Яків Смолій – український банкір зі стажем, кандидат економічних наук і мільйонер. Він спершу виконував обов'язки голови НБУ, коли його попередниця Валерія Гонтарева пішла у безстрокову відпустку. А вже у березні 2018 року він офіційно обійняв пост глави Національного банку України. На посаді пробув понад 2 роки.

Важливо Голова НБУ Яків Смолій подав у відставку, заявивши про політичний тиск

Біографія Якова Смолія

  • Після здобуття вищої освіти повернувся на батьківщину – у Тернопільський фінансово-економічний інститут (сьогодні національний університет). До 1987 року працював там на посаді інженера-програміста, математика, молодшого наукового співробітника.
  • З 1987 року по 1991 був інженером-програмістом, начальником бюро радіозаводу "Оріон".
  • У банківській системі України Яків Смолій працює з часів її формування – понад 27 років.

Яків Смолій – новий голова НБУ
Яків Смолій у банківській системі – з 1991 року

  • У 1991 році Смолій іде в Тернопільське обласне управління Національного банку України, де працює провідним інженером, начальником комп’ютерного відділу і заступником начальника управління.
  • У 1994 році він переходить на роботу в Акціонерний поштово-пенсійний банк "Аваль". Спершу працював там начальником управління автоматизації, а за два роки став заступником голови банку. Майже одразу – 30 листопада 1994 року – він став одним із акціонерів фінустанови. У 2005 році банк викупила австрійська Raiffeisen Group. Смолій також продав свої акції і покинув банк. На кінець 2004 року Смолій володів 1,25% акцій банку, і ця доля зробила його доларовим мільйонером. За найскромнішими оцінками експертів, Смолій міг отримати від продажу цих акцій близько 13,7 мільйонів доларів.
  • У 2006 році Смолій став директором з питань банківського бізнесу товариства "Престиж-груп". Холдинг охоплював спільний бізнес (банківський, страховий, біржовий та молочний) колишніх партнерів з банку "Аваль". Там Смолій пропрацював до 2014 року. У цей період банкір займався також молочним бізнесом, оптовою торгівлею, орендою. Був членом наглядових рад страхових компаній.

25 квітня 2014 року Смолія було призначено заступником голови Нацбанку. До його компетенції входило: розробка та реалізація стратегії і політики НБУ щодо розвитку інформаційної інфраструктури, визначення політики у сфері регулювання діяльності платіжних систем та безготівкових розрахунків, а також здійснення нагляду за платіжними системами та системами розрахунків.

Він курував 7 департаментів, включаючи Банкнотно-монетний двір, Фабрику банкнотного паперу, Центральне сховище НБУ і Державну скарбницю України.

Будучи заступником Гонтаревої, Смолій запам’ятався як людина, яка повністю підтримує політику голови НБУ. Валерія Гонтарева довіряла йому і прислухалася до його порад.

Яків Смолій – новий голова НБУ
Гонтарєва довіряла Смолію

26 березня 2015 Яків Смолій увійшов до Міжвідомчої робочої групи з координації повернення в Україну коштів, отриманих злочинним шляхом колишніми чиновниками.

З жовтня 2016 року Смолія призначили першим заступником голови Нацбанку. Він почав курувати готівковий обіг, IT і платіжні системи.

Цікаво, що в лютому 2017 року на хабарі затримали підопічного Смолія – директора департаменту платіжних систем Сергія Шацького, який раніше працював зі Смолієм в банку "Аваль". Він отримав 35 тисяч доларів за реєстрацію у НБУ внутрідержавної платіжної системи "Платисервівс" для здійснення готівкових і безготівкових переказів у межах України.

Це цікаво Перша в Україні криза без банкрутств банків, – у НБУ розповіли, як протистоять "коронакризі"

З 11 травня 2017 року, коли Гонтарева пішла у безстрокову відпустку, Смолій став виконувачем обов’язків голови Національного банку України.

Пост глави Нацбанку Смолій обійняв 15 березня 2018 року.

Після цього тодішній президент Порошенко ввів його у склад Ради нацбезпеки і оборони України.

Вже у 2019 році, коли новим президентом України став Володимир Зеленський, крісло під Смолієм захиталося. Втім, тоді новоспечений глава держави провів із главою НБУ зустріч. Обговорили економічну ситуацію і роботу банківської системи, необхідність співпраці з МВФ та важливість незалежності НБУ. Схоже, тоді Смолій і Зеленський залишилися задоволеними один одним.

Під час спалаху COVID-19 у травні 2020-го Смолій повідомляв, що Нацбанк впорався з поставленими завданнями під час економічної кризи. Це, за словами Смолія, перша в Україні криза без банкрутств банків, сплеску інфляції, катастрофічного падіння міжнародних резервів та довгих черг біля банкоматів.

1 липня 2020 року голова Національного банку України Яків Смолій написав та подав президенту України заяву про звільнення у зв’язку з відставкою за власним бажанням.

За словами Смолія, протягом тривалого часу на НБУ здійснюється систематичний політичний тиск.

Це унеможливлює ефективне виконання мною як головою покладених на мене обов’язків керівництва діяльністю Національного банку та взаємодію з іншими державними органами,
– зазначив Смолій.

Та додав, що своєю відставкою хоче застерегти від "подальших спроб підірвати інституційні основи центрального банку в Україні".

Яків Смолій одружений (дружина – Світлана Смолій), має двох доньок.

Смолій вважався одним із найбагатших чиновників країни. У 2015 році за сумою на банківських рахунках його обігнав лише Порошенко. Тоді Смолій задекларував 98,7 мільйона доларів на рахунках у банках.

У декларації за 2017 рік цифри скромніші, але все одно вражають.

Зарплата Смолія в Нацбанку за рік тоді склала 2,3 мільйона гривень. Голова НБУ тримав мільйони на рахунках у банках. Перевагу віддавав доларам. В "Укрексімбанку" в нього зберігалося 3,9 мільйона доларів, в "УкрСиббанку" – 105,4 тисячі гривень, в "Райффазен Банку Аваль" – 4,5 тисячі доларів і 105,6 тисячі гривень, а в "Ощадбанку" – 254,4 тисячі гривень.

Смолій
Яків Смолій

Втім, за результатами перевірки декларацій Смолія за 2015, 2016 та 2017 роки було встановлено, що посадовець зазначив недостовірні відомості щодо вартості на дату набуття у власність частки трьох нежилих приміщень, доходу, нарахованого йому та дружині у вигляді відсотків, не зазначив відомості стосовно наявності у дружини корпоративних прав.

Крім того, не відобразив інформацію про низку земельних ділянок, які належать йому на праві власності, та кошти, розміщені ним та дружиною на банківських рахунках.

У декларації за 2020 рік Смолій вказав дохід станом на лютий у вигляді відсотків від "Укрексімбанку" розміром 404 186 гривень.