Війна з церквою чи війна з вірою? Для тих, хто її започаткував різниці не було, бо релігію нищили під корінь. Більшовики, які після революції стали правити на українських територіях, нищили церкви через відділення релігії від держави та від школи. Диригував цими діями вождь Ленін.

Читайте також: Згадати Все: Як доносили у Союзі

Ленін видав декрет про відокремлення церкви від держави, бо релігія начебто відволікала від побудови світлого комуністичного майбутнього. Релігію наркотиком обізвав беззаперечний авторитет для нової більшовицької влади – німецький філософ Карл Маркс. Для Леніна було достатньо цього порівняння з опіумом.

Священиків розстрілювали й відправляли у заслання, церкви знищували, висаджуючи їх у повітря. Все церковне майно забирали на користь держави, переплавлювали навіть дзвони. Храми, яким пощастило вціліти, ставали антирелігійними музеями.

Церква
За наказом радянської влади, зносять дзвони з церкви

Така доля спіткала Володимирський собор у Києві й це стало для нього порятунком. Наприклад, Михайлівський золотоверхий знесли під нуль задля чергового "великого будівництва".

Ця влада могла знищити фізично й дуже швидко. Єдиний шлях опору, який був в церкви, це піти в підпілля. Піти в катакомби,
– пояснила завідувачка кафедри історії Національного Університету "Києво-Могилянська академія" Наталя Шліхта.

У підпіллі церква проіснувала до кінця 30-х років, а месією відродження православ'я став один з найкривавіших диктаторів 20 століття – Йосиф Сталін.

Він наказав більшовикам зібрати собор, обрати патріарха і представив голову у справах російської православної церкви. Коли цей голова зайшов у кабінет то митрополитам стало погано – це був Карпов, який відзначився надзвичайною жорстокістю бувши головою НКВД,
– пояснив релігієзнавець Віктор Єленський.

Звісно, про жодне велике навернення Сталіна до церкви не йшлося. Причина банальна: православна церква мала підтримувати радянську владу в новій війні. Хоча ситуація була зовсім інша, бо туди, куди приходила німецька влада, починалося ніким неконтрольоване відродження релігійного життя.

Сталін
Йосип Сталін

Після перемоги у Другій світовій війні радянська церква отримала ще більше привілеїв. Влада дозволила відкрити семінарії, монастирі та реєстрацію нових-старих церков. Аби продемонструвати всім союзникам у війні гуманність радянської влади.

Деякі дослідники називають це медовим місяцем у взаємному існуванні церкви та сталінського керівництва. Він існував до 48 року,
– додала завідувачка кафедри історії Національного Університету "Києво-Могилянська академія" Наталя Шліхта.

Далі була хрущовська відлига. Чудовий час відновлення хоч якихось свобод після тоталітарного сталінського правління. Проте Микита Сергійович відразу пояснив, що церкви це не стосується і розпорядився негайно закрити половину всіх релігійних закладів.

Не вдалося це зробити на Західній Україні. Люди відмовлялися доїти корів, виходили калатати в дзвони, не дозволяли зайти у свою церкву. Тоді компартія відігралась на Сході України. Вона залишила дев'ять храмів у Запорізькій області та 14 у Криму,
– розповів релігієзнавець Віктор Єленський.

Церква
Люди не пускають радянську владу до своєї церкви

Західна Україна не знала якими можуть бути наслідки спротиву, бо успішно пережила найгірші антицерковні роки в окупації західними країнами. Але відразу після війни, ще за правління Сталіна і під особистим контролем Хрущова, греко-католицьку церкву також ліквідували, записавши її до православної.

Можна знищити церковну ієрархію, але цим не викоріниш віру людей у Бога. Вони підуть у підпілля. Тому вирішили знищити УГКЦ через так зване возз'єднання з православною церквою, що і було більш-менш успішно зроблено,
– пояснила завідувачка кафедри історії Національного Університету "Києво-Могилянська академія" Наталя Шліхта.

Після хрущовської відлиги на всю Україну залишилось не більше шести тисяч парафій. Абсолютна більшість була на Західній Україні. Так, церкви уже не зносили, а священиків не розстрілювали, але культові споруди стояли пусткою. Щоб раптом у людей не з'явилася спокуса повернути собі храм, Хрущов придумав як його залучити в народному господарстві.

Що придумав Хрущов та як продовжували знищувати українську церкву – дивіться у програмі.