Підозру викликала машина і будинок дружини Згуровського, зареєстровані в США. Шукаючи дані про неї, журналісти разом зі студентами столичного вишу і знайшли справжню бізнес-імперію ректора КПІ.

Читайте також: Як верхівка КПІ перетворила Національний університет на власний прибутковий бізнес

Будинок і дві ділянки за майже два мільйона доларів у США. І ще фірма з продажу нерухомості на кілька мільйонів євро у Чорногорії. Це не про бізнесмена, депутата чи міністра. Це все – майно ректора Київського політехнічного інституту Михайла Згуровського, який більше 20 років очолює найбільший університет України.

згуровський
Район, де родина ректора мала невеличку імперію нерухомості/Screenshot з програми ЦРУ

Як керівник державного вишу Згуровський має декларувати всі свої доходи. Нацагентство із запобігання корупції його статки, досить скромні на папері, не перевіряло жодного разу. Але журналісти програми ЦРУ на 24 каналі разом зі студентами вишу провели розслідування. І натрапили на справжній клондайк корупції.

З'ясувалося, конкурси на ремонт приміщень КПІ постійно виграють фіктивні фірми, наближені до ректора. А ще він незаконно віддав частину сутдмістечка під житловий комплекс замість гуртожитків. Разом з тим має цілу імперію нерухомості за кордоном. Михайло Згуровський та його син Олександр продали дві ділянки й елітний будинок у недешевому містечку у Каліфорнії.

Розслідування програми ЦРУ можна прочитати тут: Яку бізнес-імперію заховав скандальний ректор Згуровський за кордоном

"5 травня 2016 року Михайло та Олександр Згуровський продали дві ділянки в окрузі Ескандідо у Каліфорнії за 500 тисяч доларів. 31 травня того ж року родина Згуровських продала сусідній з ділянками будинок за 840 тисяч доларів", – йдеться у розслідуванні.

Однак у декларації про ці кошти – жодного слова. Як і про бізнес з продажу квартир на Балканах. Удвох із сином ректор оформив компанію, яка продає квартири в новобудовах у курортній зоні Чорногорії. Під час розмови з нібито потенційним клієнтом, ще одним журналістом-розслідувачем програми ЦРУ, син ректора переконує, що всі документи в порядку. І є прикриття – серед забудовників – консул України в Чорногорії Предраг Міловіч. До речі, дипломат часто приходить на університетські заходи і навіть отримав почесне звання з рук Згуровського.

За дивним збігом за кілька місяців після того, як вони заснували, почали разом будували, Згуровський дає йому звання почесного доктора КПІ. Тобто це використання бюджетного й університетського ресурсу в три кінці,
– наголосив журналіст програми "Центр розслідувань України" Ілля Лукаш.

Інформацію про закордонне майно ректора у КПІ журналістам обіцяли прокоментувати кілька разів. Згодом заявили, що всі статки є в декларації. І порадили звернутися до антикорупційних органів.

Навіть якщо у нього були гроші, аби придбати це майно, добре. Але чому немає цих грошей в декларації після продажу? І головне – де чорногорська компанія? Який обсяг її робіт?
– підкреслив Ілля Лукаш.

Після виходу розслідування Згуровський навіть перервав відпустку і призначив внутрішні перевірки у виші. Особисто спілкуватися з журналістами знову не захотів. У письмовій заяві назвав це спланованою акцією дискредитації всього КПІ і його ректора.

Всі необхідні матеріали, включаючи документи про мою непричетність до бізнесу сина, розглянуть професійні міжнародні фахівці у сфері запобігання корупції,
– заявив ректор КПІ імені Ігоря Сікорського Михайло Згуровський.

Студенти із цим не згодні, обговорюють статки ректора у соцмережах і навіть готують акції протесту. А деякі навіть прийшли до Згуровського з запитаннями. Щоправда, акцію перетворили на політичну, а один з учасників із собою приніс ножа. В університет навіть викликали поліцію і швидку.

згуровський
Ректор Згуровський

Матеріали розслідування може розглянути лише НАЗК, яке досі закривало очі на ймовірно незаконні статки ректора. Утім, оборудки з майном точно мають зацікавити американських правоохоронців. Адже батько й син Згуровські перепродавали один одному за кілька доларів будинки вартість у сотні тисяч.

Особа могла отримати кошти нелегально, в тому числі внаслідок вчинення злочинів. Потім незаконно отримані кошти відмиваються уже за кордоном. Відповідно, купується там нерухомість. І це має ознаки відмивання – кримінального правопорушення,
– зазначила юристка Центру протидії корупції Олена Щербан.

А за відмивання коштів, принаймні, у Сполучених Штатах карають жорстко – до 10 років в'язниці.