Нас чекає копнякова демократія

Віталій Дейнега, блогер 24 каналу – про нового і старого президентів

Нас чекає копнякова демократія

Віталій Дейнега, блогер 24 каналу – про нового і старого президентів
Він нахвалює Порошенка за "Армію. Мову. Віру" – і засуджує за те, що замість бути надрукованим на банкнотах, той обрав союз з трухановими і Ко.

Він підозрює, що країна ще жахнеться від власного "шоу-вибору" – і одночасно хоче, щоб новій владі таки щось вдалось.

Йому потрібен парад. Він за "стріляти", а не "говорити". І думає, що Україна зараз – це поки що "весело".

Він відмовився від посади в уряді. Не пішов в новий парламент. Зустрічався з Зеленським і Богданом. І знає, що робити далі.
Олена Трибушна, головний редактор 24 каналу, розмовляє з блогером 24 каналу Віталієм Дейнегою, відомим українським волонтером – про вакуум в головах нових керівників країни, фатальні прорахунки старих і поразку у війні, фундамент під яку може закласти невдовзі новий парламент.
5 ПИТАНЬ ВІТАЛІЮ ДЕЙНЕЗІ
– Ти 73% чи 25%?

– Я не люблю відповідати на це питання.

– Україна зараз – це зрада чи перемога?

– Україна зараз – це весело.

– "Пагаваріть" чи стріляти?

– Стріляти.

– Війна до перемоги чи перемога компромісів?

– Війна завжди закінчується компромісом. Питання в тому, яким.

– Якщо не 24-й, то який?

– Ніякий.
Чому Віталія Дейнеги нема в списку жодної партії?
— Наш фонд аполітичний. Я не можу піти в якийсь список і лишитись в фонді. Між цими двома опціями фонд – це цікавіше і значно більш впливово, ніж окремий народний депутат.
Або ти просто не бачиш серед тих партій, які мають шанси пройти в Раду, тих, з ким би ти міг щось змінювати.
— Ні. Чого? Бачу.
Які?
— Не буду називати.
Тобі пропонували місце в якомусь списку?
— Так.
Ти відмовився?
— Так. Дві політсили.
Які?
— Не пам'ятаю.
Але на президентських виборах ти підтримував Петра Порошенка.
— Не пам'ятаю.
Тут я маю поставити зірочку і примітку, що "не пам'ятаю" в твоєму виконанні означає "не хочу говорити"?
(посміхається)
Чому, по-твоєму, Порошенка не переобрали на другий термін?
— Тому що настільки бездарно провести кампанію – це треба вміти. Настільки бути відірваним від свого виборця. Не знаю, чому досі не висять на стовпах всі, хто цю кампанію робив.
Тобто ти вважаєш, що бездарною була кампанія Порошенка, а не п'ять років його президентства?
— Я не вважаю, що він бездарно провів п'ять років. Є велика кількість і плюсів і мінусів. Цей президент тому настільки і поляризує суспільство, що одна частина його боготворить за успіхи, а інша – ненавидить і хоче знищити за його... я навіть не назвав би це невдачами, бо він робив це свідомо.
Що ти вважаєш досягненнями Порошенка?
— Стандартний набор: томос, безвіз, дипломатичні перемоги, армія стала відчутно сильнішою.
А головні твої претензії до Порошенка?
— Як до політика? Президента?
Як до людини, якій після Майдану ще раз повірили, що в країни є шанс на зміни. А він ці сподівання не виправдав.
— Слухай, в мене питання до тих людей, які повірили. Ну скільки можна вірити в месію? В мене не було сумнівів в тому, хто ця людина в 2014-му.
Повірили не в месію, а у можливість змін.
— Слухай, я теж розчарований, що він вибрав не можливість увійти в українську історію поряд з Хмельницьким, щоб його друкували на грошах через 300 років. А вибрав трошки інше і намагався поєднувати речі, які не поєднуються.
Трошки інше – це що? Самозбагачення?
— Я не антикорупційний орган, щоб так стверджувати. Зараз проти нього велика кількість розслідувань. Давай подивимось, що вони знайдуть і що зможуть довести.
Але що "інше" він вибрав?
— Його погубила та річ, яка погубила вже не одного українського політика – він вибрав союз не з народом, а з чиновниками. Для мене найбільша зрада в тому, що Порошенко між, умовно кажучи, Гандзюк і Стерненком з одного боку – і Трухановим з іншого вибрав Труханова. От і все. Це його і погубило.
Порошенко всю свою кампанію побудував на слогані "Армія. Мова. Віра", ставлячи собі в заслугу те, якими стали українські збройні сили. В мене два питання. Перше: ти бачив армію в 2014-му і бачиш постійно зараз. Наскільки вона змінилась?
— Це мені нагадує рекламу шампуню: після миття ваше волосся стане на 80% більш шовковистим. А поміряти шовковистість нічим. Так і це важно поміряти лінійкою. Давай в цифрах. Створено близько 10 нових бригад. Це третина армії.
А з точки зору озброєння?
— Ми воюємо радянським озброєнням, але дофіга його і відновили. У 2014-му році наша оборона трималася виключно на героїзмі офіцерів і солдат, усе інше ліпилося "з гівна і палок".
А якщо порівнювати не з 2014-м, а з тим, якою має бути армія?
— Ні, ну від умовної Америки ми далекі, як від неба.
Але ми здатні себе захистити цими силами?
— Так. Як бачиш, на нас не нападають.
Як не нападають? У нас війна.
— Ну на Харків не намагається ніхто іти. На Київ. Може, сил у ворога для цього і достатньо, але ми йому пропонуємо заплатити дуже високу ціну.
А чи достатньо цих сил, щоб, приміром, зачистити Донбас від окупантів?
— Ні, ну слухай – оборонний бюджет України три з чимось мільярди доларів. Оборонний бюджет Росії 45. Це погана новина. Але погана новина для росіян в тому, що у них 45 мільярдів, а у американців – 700 мільярдів.
На жаль, американці не хочуть зачистити Донбас від росіян.
— На щастя, росіяни теж не хочуть всі свої військові сили, включаючи ядерне озброєння, кинути на те, щоб воювати з нами.
Друге моє питання: сильна армія – це заслуга Порошенка чи таких волонтерів, як ти?
— Ні. Це заслуга держави. Волонтери не можуть збирати 4 мільярди доларів на рік. В нас гарна синергія з державою. Держава робить речі, які ми не потягнемо. Ну скільки волонтери відновили танків? Купили снарядів? Палива? Волонтери діяли там, де держава неповоротка. Вам треба тепловізори? Нема питань. Купили на чорному ринку за "налічку" – привезли віддали.
Словом, ти вважаєш, що Порошенко мав право писати на своїх передвиборчих бордах "Армія".
— Я вважаю, що по армії вони зробили багато. Чи міг він зробити більше? Завжди можна зробити більше. Я дуже хочу, щоб за Зеленського було зроблено ще більше.
Якраз хотіла закінчити про Порошенка – "померла так померла" – і перейти до нового президента. Ти бачиш в ньому головнокомандувача?
— Давай чесно. Ніхто не знає, чого очікувати від нового президента. Дайте мені людину, яка скаже, що Зеленський буде робити 22 липня – і вгадає. Одні кажуть одне, інші друге, а потім Зеленський робить третє.
Що такого мав би зробити Зеленський 22 липня, щоб ти повірив, що він має амбіції і шанс змінити щось на краще в цій країні?
— Мені підняло настрій те, що він чітко висловився по телемосту з росіянами. Я очікував різних реакцій. Це була найкраща з можливих.

Я хочу подивитись, кого він призначить міністром оборони, закордонних справ, якою буде його реакція, коли по нас будуть стріляти, чи не стане наш бюджет під час війни бюджетом соціалки і чи не почне він закормлювати своїх виборців, як Порошенко, коли по тисячі роздавав.

Зеленський зараз в політичному шпагаті, бо його виборці очікують від нього діаметрально протилежних речей. Він гарантовано буде чіплятись за свій рейтинг, робити популістичні кроки. У відношенні тієї ж таки армії. Але це може буди дешевий популізм – як скасування параду. А може бути хороший – підняти зарплати військовослужбовцям.
Тобі потрібен парад?
— Так.
Роздати військовим зекономлених 300 мільйонів – це багато?
— Це по тисячі гривень на солдата.
Це смішно.
— Це ні про що. Солдати це не бабушки.

Ми живемо в умовах повної непередбачуваності. Після 22 липня буде взагалі невесело. Це буде копнякова демократія. Нам доведеться копняками відстоювати закон про люстрацію, декомунізацію, прозахідний вектор. Декомунізацію на нашому першому мітингу ми уже відстояли.

Розумієш, коли є вакуум влади, коли керівник країни недостатньо компетентний чи не має команди – цей вакуум завжди хтось заповнює. Влада не завжди належить формальному лідеру. Часто її захоплюють неформальні. Той, хто захоплює контроль над потоками інформації – може керувати тим, яку інформацію отримує чи не отримує президент.
Як було в оточенні Януковича.
— Коли виникає вакуум влади – а він зараз виникає – владу беруть усі, кому не лінь.

Я проти того, щоб повертатись до минулого. Але я не впевнений, що майбутнє, яке ми обрали – світле. Я не впевнений, що ми взагалі знаємо, що ми обрали. Це був емоційний вибір. Тепер подивимось. Я налаштований брати відповідальність і допомагати владі виконувати те, що вони обіцяли. Вони говорять багато правильних речей. Треба зробити так, щоб вони їх виконували.
Тебе запрошували долучитися до того, щоб заповнити цей вакуум – вакуум в головах людей з нової влади? Консультувати?
— Були зустрічі з волонтерами.
З президентом?
— Зустрічався. Він сказав: ми відкриті. Але від його Адміністрації я не бачу поки запиту. Я бачу спроби захоплення влади різними людьми, які стверджують, що вони щось знають. А влада некомпетентна оцінювати компетентність цих людей.
Самозванці?
— Самозванців там вистачає. Ну подивіться на ці призначення. Президенту потрібні люди, яким він може довіряти. Але чи вистачить в нього таких людей на всю державу? Президентство тягне за собою величезну кількість призначень. А йому нема кого поставити. Тому ліплять у найкращих традиціях "з гівна і палок".

В оточенні і голові Зеленського борються дві парадигми. Одна – це те, що йому нашептали в Берліні і Вашингтоні: чувак, в тебе варіантів два, але по факту один. Вони порозбивали "рожевих слоників" в його голові і показали, що все не так просто. Але таких "рожевих слоників" в нього ще багато. Деякі речі він спробує зробити. Можливо, щось навіть вийде. Я за те, щоб в нього вийшло. Я за те, щоб країна рухалась. Ми застрягли в перехідному періоді. Не можна зуб вирвати наполовину. Питання в тому, чи Зеленський – та людина, яка може це зробити. Побачимо.

А інша парадигма – це та, що йде збоку медведчуків, портнових і так далі. У них різні інтереси. Інтерес Медведчука – просто злити Україну у руки Росії. Інтерес Портнова – повернутись до влади, узурпувати, помститись. Але це все одна і та сама історія про відхід від демократії, розворот від європейського курсу, до Росії. Прошу вважати це моїм оціночним судженням.
Нам є про що говорити з росіянами?
— Ні. Нам є про що поговорити з Макаревичем і Ахеджаковою. Я готовий говорити з тими, хто ходив на мітинги проти подій в Криму і на Донбасі, хто виступає проти путінського режиму і не казав, як Навальний, що Крим – це бутерброд. З усіма іншими – після вибачень і після того, як вони повернуть наші території. Тоді можна буде поговорити.
Але якщо відверто, багато людей в Україні хочуть перемовин, хочуть, щоб війна закінчилась. В тебе є уявлення, як?
— Від війни втомились найбільше ті, хто на ній ніколи не був. Серед тих, хто обрав Зеленського, дуже багато таких, в кого всередині шкребе: йде війна, а я нічого не роблю. Вони відчувають сором. Це як мати позашлюбну дитину і не визнавати її. Це пляма на їхній совісті, яку можна витерти двома шляхами – або закінчивши війну шляхом капітуляції чужими руками. Або знайти формат, в якому ти можеш захищати країну – допомагати грошима, тиснути на владу, та в самій армії повно штабних посад. Є мільйон способів сказати потім дітям, що ти зробив все, що міг.
За п'ять років люди звикли до війни: одні звикли жити там під кулями, інші звикли до неї тут, в їх в житті нічого не змінилось – є відпустки, вино, кіно і все інше.
— Це нормально. Ізраїль он 70 років живе з війною і все в порядку. Слухай, ми цю війну можемо закінчити поразкою.
Поразка – це втрата Донбасу?
— Ні, Донбас якраз Росії потрібен всередині України на умовах федералізації. Це і буде нашою поразкою. Донбас в складі України, який зможе заблокувати наш вектор на ЄС і НАТО. Донбас, де умовний "моторола", обраний у парламент, зможе сказати, що Україна у НАТО ніколи не піде – оце буде поразка. З отакої країни я готовий буду емігрувати і проситиму вимкнути за собою світло в аеропорті.
Ти припускаєш, що такий сценарій можуть реалізувати через парламент наступного скликання?
— Припускаю, що можуть. Тому що серед виборців Зеленського занадто багато сцикливих чоловіків, яким війна муляє. Зеленський пообіцяв протягом року війну закінчити. Його позиція у зверненні до Путіна була: припиняємо стріляти, ви віддаєте нам назад те, і те, і те – і тоді "пагаварім". Побачимо, наскільки його вистачить витримати таку позицію в довгій грі. Тому що в якийсь момент перед ним на стіл ляжуть дві карти – одна це його рейтинг, інша – це війна. І йому доведеться вибрати.
Твій блог на 24-му називається Хронікі неоголошеної війни. Як ти вважаєш, чи треба було свого часу оголосити війну – діяти більш рішучо? Чи мали б ми шанс?
— Ні. Ми це зробили. Іловайськ був про це. Ми зробили все, що могли.
Що має статися, щоб Путін забрався з Донбасу? Він має померти?
— Або померти, або переворот. Цікава річ. Є версія, що російська пропаганда виникла в той момент, коли в Кремлі зрозуміли, що бунтарські настрої починають розтікатися по регіонам, і є вірогідність "бєссмислєнного і бєспощадного руського бунта", який втопить все в крові. В них мирного Майдану не буде. Тоді з'явився Кисєльов і фейкові новини.
Ти сам телевізор дивишся?
— Ні. Вже років 20.
Змінюємо країну на краще – слоган 24 каналу – для тебе "на краще" – це як?
— Я вірю, що якщо Україна зможе побудувати міцні інститути... От судову систему. Я не хочу судів, які відпускають Труханова, тому що була порушена якась там процесуальна норма...
Тобто суди, які виносять вироки не по справедливості, а через доскіпування до технічних помилок?
— Так. Я хочу, щоб наші суди судили по справедливості. Інакше це шлях до народних бунтів.
І до такого правосуддя, як влаштував президент в Борисполі: "Встав і вийшов". І це людям подобається, бо іншої справедливості вони не бачать.
— Так. Подобається. Слухай. Ми молода демократія.
Ми вже 28 років молода демократія.
— Слухай, ну а скільки Америці?
200.
— Ну от. Десь років через 200 поговоримо.

Я вважаю, що нам потрібні міцні інститути, міцна армія, правоохоронна система, якісні спецслужби, які займаються не заробітком, а безпекою. І головне – має бути громадянське суспільство. Коли є інституції і громадянське суспільство, то, в принципі, п'ять років і перетерпіти погану владу можна.

І має обов'язково бути свобода слова. Допоки мені жодного разу не сказали "так більше не говори" – я можу тут працювати.
В цьому місці я маю поставити примітку "на правах реклами"?
Коли ми побудуємо таку країну, ти що робитимеш?
— Волонтерство закінчується тоді, коли ти забуваєш, навіщо починав. Я починав, щоб врятувати життя хоча б одного з тих, хто за нас воює. Я знаю особисто багатьох, хто живий завдяки тому, що зробили ми на зібрані гроші. Ми об'єднали людей навколо ідеї того, що в складні часи потрібно гуртуватися. Ми дали тисячам людей ліки від розчарування і зради.
Коли ти поставиш крапку в волонтерській історії?
— Я піду в кінці наступного року. Перші півроку після дємбєля бійці просто відпочивають. Тому перші півроку я буду робити рівно нічого. Поїду подорожувати. Потім піду в менеджмент, в бізнес. В політику я, скоріше, не бачу сенсу йти. Туди можна іти, коли ти розумієш, що зможеш впливати на дії фракції, а не будеш просто рукою, яка підіймається по команді лідера.

Автори проекту:
Поділитись з друзями:
Усі права захищені. © 2005—2019, ПрАТ "Телерадіокомпанія "Люкс", Сайт "Телеканалу новин 24".
Made on
Tilda