Два роки без Кузьми

2 лютого 2015 року добряк Кузьма, Андрій Кузьменко, трагічно загинув у автокатастрофі. Українці важко пережили смерть свого кумира. Але він назавжди у наших серцях.
Життя простого і неймовірно талановитого хлопця з містечка під Львовом було сповнене пригод і веселощів, якісної музики і геніальних текстів, любові і віри у краще. Сьогодні ми згадуємо його життя і його творчість.
Ми пам'ятаємо тебе!

ДИТИНСТВО

Народився Кузьма у невеличкому містечку на Львівщині — Самборі. Виріс у такому ж крихітному Новояворівську, де згодом й народився гурт "Скрябін".

Його дитинство випало на сувору реальність радянських часів: з дерев'яними іграшками, зграями дітей у дворах, подорожниками на розбитих колінах. Одним словом, всю романтику радянської дитини Андрій відчув на собі.

"Від мого дитинства всі можуть бути в шоці. Найкрутіше, що пам'ятаю – два ящики мандаринів, які надіслали з Києва дві мої тітки. А ще, пам'ятаю, в 6 років мій дядя Славік дозволив мені керувати величезним лісовозом, ЗІЛом. Правда, я сидів у дядька на колінах, але сам крутив кермо, розминався з автобусами. Страшно було, але я крутив те кермо", — розповів якось співак про свої дитячі роки.

Мама музиканта Ольга Михайлівна – учитель музики. Вона займалася не лише з сином, але й з хлопцями першого складу "Скрябіна".
Батьки Андрія були строгі, можливо це й допомогло йому досягнути успіху.
"Мама моя колись дала мені пораду: "Андрійку, чим ти менше будеш мати вільного часу в дитинстві, тим більше матимеш його, як станеш дорослим". Я сприйняв це через сльози, кров і піт. То діло перейшло не то що в охоту вчитися, а просто, щоб не було скандалів вдома. Бо тільки отримував трійку, в мене був такий скандал, що ходив пішки по потолку. У мене кидали тапочки, я стояв на якомусь гороху чи гречці колінами в куті. Але все-таки батьки змогли вселити, що треба пахати для того, щоб вимагати потім щось від життя", — якось розповів Кузьма.

ЮНІСТЬ

Юність Кузьми — часи перестройки. Подих свободи і очікування змін, перший український андеграунд, концерти у підвалах, дешеве вино і цигарки: те, що формувало юного Андрія Кузьменка.
Тоді й народився гурт "Скрябін". У 1989 році. Лише Кузьма був єдиним постійним учасником колективу. До першого складу гурту Андрій зібрав своїх старих друзів. Серед них був і Лесик Скрябін, на честь якого музиканти назвались. Саме батько Лесика дістав хлопцям апаратуру і виділив місце для репетицій.
Виступ гурту у першому складі відбувся 1991 року у військовій частині.
Популярними хлопці стали після пісень "Птахи", "Шукав свій дім", "Мудрий, бо німий", "Танець пінгвіна".
"Танець Пінгвіна"
"Дешеве пиво і сухе вино,
Робили нас щасливими людьми,
І ніби чудо польське радіо,
Нам відкривало той незнаний світ
Ми жили всі так ніби, то був сон
І можна бути вічно молодим "

Після армії Кузьма одружився з дівчиною з паралельного класу – Світланою (разом прожили 20 років, мають доньку Марію-Барбару). Перед ним був вибір: стати музикантом чи лікарем. Спочатку молодий Кузьменко вчився на невропатолога, потім перевівся на стоматолога.
Батьки і дружина не дуже вірили, що музикою Андрій зможе заробляти на гідне життя. Батько Віктор згадує: "І ми його до медицини підштовхували, і Світлана. А вони якраз зібрались на фестиваль "Червона Рута". Я сказав: якщо займеш призове місце, займайся й далі музикою – значить, ти чогось вартий. І він зайняв третє".

КУЗЬМА ВЕДУЧИЙ

Андрій Кузьменко був не лише талановитим музикантом, але й неймовірним ведучим. Його гумор і безпосередність робили передачі з його участю особливими. З 2003 року він працював ведучим програм "Шанс" і "Шиканемо" разом зі співачкою Наталею Могилевською.
"Людина з його темпераментом та розумом могла сказати щось... Ми багато дискутували, багато сварилися, але в той же час були друзями, бували одне в одного вдома. І в такий момент в моєму житті, коли від мене відвернулися усі, ніхто не телефонував, тому що телефонувати мені було просто небезпечно, Кузьма був єдиною людиною, яка зателефонувала. І я запам'ятала це на все життя. Він мене підтримав в найскрутніший час. Він така людина, яка зателефонує, яка буде поруч."

Наталя Могилевська
Також Кузьма був у журі музичного шоу "Співай як зірка". А вже за кілька тижнів після фіналу зйомки проекту Андрій пішов з життя.
Кузьма не лише писав і виконував музику, був чудовим телеведучим, але й проявив себе як письменник. Його прості, життєві автобіографічні книжки одразу підкорили серця читачів: "Я, Побєда і Берлін" і "Я, паштєт і армія".

ЗА СПРАВЕДЛИВІСТЬ, ПРОТИ ПОЛІТИКИ

У 2002-му році Андрій Кузьменко спробував себе у політичній ролі. Тоді він увійшов до виборчого блоку "Команда Озимого Покоління" правого спрямування. З цією його діяльністю пов'язане створення альбому "Озимі люди".
Під час Помаранчевої революції дісталося і самому Кузьмі, і його рідним. Тоді музикант виступав на концертах на підтримку Партії регіонів. Адже коли розпочався Євромайдан, він підтримував активістів чим міг. І продукти привозив, дрова. Проте не афішував своєї допомоги.
"Людочки! Дякую Вам за то, що живу з вами під одним небом! На Майдані було так, ніби до родичів приїхав ! Дай Вам Боженько Здоров'я", — казав Кузьма.
"Я хочу побажати вам , панове президенти
Відчути весь наш біль на собі перше ніж померти"

Під час революції музикант розповів, що не має жодних пріоритетів серед політиків. Він сказав, що не вірить нікому.
Коли почалася війна, співак критикував владу. В одному з останніх віршів Кузьма критикує усіх президентів України через соціальну несправедливість. Ця тема завжди хвилювала Кузьму і часто висвітлювалася в його творчості.

СМЕРТЬ

Цей розділ ми вирішили залишити порожнім. Вся країна досі не оговталася від смерті безцінного Кузьми. Ми, як і ви, досі пам'ятаємо ці кадри, пам'ятаємо сльози і фотографії з похорону. 48 років тому, Андрій Кузьма почав свій життєвий шлях. Сьогодні треба згадувати його живим.
"Літаєш собі, літай
До смерті і довше
Нікого тут не шукай
Хто був той пішов вже"

ІНШІ ПРО КУЗЬМУ

Життя Кузьми обірвалося 2 лютого 2015 року. Однак, такі як він, не вмирають. Він залишиться у своїх текстах і в наших серцях назавжди.
Олександр Положинський
"Не забувайте слухати пісні Андрія і передати їх своїм дітям, коли прийде час. Змініть себе та Україну на краще — цим ви справді вшануєте його пам'ять, рецепти змін шукайте в його піснях та численних інтерв'ю. І заплануйте собі похід на концерти всіх українських артистів, які для вас хоч щось значать. Поки ще не пізно."
"На жаль, у цьому недосконалому світі таке доводиться переживати. Кузьма Скрябін був світлою, талановитою людиною та музикантом, якого ми ВСІ любили. Це величезна втрата для всіх. Ти завжди в наших серцях"
Олег Скрипка
Трагічно загинув Кузьма Скрябін. Немає слів... Андрій був найталановитішим з усіх, з ким я був знайомий... Поки я живу, його пісні і він сам будуть зі мною. Андрюха, вибач, якщо можеш, то просто - вибач, що не вберегли...
Ігор Кондратюк
"Музиканти не вмирають. "На даху добре дивитися в небо..." Ти з нами назавжди, Андрію."
Марія Бурмака
"Кузьма... Він назавжди залишиться у пам'яті. Ця смерть – це фатальна помилка. Вона не для нього. Такі, які він, не помирають. Це ясно без слів."
Руслана
"Можливо, треба було жити, як всі,
А я хотів інакшим бути завжди"
Поділитись проектом з друзями

Читайте також

Усі права захищені. © 2005—2015, ПрАТ "Телерадіокомпанія "Люкс", Сайт "Телеканалу новин 24".