"Сьогодні багато досвідчених суддів, за плечима яких десятки років роботи в суді та тисячі розглянутих справ, звільняються з посад у зв'язку з досягненням 65-річного віку - це недолік. Ми не повинні втрачати професіоналів", - заявив Президент України Віктор Янукович.

Зараз найвищий судовий орган загальної юрисдикції - обезголовлений. Крісло чільника Верховного суду України, за даними власних джерел одного з авторитетних друкованих видань, пророкують чинному заступнику голови - Петру Пилипчуку. Цього року йому виповнилося 64 роки. Втім, на Банковій корегування чинного законодавства під конкретну особу заперечують.

"В опрацюванні законів ми виходимо із системних чинників, які ніяк не направлені на конкретну посадову особу. Опрацьовуються відповідні пропозиції щодо того, щоб при перших змінах до української конституції досвідчені, фахові, інтелектуальні сили могли працювати довго", - запевняє радник Президента України з питань судочинства Андрій Портнов.

Колишній господар Верховного суду Василь Онопенко готовий підтримати кандидатуру Пилипчука. Термін каденції Онопенка, нагадаємо, закінчився восени. Його неодноразово намагалися усунути з посади. Без успіху. Тому щойно Онопенко заявив, що не хоче балотуватися на посаду голови, у ЗМІ заговорили - це ціна за амністію його зятя екс-заступника міністра юстиції Євгенія Корнійчука.

"Мабуть,я буду завершувати свою суддівську кар'єру. А Петро Пилипчук, ви знаєте, він завжди був першим заступником. Він був моїм конкурентом 5 років назад, ви знаєте, при виборах голови Верховного суду, так сталося, що обрали мене. Але ми залишилися колегами, друзями, однодумцями і я буду робити все, щоб його обрали головою Верховного суду", - каже екс-голова Верховного суду України Василь Онопенко.

Верховний суд на сьогодні остання інстанція, що непідконтрольна Адміністрації Президента. Про це заявляють правники. Минулого року, коли Онопенка не вдалось скинути з посади, його повноваження суттєво скоротили. А щойно спекались голови суду, спеціальним законом повноваження повернули. Влада поки перестраховується, - зазначають експерти.

"Справи у Верховному суді розглядаються не в пленарному режимі, а палатно. Таким чином, зросла роль голів палат, за яких, на скільки мені відомо, там відбувається зараз гостра конкуренція за посади голів палат, а суттєво зменшилася роль, відповідно, голови Верховного суду, в якого буде функція більше представницька і менше він буде мати можливість впливати на розгляд конкретних справ", - вважає голова Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.

Пленум Верховного суду України, де має обиратися новий голова відбудеться 23 грудня.