Про це заявив директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАН України Валентин Землянський під час круглого столу "До чого призведе різке підвищення тарифів на газ і тепло?".

"Уряд спочатку закуповує імпортну електрику, а потім вже, за залишковим принципом, забирає вироблену на вітчизняних ТЕС українську електроенергію". Через це ТЕС недоотримують грошей, менше закуповують українського вугілля, зростає заборгованість перед шахтарями, їм не перераховано 175 мільйонів гривень за видобутий на шахтах Львівсько-Волинського вугільного басейну і "Павлоградвугілля" вугілля", — зазначив експерт.

Читайте також: Понад 50% газу ми купуємо за кордоном, — Демчишин

На думку Землянського, це наслідки укладеного наприкінці грудня, невигідного для України контракту на імпорт електроенергії з Росії.

Навіщо підписувати такий контракт, коли глушать вітчизняні блоки ТЕС, що працюють на газовому вугіллі, а пріоритет в подачі електроенергії на ринок надається імпортній електриці з Росії. Адже велика частина обсягів імпорту, за січень точно, оскільки лютий трохи холодніший, могла би бути закрита за рахунок власної генерації,
— підкреслив експерт.

Він прогнозує, що в лютому обсяг імпорту з РФ складе близько 600 млн КВт/год (більш ніж у 2 рази більше, ніж у січні), і близько половини цього обсягу може опинитися на території самопроголошених "республік".

Під час обговорення ситуації в енергетиці експерти також звернули увагу на негативну тенденцію падіння рівня оплати за електроенергію не тільки в зоні АТО, але і по всій Україні.

Читайте також: Яценюк заборонив платити за електроенергію, що постачається терористам

"Причина — відсутність держдотацій для бюджетних установ. Найбільші боржники на сьогоднішній день — це промисловість, водоканали, підприємства теплокомуненерго, зафіксовано падіння платежів з боку населення", каже Землянський.

На його думку, неплатежі за електрику наростають, і найбільш істотно ця проблема проявить себе вже через 2 місяці.

Нагадаємо, ДП "Укрінтеренерго" 29 грудня 2014 підписало з російською "Інтер РАО" контракт на поставку електроенергії в Україну. Переважаючий обсяг імпортованої в січні з Російської Федерації та оплаченої у повному обсязі Україною електроенергії пішов на потреби неконтрольованої України території ЛНР (88,5% або 327 млн ​​кВт/год) і ДНР (2,3% або 34 млн кВт/год). Такі висновки випливають з даних державного диспетчера об'єднаної української енергосистеми НЕК "Укренерго".

ДП "Енергоринок" 12 лютого 2015 здійснило 100% -й розрахунок за поставлений у січні в Україні імпорт, виходячи з тарифу 85 коп/кВт/год, що становить 376 млн грн з ПДВ.