалить приблизно 600 калорій.

Скільки таких годин треба, щоб спалити 7 тисяч калорій? 10 годин, не кожна людина витримає таке навантаження.

За рекомендаціями дієтологів, найбільший дефіцит калорій на день може становити 300-400 калорій. Тож значно легше худнути за допомогою корекції раціону, ніж завдяки фізичним навантаженням. А 300 калорій – це одна булочка в день і вже "мінус" 300 калорій з раціону.

Всі зміни, які досягають поступово – вони довше утримуються. Тож краще налаштовуватись на піврічне схуднення – по 2-3 кілограми на місяць.

Що стосується темпів скидання ваги. Є люди, які за перший місяць можуть і 5 кілограмів скинути. Але переважно, такі показники є через виведення зайвої рідини з організму. Вода затримується в організмі з різних причин: алкоголь та сіль затримують, є певні продукти, які теж затримують.

У клітині не дарма існує гомеостаз – водно-сольовий баланс не просто так існує. Чим більше солі потрапило, тим більше організм хоче збалансувати це.

Фото Тетяни Вільчинської та з особистого архіву тренера.