Сьогодні київська мистецька спільнота провела театралізовану прес-конференцію і встановила пам'ятний знак на місці скверу, за який ще треба добряче поборотись.

Читайте також: Щоб облаштувати арт-сквер імені Василя Сліпака у столиці, треба голоси киян

Тож хто такий Нарбут та чому саме його ім'я хочуть дати скверу? Чим інтригувала прес-конференція? Як долучились зірки? Та хто і що хоче побудувати замість скверу? Читайте у матеріалі 24 каналу.

Хто і як хоче забудувати вулицю?

Вочевидь, компанія "Георгієвський резиденс", якою, за словами місцевих активістів, верховодять одіозні політики Роман Насіров і Олесь Довгий. Саме вони, за словами коменданта інституції "Речовий доказ" Назарія Кравченка, незаконно придбали приміщення за адресою "Рейтарська, 8Б", де була мистецька галерея Educatorium.

Згодом, за результатами розслідування, будівлю визнали незаконно відчуженою і класифікували у справі як речовий доказ. Звідси й походить назва нової мистецької локації на її місці.

Зараз "Георгієвський резиденс" планує забудувати місце ліворуч від арт-галереї "Дукат" на Рейтарській. Вочевидь, планується черговий паркінг. Тому місцеві активісти намагаються створити там сквер імені Нарбута.

Хто такий Нарбут?

Це відомий художник-графік, автор перших українських державних знаків (банкнот УНР та поштових марок), автор проектів Державного герба і Печатки Української держави, розробник мундирів для українського війська та меблів для парламенту, автор байок та памфлетів.

І от він через століття вчергове приїхав до Києва. На прес-конференцію. Насправді я жартую, бо Нарбут вже 98 років як мертвий…





Нарбут у Києві. Зіграв актор Дмитро Коршак

Але на прес-конференції його присутність й харизму передав актор. Той одягнув фрак, розкішну каблучку й органічно перетворився на талановитого митця, який, мовляв, знову повернувся в Київ, аби навік духом лишитись тут.

Так от, століття тому Нарбут дійсно жив у сусідньому помешканні на Георгіївському провулку. Він перетворив свій будинок-музей на "ложу Нарбута", де збирались художники, музиканти й театрали, аби розвивати мистецтво.

Окрім того, у 1917-му Григорій став ректором щойно створеної і ледь не відразу забороненої Української Академії Мистецтв і переніс її у підпілля на Рейтарській. На пожертви громадян він викупив 2 квартири і перевів туди свою майстерню, канцелярію, професорів.

Себто, за ініціативи Нарбута творчі люди практично у підпіллі не дали померти мистецтву, розповіла засновниця Мистецького центру "Локація" – арт-простору на Рейтарській – Оксана Білоус.

Для митців, істориків, науковців Нарбут – це дороговказ. Він відновлював культуру і створював синтез мистецтв. Ми також тут створюємо осередки і допомагаємо один одному, співпрацюємо, дружимо і продовжуємо справу Нарбута. Наш мрія – дух Нарбута має існувати на цій вулиці,
– прокоментувала Білоус.

Не секрет, що Нарбут був креативним та успішним жителем Рейтарської 100 років тому. Але в той же час він створив візуальну ідентичність незалежної України, вважає швейцарський режисер Марк Реймонд Вілкінс.

Нарбут – просто ідеальний "покровитель" духу вулиці Рейтарська. Якщо ім'ям митця назвуть майбутній сквер – молоде покоління творчих українців прагнутиме дізнаватися більше про своїх розумних і творчих предків,
– переконаний Вілкінс.






Фото з прес-конференції митців сьогодні щодо скверу Нарбута


Задля створення скверу збирають підписи громади

Чому іноземці та знаменитості "за" цей сквер?

Мандрівник та німецький скульптор Йоахим Клей проїхав 25 країн та відчув в Києві особливу атмосферу пожвавленості, яка його вразила. А швейцарський режисер взагалі переїхав з Нью-Йорку в Київ. Проте він вважає, що Київ дуже потребує свого культурного серця – тихого затишного дружелюбного району, де буде "оазис натхнення". У Берліні це район Мітте, у Нью-Йорку – Сохо. А у Києві це культурне серце не розвивається вже сто років, говорить режисер.

"Чому я переїхав з Нью-Йорку на вулицю, на якій жив Нарбут? Для мене це вулиця, на якій молодь бере відповідальність за власний регіон. Я свідок воскресіння культурного серця, бо Нарбут, Чайковський і Булгаков ще сто років тому обожнювали цей дух вулиці. І зараз я бачу тут молодих сценаристів в кафе "Каштан", бачу як молоді дизайнери відкривають свої маленькі магазинчики, як актори репетирують театральні постановки. Це все тут, а не по підвалах. Але Рейтарська потребує підтримки, аби захистити її від тотальної забудови", – сказав режисер.

Спеціально для прес-конференції лідерка гурту "ONUKA" Ната Жижченко записала відеозвернення, у якому пояснила, чому тут має бути саме сквер.

Я часто буваю на Рейтарській і відчуваю, що це своєрідна артерія Києва. Її творча енергетика передрікає творчі колаборації. Це своєрідний маркер урбаністики і сучасності Києва. Давайте не дамо сучасній хмарочосній жахливій забудові поглинути це прекрасне місце. Підтримаймо ініціативу створити сквер,
– закликала вона.

А американсько-українські рокери The Gitas навіть влаштували тут безкоштовний концерт 27 серпня на підтримку скверу, де зіграли свої хіти разом з лідером Бумбоксу Андрієм Хливнюком та іншими музикантами.

Читайте також: Коли охоронці б'ють фанів, я починаю бити охоронців, – фронтмен The Gitas і Димна Суміш

І сьогодні музиканти The Gitas Саша Чемеров і Сел Рамацціні виступили за захист Рейтарської.

Я підтримую осередок культури і ініціативи сучасної молоді зберегти історію міста. Рейтарська – приклад розвитку вулиці як прогресивної частини міста, де приємно гуляти чи розвивати маленький бізнес, знайомити гостей столиці з містом. Я б провів аналогію з Екопарком у Лос-Анджелесі чи Вільямсбургом в Нью-Йорку. Чи, як то кажуть, "новим Берліном",
– сказав Чемеров.


ONUKA


Dakh Daughters


Фронтмен The gitas Саша Чемеров і комендант "Речового доказу" Назарій Кравченко

Як зараз виглядає сквер?

Це повністю вбитий і закритий від вулиці простір з розбитим асфальтом, вбогою флорою і відсутність благоустрою.

Яким буде сквер?

Проект з облаштування скверу столичного архітектора Івана Протасова та Олександри Кривцової на сьогодні визнали найкращим. Іван зазначив, що концепція відкрита. Її частково видозмінять після майбутнього соціологічного аналізу і зустрічей з місцевими мешканцями.

Найперше, що планує зробити Протасов – прибрати паркан і відкрити парк вулиці.

Зникне фізичний бар'єр і люди побачать, що там є парк, і почнуть ним користуватись. Це збільшить безпеку, бо буде візуальний контроль з боку вулиці,
– говорить архітектор.


Макет скверу


Протасов говорить, яким бачить майбутній сквер

Далі – покриття території стабілізованим відсівом – дрібним гравієм, який можна часто побачити, приміром, у паризьких парках. Потім кронують дерева і зроблять функціональні зони – дитячий майданчик і лекторій круглої форми для максимальної варіативності його використання. Також планують поставити велику гойдалку і місця для сидіння, найімовірніше – з локальних матеріалів. Для цього, говорить Іван, розберуть непотрібний нині дерев'яний павільйон.

Наступний етап – освітлення, яке вирішить багато питань.

"Зараз ми бачимо, як тут часто усамітнюються люди з пляшкою горілки… А як буде світло, то ця традиція зникне, і простір облагородиться повністю", – говорить Протасов.

Що вже зробили і що далі?

Митці вже провели не один захід, аби громадськість почула про проблему. А сьогодні заклали пам'ятний знак, провели театралізоване відкриття і зачитати звернення до Київради. Невдовзі його передадуть місцевим чиновникам і продовжать законними методами боротися за благоустрій скверу та присвоєння йому ім'я Григорія Нарбута.


Як відкривали пам'ятний знак майбутньому скверу Нарбута у Києві

Читайте також: "Список Гандзюк": як на Банковій вимагали покарати винних за моторошні злочини проти активістів

"Багато різних людей працюють об'єднано, аби офіційно створити сквер. Дехто працює з міською адміністрацією, дехто – з урбаністами, дехто – з ландшафтно-архітекторами. Але найважливіший наступний крок – ​​об'єднати всі різні бачення та бажання для створення єдиного міцного союзу для скверу Нарбута", – завершив Вілкінс.