Підозр багато, вироку немає

Розгляд справ Олександра Єфремова триває кілька років. У 2015 році Генпрокуратура висунула проти Єфремова кілька звинувачень: у заволодінні майном державного підприємства "Луганськвугілля" і організації фальсифікації голосування за так звані диктаторські закони 16 січня 2014 року.

Читайте також: Суд Євросоюзу зняв санкції з Януковича і його найближчого оточення

Але ці справи до суду не дійшли. У 2017 році Апеляційний суд Києва визнав необґрунтованою підозру екс-голові фракції Партії регіонів Олександру Єфремову у привласненні або розтраті майна. Як розповів 24 каналу експерт Дмитро Снєгирьов, довести цю справу було складно. "Луганськвугілля" розташоване на окупованій території. Отримати документи, які доводили б провину Єфремова, нереально.

Єфремов лнр
Єфремова звинувачують в органазації заколоту в Луганську / Стоптерор

У 2017 році розгляд справи екс-глави фракції Партії регіонів перенаправили до Луганської області в місто Старобільськ. Старобільський суд розглядав справи про державну зраду, організацію і підтримку так званої "ЛНР". І експерти вважали її перспективною. Водночас застерігали: головні свідки, які б могли підтвердити пряму участь Єфремова в організації "ЛНР", або втекли з України, або проти них зняли обвинувачення. Зокрема, екс-депутат Луганської облради Арсен Клінчаєв втік до Росії. Як зазначає Дмитро Снєгирьов, Клінчаєв виїхав без будь-яких проблем. Це наштовхує на думку, що його могли випустити спеціально.

Читайте також: Провал реформи: як українці потерпають від недоброчесних суддів

22 липня Апеляційний суд Києва, розглянувши скаргу захисників Єфремова, ухвалив відпустити його під цілодобовий домашній арешт у Києві.

Режим Януковича відбувся легким переляком

Як зауважує юрист-криміналіст Анна Маляр, режим Януковича відбувся легким переляком. За її словами, в перші місяці після Революції гідності працювала цікава схема. Адже з високопосадовців колишнього режиму ніхто так і не опинився за гратами. Більшість поплічників Януковича і він сам за межами України – із збереженими банківськими рахунками.

Після приходу до влади Порошенка накладали арешти на рахунки поплічників Януковича. При цьому на день-два арешт знімали, даючи можливість їхнім власникам вивести гроші. Тобто навіть матеріально вони не постраждали,
– говорить Анна Маляр.

янукович єфремов
Ніхто з представників режиму Януковича не отримав реального покарання / GettyImages

Читайте також: ДБР перевіряє, чи допоміг Порошенко втекти скандальному судді за кордон

Юрист не виключає, що комусь так було вигідно, або були домовленості. Можливо, боялися, що під час розслідування спливуть неприємні речі для нової влади.

Єфремов в списку співучасників злочинного режиму Януковича – людина, якій найбільше "не пощастило". Всі інші змогли вирішити своє питання. Вони уникнули навіть такого розслідування, яке проводилося відносно Єфремова. Можливо, зміна запобіжного заходу Єфремову – дембельський акорд вже колишньої влади. Приміром, не хочуть залишити тих, з ким у них були домовленості,
– вважає Маляр.

Судова система – корупційна і непідконтрольна державі

На переконання директора соціологічної служби "Український барометр" Віктора Небоженка, в історії з Єфремовим показова особлива роль української судової феодальної машини.

Якщо Єфремов винен, то суд за три роки вже міг прийняти рішення. Це тому, що судова система капсульована, закрита, легко використовує закон і владу на самоствердження і корупцію,
– вважає Небоженко.

суд єфремов
В Україні залишилася висока корупція в судах / Оглядач

На думку політолога, Єфремов поки не домовився з судами. Хоча створив кращі для себе умови. Але, говорить експерт, навряд чи суди виправдають Єфремова.

Це не справедливе рішення суду, а просто договорняк між втомленим сидіти Єфремовим і тими, хто його посадив. Генпрокурор Луценко ніби ні при чому. Але він залишає напівзруйновану правоохоронну систему. І для нового президента Зеленського це колосальне випробування,
– наголошує Віктор Небоженко.

Водночас Анна Маляр зауважує: відносно Єфремова давно тягнеться цілий ланцюг підозр. Але його так і не притягли до відповідальності. Хоча в Порошенка був свій генпрокурор Луценко, опозиція вже не заважала. Створили нові правоохоронні органи. А в результаті одиничні вироки за сепаратизм – посягання на територіальну цілісність України. І це цапи-відбувайли, які суттєво не впливали на політику.