"Путівник Галактикою" пише про Землю:

"Далеко від центральних магістралей, на західній околиці Галактики, у глушині є непримітне жовте світило. А за дев'яносто два мільйони з невеликим лишком миль від нього по геліоцентричній орбіті обертається нічим не показна блакитна планета. Вершини еволюції на ній сягнула біологічна форма, що походить від приматів. Яскравим свідченням примітивності цієї біоформи може бути хоча б той факт, що її представники й досі вважають найбільшим досягненням технічного прогресу електронні годинники. Єдине, що по-справжньому хвилює людство (саме так називали себе представники біоформи блакитної планети), так це проблема, як досягти загальновнутрішнього розладу".

Можливо, у масштабах нескінченності Всесвіту Земля і не є найвизначнішою з планет. Але якщо роздивитися трохи ближче – то виглядає вона цілком симпатично.
І чим ближче на неї дивишся, тим цікавішою вона стає. При тому, що можливостей уважно роздивитися нашу планету із Космосу цілком вистачає. Всупереч даним "Путівника", електронні годинники – не найбільше технічне досягнення людства.
Наприклад, у нас є свої повелителі часу і простору. Знайти їх можна у Національному центрі управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України.

Вони можуть бачити буквально все, що відбувається як на нашій планеті, так і за її межами. Цей центр – єдиний в Україні забезпечує експлуатацію космічних систем на всіх її етапах – від моменту пуску апарату до забезпечення його роботи на орбіті та прийому і обробки даних дистанційного зондування Землі. І приймати інформацію вони можуть буквально з усіх супутників, які зараз літають над нашою планетою. Детальність отриманих знімків може бути різною, що дозволяє створювати найрізноманітніші сервіси, якими ми з вами користуємося щодня.
Моніторинг суходолу
Все, що відбувається на поверхні планети, можна побачити із космосу і використати цю інформацію для власного розвитку. Буквально: все, що завгодно. Головне знати, на що хочеш подивитися. От, наприклад, масштаби вирубки лісів у Подільських Товтрах.
Або, наприклад, здійснювати контроль за використанням ґрунтів, стежити за розвитком міст, моніторити незаконні забудови. Чи бачити просідання будівель у різних місцях.
Моніторинг морів та рік
"Усі знають, що насправді речі виявляться зовсім іншими, ніж видаються на перший погляд. Так, наприклад, мешканці Землі завжди вважали себе розумнішими за дельфінів, їхня упевненість опиралась на такі важливі винаходи, як колесо, Нью-Йорк, війни й багато, багато іншого. А що можуть дельфіни? Лише гратися. Дельфіни, в свою чергу, вважали себе розумнішими за людей з тих самих причин", – пише "Путівник".
Можливість порівняти масштаби розвитку обох цих біологічних видів та шкоди, якої вони завдають, завдяки супутниковим технологіям теж значно вища. Супутникові знімки дозволяють опрацювати ту інформацію, яку неможливо отримати завдяки, наприклад, аерозйомці.

Можна побачити, де який корабель знаходиться, скільки нафти виливає тощо. З практичної точки зору, наприклад, це означає, що Україна може завдяки супутниковим знімкам довести, що якесь із суден незаконно заходило до окупованого Криму або де проходять російські кораблі.
Інший приклад практичного використання такого моніторингу – точні дані щодо льодової обстановки. Тобто точно видно, де на поверхні води є крига, де можуть пройти криголами, куди судам краще не ходити, як виглядає устя Дніпра, а це все означає, що маршрути суден у зимову пору можуть бути точнішими і акуратнішими.
Моніторинг надзвичайних ситуацій
Насправді – незамінний сервіс, який дозволяє вчасно запобігати надзвичайним ситуаціям, зменшувати їх негативні наслідки і точно відстежувати стан територій та об'єктів перед, під час та після надзвичайної ситуації.
Моніторинг у сфері безпеки і оборони
Важливість цього сервісу навіть коментувати немає потреби. Із космосу є можливість відстежувати різного роду інформацію від даних про бази розташування до інформації щодо типів пошкоджень землі внаслідок бойових дій.
І це ще не все. У центрі також займаються контролем навігаційного поля і експлуатацією Національної системи координатно-часового та навігаційного забезпечення України. До сигналу навігаційних систем спеціально додають похибку, щоби їхні дані не можна було використовувати у військових цілях для наведення ракет і нанесення ударів. Національна система координатно-часового та навігаційного забезпечення дозволяє із урахуванням цієї похибки визначити місцеположення із точністю кількох міліметрів. Незамінний сервіс для землекористування. Якщо ви хоч раз стикалися із кадастровою картою України – ви зрозумієте. Якщо ні – то повірте, вона є страшенно невпорядкованою і безлад у деяких районах сягає фантастичних масштабів.
Ще один напрямок роботи – система контролю та аналізу космічної обстановки. Це дозволяє Україні відстежувати всі космічні апарати, які пролітають над її територією. А також ті апарати, які, наприклад, сходять з орбіти і ризикують впасти нам на голову.

Аварії космічних апаратів на орбіті, до слова, теж не рідкість. Довкола Землі зараз літає більше 17 тисяч різних елементів. Це і працюючі супутники, і ті апарати, які вже своє відпрацювали, їхні уламки, уламки ракет-носіїв. І всі вони можуть зашкодити і самим собі, і тим новим апаратам, які виводяться, і тим старим, які вже працюють. Тому для того, аби вивести на орбіту новий супутник і переконатися, що його роботі нічого не заважатиме, теж потрібно провести чималу роботу.
Ще один напрямок роботи центру – система геофізичного моніторингу. Вона дозволяє відстежувати всі землетруси на планеті, випробування ядерних зарядів. І українські спеціалісти, які займаються постійним моніторингом – одні з небагатьох фахівців у світі, які можуть виконувати цю роботу.
"Путівник Галактикою" також стверджує, що практично всі рішення та ідеї, які народжує людство, зводяться до "перерозподілу маленьких зелених клаптиків паперу", які, за задумкою мають забезпечити нас щастям. І в цьому – велика проблема нашої планети.

Справедливе твердження. От, наприклад, космічна галузь України. Її можливості практично необмежені. І все те, що ще не так давно задавалось неможливим – уже реальність, яка існує в межах нашого Космічного агентства. Єдина проблема, що їхні послуги лишаються незатребуваними і недофінансованими. Традиційно на виконання космічної програми виділяють не більше 30% від запланованих коштів. І це – у кращому випадку.

Як показують дослідження, потреба у супутниковій інформації сьогодні є майже у кожному державному відомстві. І чи не кожне державне відомство купує ці дані у дистриб'юторів, які ще не так давно всі були виключно російськими. Ринкова вартість такої інформації може сягати більше 300 млн євро на рік. При тому, що у Національному центрі управління та випробувань космічних засобів вже знають, як задовольнити всі державні потреби у таких даних, оптимізувавши роботи і зменшивши її вартість до 1 млн євро на рік. При цьому цілком безкоштовно, забезпечивши її достовірність за рахунок прийому вітчизняними станціями і прибравши посередників, які можуть спотворити подану на знімках інформацію.
Усі права захищені. © 2005—2017, ПрАТ "Телерадіокомпанія "Люкс", Сайт "Телеканалу новин 24".
Made on
Tilda