Пряма трансляція на
Останні випуски

Згадати Все. Монумент Батьківщина-Мати

Він – у десятці найвищих монументів планети. Гігантський пам'ятник, що обріс міфами та легендами. Без нього неможливо уявити собі київські пейзажі. Статуя, що стала символом української столиці та унікальною інженерною спорудою. Та насправді Батьківщина-мати могла виглядати зовсім інакше.

У 1970 році Музею Другої світової війни стало тісно в будівлі Кловського палацу. Місцем, де задумали створити цілий меморіальний комплекс із центральним монументом, стали схили на правому берез Дніпра. Так звані Печерські пагорби. Втілювати в життя ідею меморіального комплексу доручили скульптору Євгену Вучетичу. Він уже мав досвід масштабних проектів. Чого лише варта його гігантська статуя на Мамаєвому кургані у Волгограді.

Читайте також: Згадати Все. Тачка, дачка і собачка

Були варіанти і з дитиною на руках, і золотим напиленням, і з лавровим вінком, але ескізи Вучетича так і залишились ескізами. У 1974 році, коли його не стало, за справу взявся український скульптор, народний художник Василь Бородай. 90-метрова статуя, як її задумував Вучетич, перетворилась на 62-метрову, плюс 40 метрів п’єдестал, і ще майже 20 метрів в глибину.

Існує міф про те, що меч, який в руках тримає "Батьківщина-Мати" вкоротили за проханням тодішнього настоятеля Києво-Печерської Лаври. Буцімто так статуя вища за велику лаврську дзвіницю. Так, меч і справді зменшили. За задумом, він мав бути на третину довшим, але обрізали його дещо з інших міркувань.

Меч вкоротили через те, що за законодавством, звісно, якщо це можна так назвати, довгий меч символізує ворожість та агресівність. В той же час короткий меч, на кшталт римського, символізує захист,
– зазначив головний інженер "УкрНДІпроектсталь-конструкція" Володимир Пасічнюк.

Конструкція меча цікава ще й тим, що там встановлено пристрій, який гасить коливання. Перед тим, як конструювати повноцінну скульптуру, були виготовлені дві моделі, що пройшли тестування в Москві – в Центральному аерогідродинамічному інституті. До цього в Союзі та й у світі не зводили подібних конструкцій. Тому сама статуя стала унікальною з інженерної точки зору.

Про цікаві інженерні рішення, які намагалися втілити конструктори та як могла виглядати "Батьківщина-Мати" – дивіться у програмі.

powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Коментарі