Чому в Києві можуть пройти дострокові вибори?

Уряд 4 вересня ухвалив рішення про звільнення мера Києва Віталія Кличка з посади голови Київської міської державної адміністрації. За словами прем'єра Олексія Гончарука, немає жодних сумнівів у тому, що в Києві не припинилася корупційна практика та досі існують групи, які сильно впливають на діяльність адміністрації. Вочевидь, йдеться про бізнесмена і відомого київського забудовника Вадима Столара, колишнього народного депутата від Партії регіонів.

Важливо: У "Слузі народу" хочуть ініціювати дострокові вибори у Києві

Як відомо, місяць тому керівник Офісу Президента Андрій Богдан заявив, що адвокат одного зі "смотрящих" підходив до нього і просив залишити Кличка в кріслі глави КМДА. Йому пропонували хабар у розмірі двадцяти мільйонів доларів. Після чого Богдан запропонував звільнити Кличка. Мер Києва все заперечив і сказав, що боротиметься за посаду.

Андрій Богдан
Андрій Богдан заявив, що люди від Віталія Кличка хотіли його підкупити / Фото Getty

На думку спостерігачів, кого б не призначив президент Зеленський новим главою КМДА, конфлікт між ним і Кличком неминучий.

Більшість у Київраді підтримує Кличка. Частина депутатів – люди Порошенка, інша – Кличка. І Кличко може заблокувати рішення нового голови КМДА,
– вважає політолог Микола Давидюк.

Читайте також: Як змінився Київ за 5 років правління Кличка

На думку керівника Центру політичного аналізу "Пента" Володимира Фесенка, це може призвести до двовладдя в Києві.

Колапсу, можливо, не буде, але будуть управлінські проблеми, проблеми з тим, що у нас нема чіткого розмежування. Якщо поставити запитання – хто за що буде відповідати? Якщо вся виконавча влада буде не у мера, а у керівника держадміністрації, то які повноваження мають бути у мера, якого обирали кияни?
– наголошує Володимир Фесенко.

Директор соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко вважає, що президенту Зеленському чинитимуть сильний опір ті, хто насправді володіє київською землею. Адже новий глава КМДА проведе серйозну ревізію і аудит стану міського господарства.

Коли пройдуть дострокові вибори Київради і мера Києва

Фахівці наголошують: за умови поглиблення конфлікту між Кличком і новим керівником КМДА з великою імовірністю проведуть дострокові вибори мера і Київради. За словами Миколи Давидюка, вибори в Києві можуть відбутися до кінця 2019 року.

Якщо Кличко і Київрада блокуватимуть рішення нового глави КМДА, то можуть відбутися дострокові вибори Київради і мера столиці. Партія "Слуга народу", за деякими даними, має підтримку понад 50% киян,
– зазначає Давидюк.

Київрада
В Києві незабаром може бути новий мер? / Фото Київради

Олександр Ткаченко висловився за доцільність дострокових вибори у Києві для повного перевантаження влади.

Сесія Київради, скликана за ініціативи мера, не змогла зібратися. Це стало підтвердженням неспроможності Віталія Кличка управляти містом. Відсутність єдності команди та підтримки киян. Напевно, настав час зробити повне перезавантаження влади і провести дострокові вибори у Києві – як Київради, так і мера. Корупція, засилля забудовників, неврахування елементарних потреб громад міста – мають піти в минуле,
– написав Олександр Ткаченко у Facebook.

Читайте також: Треба змінити систему, – словацький політик про децентралізацію в Україні

На думку Віктора Небоженка, важливо, хто представлятиме "Слугу народу" на виборах у Києві. Потрібен такий кандидат, якому б українці довіряли. З Ткаченком, за його словами, – погана ідея.

Кличку буде нелегко. Але він продовжить боротьбу і піде на дострокові вибори. Для Кличка це принципово важливо. Інакше він залишиться з клеймом корупціонера у зв'язку зі звинуваченнями Богдана. Конфлікт розпалюватиметься. Поки невідомо, хто переможе,
– говорить Віктор Небоженко.

Водночас політолог наголошує: якщо Кличко програє, то нова влада перегляне всі корупційні схеми, в тому числі, що стосується і Столара. І у правоохоронних органів виникне багато питань до мера Києва.

Дострокові місцеві вибори в Україні

Президент Зеленський під час нещодавньої наради з керівниками Верховної Ради, уряду та правоохоронних органів доручив завершити реформу децентралізації влади. Зокрема, президент хоче змін до Конституції, які б забезпечили реальну передачу влади, фінансів та ресурсів на місця.

Ми маємо провести місцеві вибори на новій адміністративно-територіальній основі. Термін – 2019-2020 роки,
– заявив Зеленський.

За словами Миколи Давидюка, місцеві вибори, вочевидь, відбудуться в жовтні 2020 року. Як і передбачено законодавством. Дострокової кампанії, вважає експерт, швидше за все, не буде. Ймовірність дуже низька. Можливо, в березні 2020 року.

Зеленський вибори
Президент Зеленський хоче місцевих виборів після реформи децентралізації /Фото ОПУ

Віктор Небоженко зазначає: чи будуть одночасно проведені дострокові вибори в Києві і місцеві по всій Україні – складно сказати. До цього часу партії "Слуга народу" вдавалося легко отримувати перевагу на виборах. Тому все можливо.

До роботи Віталія Кличка за п’ять років накопичилося багато питань. З іншого боку, є юридичні колізії, пов’язані з повноваженнями мерів і голів держадміністрацій. Особливо в Києві, де це регулюється законом про столицю України, де також немало суперечностей. Потрібно завершити реформу децентралізації, згідно з якою очільників держадміністрацій не повинно бути. І потім проводити місцеві вибори, дотримуючись законодавства.