Паралімпійці. АНТОН ДАЦКО

Паралімпійська збірна України показала феноменальний результат на Іграх-2016 у Ріо. Сайт "24" розпочинає проект "Паралімпійці. Феномен духу", у якому ми покажемо вам найцікавіших представників нашої збірної та розкажемо про їхній шлях до п'єдесталу.

Паралімпійці. АНТОН ДАЦКО

Паралімпійська збірна України показала феноменальний результат на Іграх-2016 у Ріо. Сайт "24" розпочинає проект "Паралімпійці. Феномен духу", у якому ми покажемо вам найцікавіших представників нашої збірної та розкажемо про їхній шлях до п'єдесталу.
Антон Дацко – один із найпозитивніших фехтувальників нашої збірної. Порівняно швидко він пройшов тривалий шлях від підлітка, який намагається реабілітуватися після травми, до багаторазового переможця Чемпіонатів і Кубків України, Європи та Світу та дворазового призера Паралімпійських ігор. Кожна здобута медаль для нього – просто підтвердження того, що він все робить правильно.
Про травму
Про травму
5 вересня 1999 року. Мені 16 років, я саме поступив в 11 клас. Ми гуляли з товаришем, і від нього поступила пропозиція піти нарвати горіхів. Я сказав, що то класна ідея, ми пішли. Товариш виліз на один горіх, я – на другий. Пам'ятаю, мені все здавалось, що найкращі плоди будуть із самого верху. Не помітив ліній електропередач. Поліз вище і – бац! – все, далі нічого не пам'ятаю. Прийшов до тями вже внизу.
Пам'ятаю: лежу, до мене біжать лікарі швидкої. Біля мене мама, питає, що я відчуваю. Сказав, що не відчуваю ноги. Мама плаче, мене кладуть на ноші і везуть в лікарню. Лікарню пам'ятаю погано. Був струс мозку і перелом хребта. Не міг володіти нижньою частиною тіла. Мене відправили у той відділ, де оперували людей із травмами хребта. З того часу почався новий період життя, тому що після операції я не зміг відновити чутливість ніг і зараз для мене єдиний спосіб пересування – інвалідний візок.
Травма кардинально міняє спосіб життя. Це такий момент, коли, в принципі, можна впасти у відчай. Коли не відчуваєш нижньої частини тіла, ті звичні речі, які звик робити кожного дня, стають не те щоби проблемою, але складністю. Потрібно повністю все переосмислювати і якось пристосовуватися. Можна і надалі вести активне життя, просто це вимагає інших підходів. Пристосуватися до травми – це був довгий процес. У мене минуло, мабуть, років сім, перш ніж я повністю зрозумів, що потрібно робити в різних ситуаціях.
Звичайно, чемпіонство на Паралімпійських іграх не компенсує того, що я маю певні обмеження і стикаюся зі складнощами у житті. Якби мене спитали, що я виберу – чемпіонство чи можливість бути здоровим – сто відсотків вибрав би здоров'я. Все таки я сприймаю цей важкий період не як можливість стати чемпіоном, а як науку. Напевно, я щось неправильно зробив і травма мене застерегла від чогось більшого, не дала можливості зробити якісь помилки, які би я міг зробити, якби був на ногах. Серйозна травма заставила мене зайвий раз задуматися. Бачите, з моїх слів виходить, що травма пішла мені на користь.
Чутливість я втратив не повністю У мене присутня спастика в ногах. Це означає, що певний зв'язок зі спинним мозком і певну чутливість в ногах я таки маю. Але вона дуже-дуже мінімальна. Сам ногами керувати не можу, але відчуваю значні перепади температури. В принципі, це означає, що ще є певний шанс на відновлення чутливості.
Чутливість я втратив не повністю У мене присутня спастика в ногах. Це означає, що певний зв'язок зі спинним мозком і певну чутливість в ногах я таки маю. Але вона дуже-дуже мінімальна. Сам ногами керувати не можу, але відчуваю значні перепади температури. В принципі, це означає, що ще є певний шанс на відновлення чутливості.
Про спорт
Про спорт
До 2005 року не міг здобути жодного призового місця, але тоді я зрозумів, що фехтування – це той вид спорту, який мені подобається. У 2005 році, коли здобув свій перший вагомий результат – третє місце на чемпіонаті Європи – отримав можливість закріпитися у збірній України, регулярно їздити на навчально-тренувальні збори, і тепер я із впевненістю можу сказати, що фехтування на візках – найкращий вид спорту для мене.
Не знаю, чи прийшов би я на фехтування, якби не травма. Мені подобалося у школі займатися спортом. Якихось надвеликих можливостей не мав. До травми професійним спортом не займався. Були спроби займатися волейболом, займатися дзюдо, у футбол на вулиці грав. Якби не травмувався, для себе спортом я би, певно, займався, але не професійно. Спортсменом я би точно не став.
Спорт допомагає мені підтримувати загальний хороший тонус організму. Так, він не дав мені можливості ходити, але він дозволяє мені вести повноцінне життя. Коли людина займається фізичною працею, вона може себе нормально почувати. Пасивний спосіб життя приводить до поганих наслідків, незалежно від того, чи людина ходить ногами, чи пересувається на візку. Тому спорт для мене – це не лише реабілітація. Завдяки ньому я веду активний спосіб життя і добре себе почуваю.
Про фехтування
Про
фехтування
Фехтування – дуже інтелектуальний та рефлекторний вид спорту. Щоб виграти, треба мати певну базу, добре володіти певними прийомами, щоби все робилося на автоматі. Ці прийоми потрібно робити не замислюючись, якісно, на дуже високій швидкості. При цьому також потрібно вгадувати, що буде робити суперник, прорахувати його сильні сторони, як він буде захищатися, і самому виконати все, що ти задумав. Коли я тільки починав фехтувати, не завжди міг виконати той прийом, якому вчив тренер. Деколи навіть здавалося, що тренер дає якісь прийоми, які не дуже доцільні і робити треба інакше. Але чим більше тренуєшся, чим більше напрацьовується навичок, тим краще виходять конкретні прийоми і приходить розуміння того, що саме хотів тренер, і ти тоді дійсно можеш робити те, що задумав і те, чого від тебе не сподівається суперник.
Фехтування – воно єдине. Але є певні нюанси між параолімпійським і олімпійським фехтуванням. Олімпійське фехтування має вузьку спеціалізацію. Там спортсмени тренуються і виступають на змаганнях лише в одному виді зброї. У паралімпійському спорті спортсменів набагато менше і щоб заповнити цей провал, дозволяється фехтувати у двох видах програм. Тому одна людина може закрити собою два види зброї. Є обмеження – у трьох видах виступати не можна, щоби один сильний спортсмен не зайняв всі три перші місця. Додатковий вид зброї дає тобі додатковий шанс показати найкращий результат.
Ще одна особливість фехтування на візках: якщо ти відхилишся до певної міри, наступає момент, коли суперник не може дістати тебе чисто фізично – ми сидимо на візках і не маємо права вставати. У фехтуванні на шаблях, якщо відхилишся достатньо, досить легко захищатися, тому що захищаєш фактично лише одну зону, куди противник може тебе вколоти – пузо і руку. Коли на такій дистанції ти робиш розрив, вичікуєш, підбираєш момент для атаки і наносиш удар – саме в такому ключі мені подобається фехтувати. Бувають такі моменти, коли дистанція дозволяє супернику дуже легко тебе діставати і ти не можеш відхилитися. Тоді треба працювати активніше. Я не маю якогось особливого прийому. Є певний стиль. Люблю атакувати. Не люблю відсиджуватися. Люблю бути активним. Тому мені дуже подобається, коли я роблю якусь дію, суддя це бачить, фіксує і це іде мені у позитив.
Фехтування – дуже динамічний вид спорту. Коли зі сторони дивишся, то думаєш, що все так повільно, так негарно. Але коли фехтуєш на доріжці, час плине зовсім інакше. Все набагато швидше. Буває, ти фехтуєш-фехтуєш-фехтуєш, так втомився за той бій, що ледь не падаєш, а потім дивишся – бій тривав всього 10 хвилин, як завжди. Чистий час бою – це три хвилини. Але у нас є ще паузи. Коли наносять укол – час зупиняють. Він не йде, маєш можливість щось поправити, щось настроїти. Потім знову дають команду "Готові! Почали!" і час запускається. І здається, що три хвилини – то не дуже багато. Але коли ти фехтуєш – вони тягнуться дуже довго.
Поєдинок триває до 15 уколів. У мене в кар'єрі був такий разючий приклад. Є види зброї, де переломний момент зробити важче – на шпазі, наприклад, бо там рахується кожен укол. В рапірі і шаблі це зробити легше, тому що аби нанести укол, потрібно виграти фразу. Якщо ти її виграєш, то не важливо – горить один ліхтар чи два, укол все одно зараховується тобі. Був у мене випадок, коли я програвав по ходу зустрічі 12:4 дуже сильному фехтувальнику, але мені вдалося перемогти із рахунком 12:14. По-всякому пробував фехтувати, але коли зрозумів, що поступаюся із таким відривом, уже не було часу придивлятися до супротивника, потрібно було діяти на автоматі і боротися за кожен удар. Я перестав дивитися на апарат, сконцентрувався на супернику і намагався нанести удар.
Фехтування – це ще й емоційний вид спорту. Якщо ти будеш фехтувати неквапно, то і результат буде відповідним. Коли суддя бачить що ти активний, що ти гарно наносиш удар – це також може схилити його рішення на твій бік. Коли ти показуєш, що наніс хороший удар – це впливає і на тебе, і на суперника і на суддю.
Чому ми кричимо? Ну, бо все ж таки це бій. Крик – то є елемент домінанти, ти показуєш супернику, що ти сильний, що тебе важко перемогти. Коли наносиш гарний удар, маєш то якось показати голосом – крик змушує суперника хвилюватися. Тим самим і себе підтримуєш, бо на позитивних емоціях, особливо у шаблі, легше наносити в удар. Так ти себе заводиш. Коли вдається увійти у такий кураж – легше здобути перемогу. Якщо ти сам віриш у свою перемогу – то найголовніше.
Про зброю
Про зброю
Для мене фехтування починалося з рапіри. Мій перший тренер – відомий рапірист, тому, само собою, ми багато працювали з рапірою і з роками цей вид зброї став мені ближчим. На рапірі я почав тренуватися з 2003 року, а з 2007 року вирішив поміняти свій другий вид зброї зі шпаги на шаблю.
Коли в рапірі технічно сильніший і почуваєшся впевнено – важко нанести тобі несподіваний укол. Але я люблю як рапіру, так і шаблю. Хоча, можливо, рапіра мені подобається трішечки більше. Шабля більш непередбачуваний вид спорту. Але це мені на руку, результати у мене трішечки кращі все ж на шаблі.
Шабля – більш швидкий і динамічний вид. Тебе суперник може десь легенько зачепити і це вже буде зараховуватися як удар. А з іншого боку, у шаблі легше, ніж у рапірі, бо тобі непотрібно наносити укол. Щоб нанести укол в рапірі, треба все зробити правильно, не просто вийти в атаку, виграти фазу, доторкнутися до суперника, а ще і прикласти певне зусилля, щоб апарат зафіксував укол. На шаблі того не потрібно.
Про задоволення
Про
задоволення
Найбільший кайф у спорті – це рух. На тренуваннях отримуєш задоволення від цього руху, від цієї боротьби. Потроху нарощуєш, напрацьовуєш навички. Саме змагання – це вже логічне продовження тренування. Якби я змагався без тренувань, то не зміг би ефективно поборотися, то було би щось посередньо-рекреаційне. Коли завдяки тренуванням здобуваєш перше місце – хочеться продовжувати працювати, щоби зберегти оте відчуття, що ти перший.
Ще одне задоволення, яке отримуєш від спорту, яке дає додатковий стимул – це коли ти повертаєшся з міжнародних змагань і люди тебе вітають, кажуть, що ти є для когось прикладом. Це дає додатковий стимул продовжувати свою роботу.
Мене дуже тішить, що йде розвиток фехтування, що з'являються нові спортсмени. Завжди на чемпіонаті України цікаво подивитися, чи підросли нові спортсмени, чи покращився їхній рівень, чи вони вже доставляють мені проблеми, чи можуть скласти мені конкуренцію. Люблю, коли вона є. Якщо в тебе є серйозна конкуренція вдома, ти можеш достойно підготуватися до міжнародних змагань. Без конкуренції розслабляєшся.
Про суперників
Про
суперників
Відсутність конкуренції – от що мене лякає. Ті змагання, на які ти приїжджаєш і дуже легко їх виграєш – не можеш на повну ними пишатися. А от коли приїжджаєш і посідаєш перше місце у боротьбі, то, по перше, ти сильніше радієш, ніж тій перемозі, яку здобув без конкуренції, по-друге, розумієш, що незважаючи на всі перешкоди, все одно став першим. От це дає мені ті емоції, які мені подобаються в спорті.
В Україні мене суперники не лякають. Суперники на міжнародних змаганнях мене тільки стимулюють ставати кращим. Спорт – це є боротьба з собою. Якщо переможеш себе – переможеш суперників.
З приходом у спорт Андрія Демчука, хоч він сильніший фізично від мене і тренується в іншому класі, я для себе кращого спаринг-партнеру не уявляю. Те що він фізично сильніший – то мені навіть в плюс, тому що коли фехтуєш із тим, хто сильніший – ти більше отримуєш. З 2007 року, коли Андрій прийшов до нас – почалися найбільші успіхи у моїй спортивній кар'єрі.
Про підготовку
Про підготовку
Чим відрізняються звичайні тренування від підготовки до міжнародних змагань? Нема просто тренувань. Якщо вже їдеш на міжнародні змагання, зустрічаєшся з тими топ-спортсменами, які взагалі існують у світі, ти вже намагаєшся робити все на їхньому рівні і хочеш їх перевершити. Кожне моє тренування – це постійна підготовка до міжнародних змагань, навіть якщо готуюся до Чемпіонату України. Не можна робити різницю у підготовці чи до Чемпіонату України чи до Паралімпійських ігор.
Як я казав, у підготовці різниці немає. Але, звичайно, є різниця у фінансуванні. Коли є олімпійський рік і ми готуємося до Параолімпійських ігор, фінансування зростає мінімум вдвічі. Тому ми можемо собі дозволити і набагато кращий інвентар, і набагато більше зборів. Але підготовка все рівно лишається однаково інтенсивною.
Коли виходиш на доріжку, дуже важливо бути у такому бойовому дусі. Не можна розслаблятися. Тому коли, наприклад, відчуваю, що з'являються думки про те, що я самий сильний, найкращий і так далі – починаю, навпаки, посилено хвилюватися. Тому що для гарного виступу потрібно переживати за кожен удар, адже це дає тобі додаткові шанси. Звичайно, не все залежить від самого настрою. Якщо суперник сильніший від тебе – хвилюєшся ти чи не хвилюєшся – це не матиме вирішальної ролі. Настрій і бажання перемоги – це важливо. Але ґрунт для перемоги все ж дають правильні тренування.
Про Паралімпіаду
Про
Паралімпіаду
Золота медаль – це та межа, до якої я прагнув. Не секрет, що всі спортсмени мають певну мотивацію. У мене вже друге чотириріччя підряд – період підготовки до Паралімпіад у Лондоні і у Ріо – мотивацією було те, що я можу поборотися за золото. Тому робив все від мене залежне, аби стати кращим. Знав, чого мені не вистачило в Лондоні, намагався це покращити. Медаль – це показник того, що я все зробив правильно.
Звичайно, параолімпійське золото – то вже найбільше досягнення у спорті. Я вже починаю думати, що ж наступне собі за мету поставити. Йдеться поки про те, аби лишатися у топі спортсменів і не втрачати рівня. Показати, що якщо я раз виграв Параолімпійські ігри, то можу їх виграти і двічі, і тричі. По суті, наступне змагання – це і є наступна мета.
В Ріо відчував, що маю реальний шанс поборотися за перше місце і треба постаратися. Навіть якщо би не став першим, але знав, що зробив все від мене залежне – я би не засмутився так, що аж капець. Оце бажання стати першим – воно давало хорошу мотивацію. Коли ти виходиш на доріжку, ти повинен хотіти перемогти, а не боятися програти. Тому що страх програти – це погано. Потрібно намагатися знайти слабкі сторони суперника і намагатися його перемогти, а не програти.
Звичайно, на кожних іграх мої виступи різнилися. Перший раз я їхав недосвідченим, було певне хвилювання, бо я мав мало досвіду і приїхало багато сильних суперників. Виступив досить добре, але не мав призового місця. Втім, сам виступ – це було класно для мене, дало можливість придбати згодом автомобіль. Мені моя районна рада пішла на зустріч, вони дізналися, що я їжджу маршруткою і що мені автомобіль потрібен, аби добиратися на тренування у Львові. Це дало поштовх.
Готувався. Ішов ріст-ріст-ріст. Вже на параолімпійських іграх у Лондоні я був першим у рейтингу. Вже знав, що таке параолімпійські ігри, тому вже по-іншому до них готувався. У Лондоні я здобув друге місце і це також було дуже класно, цій нагороді я дуже радів, але зробив для себе висновки, чого мені не вистачило, аби стати першим. Вже на наступних іграх, у Ріо, я чітко знав, що в мене будуть дуже високі шанси.
В Ріо я старався виправити свої помилки Лондона. Я досить потужно виступав, намагався боротися за кожний удар і це дало мені можливість стати першим. На рапірі мені дуже хотілося стати першим, або принаймні попасти в призові місця. Під час жеребкування став другим, але суперник, із яким я зустрівся за вихід у четвірку, попри те що до того він мені програв, зміг якось налаштуватися, і вже в турі прямого вибивання я програв йому. Це суперник з Китаю, там завжди дуже сильні спортсмени у програмі фехтування на візках. Зрештою, Янік Фенг став чемпіоном в рапірі.
У шаблі найскладнішим моїм суперником був поляк. Це такий принциповий суперник. Досить часто наші поєдинки закінчувались рахунком 15:14, деколи я вигравав, деколи він. Але останні кілька разів йому вдалося здобути наді мною перемогу. Я хотів стати першим. Щоби стати першим – потрібно було обіграти всіх, і його у тому числі, і стати непереможним. Як бачите, мені це вдалося.
Про перемогу
Про перемогу
В 2003 році я почав займатися спортом, щоби бути здоровим. Спорт мав дати мені можливість підтримувати себе в тонусі. Я не думав, чи стану чемпіоном, чи не стану. Просто прийшло усвідомлення, що можу перемагати. Поступово почав розуміти, над чим потрібно працювати. Але оце розуміння, що можеш стати першим – воно приходить на початку. Коли ти вже перемагаєш, спочатку дійсно не віриться. Тому що раз спробував – тобі не вдалося. Другий раз спробував – тобі не вдалося. А потім раптом – бац! – і все вийшло. От в цей момент розумієш, що ти є чемпіоном.
Бути чемпіоном – це не означає бути першим, але це – бути найкращим. Якщо щось робиш, то повинен робити це досконало. Коли ти робиш свою справу якісно – тоді можеш бути чемпіоном. Незалежно, чи йдеться про спорт, чи про бізнес, чи про роботу.
Що відчуваєш, коли розумієш, що переміг? Що зробив все так, як треба. Зробив все, що від мене залежало. Усвідомлення перемоги приходить вже в той момент, коли ти наносиш останній удар. Починаєш розуміти, що дійсно те, до чого йшов, уже досягнуте. Я коли тільки починав займатися спортом, вже налаштовувався на те, що хочу бути першим.
З року в рік наша паралімпійська збірна виступає дедалі краще. У нас побудована дуже гарна система Інваспорт, нам виділяють всі засоби, аби ми мали кращі умови для тренувань. Наша команда дуже згуртована. Ми не їздили на Параолімпійські ігри окремими групами. І ця згуртованість додавала мотивації і допомагала під час змагання. У Ріо ми зробили черговий крок вперед і стали третіми – це був очікуваний результат. Зараз це особливо приємно, тому що ми втратили тренувальну базу в Євпаторії – там був єдиний адаптований центр, де ми могли тренуватися. Але, незважаючи на це, змогли зберегти позитивну динаміку і достойно підготуватися до Паралімпійських ігор.
Про патріотизм
Про патріотизм
Українцям потрібно змінити ставлення до себе. Якщо ми дбаємо про інших – ми дбаємо про себе. Якщо ми розвиваємо країну – ми впливаємо на свій комфорт. Не завжди тобі буде гірше від того, що людям довкола тебе добре. Українцям потрібно бути відкритішими і менше себе накручувати. Чим більше ми будемо допомагати один одному – тим нам буде краще.
Основна мрія поза спортом пов'язана із нашою країною. Хочу, щоби Україна була успішна, щоби ми також були щасливі, намагаюсь якось показувати гарний приклад всім, з ким спілкуюся, щоби ми продовжували рухатися у якомусь правильному напрямку. Щоби ми дійсно розвивали нашу країну. Подорожуючи по інших країнах, дивлячись, як там гарно, я хочу, щоби люди так само приїжджали до нас і казали: "Вау! Як тут класно!". Звичайно, у деяких країнах зараз комфортніше працювати і жити. Але у мене є мрія, щоби нам тут було жити краще, ніж у Європі.
Зараз, коли ти співаєш гімн – вкладаєш у нього особливий зміст. Кожен раз, коли він грає на твою честь – це такі особливі патріотичні відчуття. Все, що змінилося в Україні за останні чотири роки, не значною мірою змінило ставлення до гімну і прапору – вони завжди для мене були символами державності. Але події останніх років додали гостроти у їхньому сприйнятті.
Чому на цій Паралімпіаді стільки медалей присвятили бійцям АТО? Ми ж не можемо бути відстороненими від того, що відбувається в країні. Ми всі розуміємо, що йде війна. Від цієї війни залежить, чи буде Україна існувати у тому вигляді, в якому є зараз. Це загроза для нашої держави. Зрозуміло, що ми постійно пам'ятаємо, що є люди, які зараз воюють і готові віддати своє життя заради нас. Навіть те, що ми поїхали на Паралімпіаду – це завдяки тому, що є люди, які забезпечують нам мир і спокій. Окрім того, всі ми, спортсмени, є українцями. Так ми хочемо показати, що підтримуємо цих людей, пам'ятаємо про них і присвячуємо свою перемогу, в першу чергу, тим хлопцям, які загинули. Ну, і звісно тим, які продовжують відстоювати нашу незалежність.
Автори проекту:
Розповісти друзям
Усі права захищені. © 2005—2016, ПрАТ "Телерадіокомпанія "Люкс", Сайт "Телеканалу новин 24".