Як відомо, стосунки в нового американського президента з пресою досі так і не склалися: газети поливають його брудом, а він у відповідь жбурляє громи й блискавки на голови журналістів. Але все ж таки, як кажуть французи, nobless oblige (стан вимагає) – Дональду Трампу час від часу доводиться спілкуватися з ненависними репортерами на прес-конференціях і навіть давати інтерв'ю. І це спілкування подекуди виявляється для нього значно небезпечнішим, аніж бойові дії в Сирії чи чергова напруга з Північною Кореєю. Позаяк, щойно Трамп починає гніватись – з його вуст вилітають слова, яких він у нормальному стані, певно, ні за що б не сказав, і якими починають цікавитись, насамперед, слідчі ФБР...

Читайте також: Білий дім стає повністю паралізованим російським питанням, – американські чиновники

"Держава – це я!"

Інтерв'ю, яке президент Америки дав газеті The New York Times – саме такого ґатунку: воно стало справжньою скарбницею для психологів, слідчих та політологів. З нього читачі дізналися, що для Трампа тема зв'язків з Росією все ще є вкрай болючою. Окрім того, воно продемонструвало, що нинішній хазяїн Білого дому так і не навчився стримуватися, розмовляти спокійно. Він "розпалюється" майже до крику – і починає верзти таке, що його слова шкодять насамперед йому самому.


Найлютіший ворог Трампа – його язик

Саме тому це інтерв'ю може стати вельми цікавим для співробітників ФБР з команди спецслідчого Роберта Мюллера – бо Трамп в ньому встиг висловити неприховані погрози в їх бік, окрім того – дав одразу кілька прозорих натяків, в якому саме напрямку їм слід "копати". Окрім того, розмова з NYT дає уявлення про трампове розуміння американської демократії – його можна передати славетним висловом французького короля Людовика XIV: "L'état c'est moi" ("Держава – це я"). Схоже, він дійсно впевнений, що будь-які слідчі мають право лише на дві дії: по-перше – триматися подалі від президентських справ та президентського оточення; по-друге ж – просто підтвердити, що ніхто ні в чому не винний та закрити справу. Будь-які інші дії розцінюються як антидержавна діяльність та особиста зрада.

Читайте також: Трамп розповів деталі "таємної" зустрічі з Путіним

Таким зрадником собі улюбленому Дональд Трамп, зокрема, вважає міністра юстиції Джеффа Сешнса. Останній як особистий призначенець президента мав, на його думку, захистити його від слідчих ФБР, які "копають" під його російські контакти. Те, що Сешнс як міністр офіційно усунувся від "рашагейту" на тій підставі, що через свої власні контакти з росіянами виявився "зацікавленою особою", для Трампа є особистою зрадою.

Щодо президента – це дуже нечесно. Сешнс у жодному разі не мав права проголошувати себе "зацікавленим". І, якщо вже він хотів проголосити свою "зацікавленість", то міг мене про це попередити до того, як став міністром – тоді я б обрав кого-небудь іншого,
– заявив Трамп.

Цей пасаж дає чітке розуміння: Трамп посварився зі своїм міністром. Він закликає його подати у відставку – не через якісь професійні негаразди, а через те, що Сешнс не захотів захищати його, Трампа, від слідчих – певно, це й є головним завданням міністра юстиції, на думку глави Білого дому. Але не слід забувати, що досі Джефф Сешнс вважався одним із найвірніших послідовників Дональда Трампа, який заради міністерського крісла пожертвував навіть безпечною та стабільною політичною посадою сенатора. Але Трамп вимагає від своїх підданих стовідсоткової особистої лояльності – вона й є, схоже, головним чи навіть єдиним критерієм професійної придатності.


Лідер США і Джефф Сешнс побили горщики через "російське розслідування"

"Всіх звільню, один залишусь!"

Відтепер звільнення "нелояльного" міністра Сешнса стає цілком ймовірним. Воно може дати Трампові можливість замінити його яким-небудь "вірним до домовини" кандидатом, який міг контролювати розслідування щодо "рашагейту" замість віце-міністра Рода Розенштайна і, можливо, навіть звільнити з посади спецслідчого ФБР Роберта Мюллера.

Цього спецслідчого взагалі в жодному разі не можна було призначати,
– заявив Трамп у скандальному інтерв'ю.

Розмова із The New York Times продемонструвала, наскільки Дональд Трамп зневажає демократичні норми дії американського уряду, особливо – незалежність органів юстиції. Не лише Мюллер потрапив під вогонь трампової критики. Інші офіційні посадовці, пов'язані з цією справою, також отримали свого: наприклад, Род Розенштайн, який призначив Мюллера, на думку Трампа, теж є "зацікавленою особою" через ту роль, яку він відігравав у звільненні шефа ФБР Джеймса Комі.

Справді: віце-міністр Розенштайн якраз і був тією людиною, яка склала меморандум про те, що Комі не відповідає своїй посаді – на підставі цього документу Трамп його й звільнив. Тоді він ні на що не скаржився – все відбулось так, як він і задумав. Але тепер, виходить, він звинувачує віце-міністра юстиції в діях, які сам же від нього й вимагав. Більш того: сам Роберт Мюллер теж має заявити про свою "зацікавленість" та усунутись від справи, бо він, мовляв, раніше просив у президента місце директора ФБР на заміну звільненому Джеймсу Комі – так, принаймні, стверджує Дональд Трамп.

Це інтерв'ю й справді має зацікавити Роберта Мюллера та його команду. Тому що воно зміцнює звинувачення проти Трампа щодо намагань завадити юстиції: адже він кілька разів чітко дав зрозуміти, що розцінює діяльність державних слідчих органів лише одним чином: чи вони відповідають його інтересові згортання "російського слідства", а чи ні.


Скандальне інтерв'ю Дональда Трампа для The New York Times однозначно зацікавить спецпрокурора Роберта Мюллера

В одному з висловів Трамп навіть погрожував Мюллеру. Перевірка фінансів його сім'ї, за Трампом – це "червона лінія". Більш виразно, певно, не можна просигналізувати слідчому, де саме йому треба шукати можливі докази. Водночас Трамп намагається натиснути вже на нового шефа ФБР Крістофера Рея – цьому він нагадав, що "обов'язком того є звітування лише президентові".

Читайте також: Спецпрокурор Мюллер взявся за ділові зв'язки зятя Трампа, – The Washington Post

Сто відсотків Трампа

Це інтерв'ю вчергове продемонструвало, так би мовити, "стовідсоткового Трампа" в чистому вигляді. Воно стало водночас поясненням – чому його радники постійно намагаються запобігти подібним довгим, ґрунтовним, непідготовленим розмовам президента з журналістами. Незрозуміло, яку стратегію переслідує Трамп своїми висловами, окрім однієї – дати вихід своїй роздратованості, "випустити пар" та вчергове влаштувати моббінг тим, хто не присягнув на вірність йому особисто.

Насправді ж відкрите трампове роздратування "російською темою" лише підтверджує міркування про те, що він волів би цю тему закрити та забути, не заглиблюючись в неї. Що він готовий зробити все, аби задушити слідство, тому що має що від нього приховувати.

Це є чітким доказом намагань президента завадити юстиції, тому що він звинувачує Сешнса в тому, що той не схотів йому допомогти в цьому,
– написав у своєму Twitter'і колишній головний юрист Джорджа Буша з етичних питань Річад Пайнтер.

Сенатор-демократ Річард Блументаль назвав це "кримінальним випадком, який розгортається на наших очах в реальному часі".

Читайте також: Команда Трампа клюнула на "наживку" Кремля, – екс-співробітник ЦРУ

Справді, слід очікувати, що протягом наступних тижнів ця тема ще більше загостриться – коли одночасно зять Трампа Джаред Кушнер, син президента Дональд Трамп-молодший та його проросійський екс-шеф передвиборчого штабу Пол Манафорт свідчитимуть перед Конгресом США. Згідно з ще одним розслідуванням газети The New York Times, Манафорт, який роками працював на Януковича, виявився цілком залежним від своїх російських "кредиторів": за даними NYT, в розпорядженні редакції опинились документи з Кіпру (вільної торгової зони, яка здавна залюбки використовується російськими олігархами для "відмивання" грошей), згідно з якими Пол Манафорт завинив росіянам 17 мільйонів доларів.


Стає "дуже гаряче": старший син президента США та екс-глава його передвиборчого штабу Пол Манафорт дадуть свідчення у Конгресі США у справі про потенційні зв'язки команди Дональда Трампа з Росією

Ці документи теж будуть передані в розпорядження Роберта Мюллера та його людей. Сам Мюллер через це навіть запросив до своєї команди експерта з питань російської "мафії" та її фінансових операцій.

Тож, з одного боку – Дональд Трамп вчергове продемонстрував, що не вміє тримати язика за зубами, з іншого ж – певно, його "вибух" стався не на рівному місці. Схоже, що зашморг на його шиї стягується все щільніше.

Читайте також: Рейтинг Трампа досягнув чергового мінімуму