Документальну стрічку "МІФ" про львів’янина зі світовим ім’ям, який паризьку сцену змінив на окопи Донбасу, 8 лютого презентували у кінотеатрі "Україна". Над нею працювали 17 місяців. Бюджет фільму – 1,5 мільйона гривень, 600 тисяч з них сплатило Держкіно.

Читайте також: День пам’яті Василя Сліпака: спогади про легендарного Міфа

Творчий тандем режисерів Леоніда Кантера та Івана Яснія – створив три військових стрічки. Зізнаються, що робота над останньою була найтяжчою.


Режисери документального кіно "Міф" Іван Ясній (зліва) та Леонід Кантер (праворуч)

"Цього разу здавалось, що надірвемо собі животи, бо задумане було тяжко втілити. Кілька разів ледь не опускали руки, проте надходила підмога у вигляді п’ятисот доброчинців і кількох тисяч людей, які допомагали фінансово і поширювали інформацію: надсилали гроші, фрагменти відео, добрі слова. От тоді ми відчули велику відповідальність, яка допомогла завершити цю стрічку", – каже Кантер.

Анімаційне тло для картини зробив відомий карикатурист Юрій Журавель. Дебютував на великому екрані вперше. Говорить: працювати в одній в’язці було нелегко, але результатом задоволений.


Карикатурист та відомий музикант Юрій Журавель створив анімаційне тло для фільму

"Цих хлопців, себто режисерів, неможливо не любити і не ненавидіти. Працювати з ними було важко. Дзвінки о другій ночі були постійними: "Журавлику, треба переробити". І це тоді, коли допрем’єрні покази вже стартували. Бувало, казали, що за два дні приїдуть у Рівне і тиждень сидітимуть над душею. А далі і сон снився, мовляв, підходить Василь Сліпак і каже: "Вибачай, я за дорученням Леоніда і Івана сидітиму поруч і слідкуватиму, щоб ти все правильно робив", – ділиться Журавель.

Читайте також: Відбувся допрем'єрний показ стрічки "Міф" про Василя Сліпака, який загинув на Донбасі


Скріншот з фільму "Міф" – анімація авторства Юрка Журавля

Яким Василя Сліпака побачили творці документального кіно "Міф"

Іван Ясній назвав співочого бійця козаком, а Леонід Кантер зрозумів, чому той вигравав музичні конкурси.

"Вважаю, що вчинок Василя, то є вчинок сучасного козака. Коли траплялась біда в Україні, коли на неї нападав ворог, козаки лишали свої справи і їхали на війну. Василь подібно зробив: кинув все, що мав у Франції, і поїхав воювати", – вважає Ясній.

"Багатьом режисерам пощастило працювати зі знаменитостями, а нам – зі Сліпаком. Щодень нас надихав, засмучував, дивував. Завдяки принесеному братом Василя Орестом відео, ми вперше почули контратенор, про який стільки мовилося. Чесно кажучи, мороз по шкірі і досі, а сто разів прослуховували. Стало зрозуміло, чому Василь став знаменитим", – говорить Кантер.


Василь Сліпак на оперній сцені

Із запрошених гостей – міністр культури Євген Нищук.

"Для культурної спільноти дуже важливо мати фільм про героя-митця. Це справді історія дуже талановитого хлопчини, який починав як типовий митець, а став успішним оперним співаком. І він кидає все, їде на Майдан, а далі – на Схід. Під час Революції Гідності я робив стріми й показував, що з нами зібралася Португалія, Лісабон, Париж. І саме тоді в Парижі людей згуртував Сліпак. Потім приїхав сюди і, співаючи уривки Мефістофеля, пішов на самопожертву. Це історія митця, який не говорив, як багато хто сьогодні: "Я артист, я поза політикою, а що ви хочете?" Він не зміг бути поза обставинами, в яких опинився його народ, хоч і був людиною світу", – прокоментував Нищук.


Оперний співак при виконанні музичної партії

Старший брат Василя Орест Сліпак акцентував, що показ фільму має спонукати можновладців допомагати військовим фінансово.

Російсько-українська війна продовжується. Мій брат загинув. Я би дуже хотів, щоб ми пам’ятали тих, хто воює. Фільм має стати мотивацією для людей, які приймають рішення в країні: на військових мають звернути увагу. Знаю багато друзів Василя, які потребують допомоги, лікування, працевлаштування. Їм мають надавати фахову підтримку. Тоді питання: "За що загинув мій брат" не висітиме в повітрі,
– наголосив Сліпак.

Який співочий кулеметник очима бойових товаришок

Галина Клемпоуз з позивним "Перлинка" була з Василем Сліпаком під час останнього бою на Світлодарській дузі. На показ фільму дівчину відпросили у командира добровольчого батальйону "Донбас". Уже завтра вона знову буде в строю.


Галина Клемпоуз – солдат добровольчого батальйону "Донбас"

Згадує, що Василь професійним воїном не був, однак вправно володів кулеметом.

"Добровольці воюють на власному ентузіазмі і жазі до навчань. Так само було з Василем. Яким був? Дуже позитивним і веселим, завжди заряджав. Коли не виходило щось, і я засмучувалась, він підходив, ставив кулак до лоба: "Так, ми думаємо про хороше, посміхайся". Хмуритись було неможливо. Він вів себе дуже скромно, не хотів, щоби слава впливала на наші стосунки. Виконував роботу нарівні з усіма, треба було копати – копав, нести – ніс.

І співав, так. Уперше почула як співає, коли чистив кулемет під кущем. Давав міні-концерти на замовлення в окопах. Побратими просили: "Співай!" Віджартовувся: "Не дуже голосно, щоби вороги не почули". Співав і народні пісні, і арії з опер", – говорить "Перлинка".


Доброволець Сліпак під час одного з інтерв'ю

Лєра Бурлакова з позивним "Лєра" знайома з Василем давно. Дивилася стрічку вшосте. Говорить, що це як провести дві години з другом, якого вже немає в живих. Дивується, як він умудрявся оперативно допомагати армії дистанційно.

"Коли він виїжджав до Франції, навіть звідти умудрявся нам допомагати. Міг знайти з Парижа машину, аби доїхали бійці з Карлівки в Піски, міг прислати телефон, якщо зламався у когось з хлопців. Ще до того, як піти воювати, багато волонтерив з французькою діаспорою. Щотижня проводив мітинги. І навіть на фронті багато співав. Коли розспівувався щоранку, в нього щось летіло, бо це інколи дратувало".


Лєра Бурлакова – солдат добровольчого батальйону "Донбас"

"Часто після перегляду люди питають: "А хто ж його пустив на фронт?" Це ж оперний співак, мовляв. Ну насправді Сліпак – чоловік з дуже залізною волею, і не пускати його кудись було б неможливо. Йому дуже не подобалося оце ставлення до військових, буцімто, йти воювати має знедолений. Василь довів, що захищати свою Батьківщину – справа кожної свідомої людини", – ділиться "Лєра".


Василь Сліпак під час Революції Гідності був на Майдані

Фільм запустили на великому екрані

"У стрічці багато гумору. Ви можете сміятися, не думаючи про те, мовляв: "Господи, я ж дивлюся про загибель героя". Насолоджуйтеся життям, смійтеся разом з ним, бо, так чи інакше, у кінці фільму він загине, і вам буде час поплакати", – анонсував Леонід Кантер перед переглядом.

Читайте також: У прокат вийшов довгоочікуваний фільм "Міф" про Василя Сліпака

Дивіться трейлер фільму "Міф":

"Вирішили поїхати на передову, дізнались, що у побратима "Розписного" було відео останнього бою, в якому загинув Василь. "Розписний" за день до нашого приїзду на Схід загинув. У нашому фільмі 4 бійців вже нема в живих", – додав Іван Ясній.


Скріншот з фільму "Міф". Кадр останнього бою, в якому загинув співочий доброволець

Загиблих ушанували хвилиною мовчання. А далі говорив Василь Сліпак. Стрічка така, як і він сам: харизматична, безкомпромісна й життєствердна. Ні краплі вигадки. Зі світу по нитці – так творили зібрану з відеофрагментів історію блискавичного вибору.

Поки буде тривати війна на Сході, мистецтво зачекає. Як то оперний співак пішов воювати? А хто сказав, що Донбас не гламурний? Наші люди люблять героїзувати. Я не бачу нічого страшного в тому, що змінив комфортне ліжко на бліндаж,
говорив "Міф" з екрану.

"Розплинуся в тобі і вічно житиму" – останні слова Василя. Вочевидь, адресовані Україні.

У фіналі поєднали спів Сліпака зі співом малого хлопчика. Так само в залі чувся дитячий голос, коли транслювались кадри з похорону.

Що говорили опісля оплесків

Титри скінчились, але ніхто не розходився.

"Шкода таких людей, які могли б врятувати світ талантом, але вважали за потрібне покласти своє життя за Україну. За ту світлу ідею, що ми вільний народ і вільна нація. Надзвичайна шана режисерам і творцям фільму, що лишили в пам’яті поколінь таку світлу постать. Слава Україні і тим людям, які нині віддають життя, аби ми мали спокій і думали про майбутнє своєї держави", – каже киянка Лариса Семака.


Скріншот з фільму "Міф". Знайомі Василя розмірковують, чи правильно він вчинив, пішовши воювати на Донбас

Не один Василь загинув за Україну, а тисячі хлопців. Нам дуже важливо, що в фільмі з’являються і "Розписний" і "Сім’янин", і друг "Патрон", і сам "Міф". Війна триває не тільки проти російського агресора, але і за справжню Україну. Колись вона закінчиться, і ми прикладатимемо всі зусилля, аби щось тут змінити. А поки ця можливість є у вас,
мовила до глядачів "Лєра".

"Даремно чи ні загинув Василь Сліпак, залежить від кожного з нас. Від того, чи ми дамо вирубати український ліс, чи будемо кидати собі під ноги недопалки, чи даватимемо хабарі в університетах. Будь ласка, не підведіть", – резюмував Кантер.

І додав, чого чекати від міжнародного показу:

"Війна болить всім. Коли люди дізнаються про неї в неінформаційний спосіб, а "живий", то включаються. Кожен, хто подивиться фільм про Василя Сліпака, полюбить його і полюбить Україну".

Читайте також: У Мілані покажуть фільм "Міф"

Від сьогодні "Міф" можна подивитися у 25 кінотеатрах країни. Широкий прокат триватиме всього тиждень. Далі – світове турне: 3 покази в Італії, що почнуться вже завтра, 26 – в Канаді. І звісно ж на часі – Франція, якій оперний співак присвятив 19 років життя.


Скріншот з фільму "Міф". Анімація авторства Юрка Журавля

Хто такий Василь Сліпак?
Відомий український оперний співак, соліст Паризької національної опери, волонтер. Брав участь у бойових діях на Сході України. У нього був позивний "Міф".

Читайте також: Фільм про Василя Сліпака "МІФ" покажуть в містах України (розклад)