29.04.1918:


Гетьманський переворот

Сто років тому в Україні одночасно відбувалося багато надважливих подій. Всі вони були цікаві і так щільно переплетені між собою, що сучасники часто не встигали помічати, як на їхніх очах починає творитися держава. Одна з таких подій – гетьманський переворот Павла Скоропадського.

Чому та як відбувся переворот і що він означав, журналісти сайту "24" розібрались разом з істориком Владленом Мараєвим.
1918 рік від самого початку видався для Української Центральної Ради насиченим. Кожен з ключових українських політиків того часу бачив себе рятівником батьківщини, який приведе країну до процвітання. Всі разом вони мріяли побудувати світовий соціалізм, який передбачав, що все потрібно справедливо поділити між всіма людьми. Оскільки всіх людей було багато, а всього – мало, у межах України це призвело до анархії.

Центральна Рада не бачила необхідності формувати велике і професійне військо. Та навіть якби звернула на те увагу – коштів на утримання армії не було. У більшовиках тривалий час також бачили не загрозу, а потенційних союзників, аж до початку першої війни більшовиків проти України. У дуже спрощеному вигляді ситуація, в якій опинилась країна, виглядала приблизно так:
Навесні 1918 року Українська Центральна Рада на чолі з Михайлом Грушевським із допомогою німецьких та австро-угорських військ змогла вигнати більшовиків з України. Однак це не допомогло вирішити всі наявні проблеми.

Центральна Рада так і не стала виразником інтересів усього суспільства тогочасної України. У складі Ради абсолютно домінували ліві політичні сили, тоді як праві – правоцентристські й ліберальні – були слабко представлені. При цьому Раду все одно роздирали протиріччя між цілими партіями та окремими політиками. Ефективного державного апарату не було.

Молодій Українській Народній Республіці дуже бракувало досвідчених управлінських кадрів, більшість з яких не допускали до управління. Часто вирішальними факторами у призначенні на державні посади ставали показовий патріотизм та особисті зв'язки кандидатів. Армія, хоча й патріотично налаштована, була невеликою. Без іноземної допомоги вона, попри всі зусилля, не змогла захистити батьківщину від більшовизму.

Заможні верстви суспільства дратувалися через нові закони – скасування приватної власності на поміщицькі землі, передача їх без викупу селянам, встановлення державного контролю над виробництвом. Повоєнна розруха, економічна криза, запрошення до України 450-тисячного контингенту німецьких і австро-угорських військ відверто не додавали популярності керівництву УНР.

В свою чергу, Німеччина й Австро-Угорщина не збиралися допомагати Україні задарма. Вони конче потребували поставок сільськогосподарської продукції та промислової сировини, оскільки самі опинились на межі катастрофи: Перша світова війна за чотири роки поставила ці країни на межу голодної смерті та економічного колапсу.
Але Центральна Рада, по-перше, не надто серйозно ставилась до виконання взятих на себе зобов'язань. По-друге, вона не могла взяти ситуацію у країні під контроль та вчасно виконати всі зобов'язання.

Німці вимагали вирішення економічних проблем, аби вчасно отримувати продовольство. У Києві більше цікавились ідеологічним наповненням та мірялись патріотизмом. Стосунки між Києвом і Берліном, Києвом і Віднем ставали дедалі напруженішими.
Слабкість Центральної Ради, загроза перетворення України на звичайну окуповану колонію змушували українські консервативні сили працювати разом.

У квітні 1918 року вони об'єдналися навколо Павла Скоропадського – нащадка давнього гетьманського роду, заможного землевласника, колишнього генерала російської царської армії, героя російсько-японської і Першої світової воєн. Ця кандидатура на керівника України влаштовувала Німецьку імперію.

Остаточно відносини між Центральною Радою і німецьким військовим командуванням зіпсувала "справа Доброго".

Абрам Добрий був впливовим банкіром, членом фінансової комісії Центральної Ради, одним із тих, хто домовлявся із німцями про співпрацю. Саме через його банк йшли фінансові операції окупаційних військ з Рейхсбанком.

24-25 квітня Добрий за ініціативою кількох міністрів УНР був таємно вивезений з Києва до Харкова (нібито через його занадто активну співпрацю з німцями). Німецьке командування такий вчинок обурив. І воно у відповідь видало наказ, згідно з яким усі кримінальні злочини на території України вибірково могли підлягати німецькому військово-польовому суду.
Ввечері 28 квітня засідання Центральної Ради було перерване загоном німецьких солдатів. Лейтенант, який командував ними, наказав усім присутнім підняти руки вгору і здати зброю, якщо вони її мали. Після обшуку німці взяли під варту кількох міністрів, а невдовзі заарештували й голову уряду УНР Всеволода Голубовича. Такі брутальні дії були зумовлені дозволом німецьких слідчих, які розслідували зникнення Абрама Доброго. Самого банкіра невдовзі звільнили за сприяння німецької сторони.

Наступного дня кількадесят депутатів Малої Ради (орган, що діяв між пленарними засіданнями Центральної Ради) зібралися ще раз. Вони встигли ухвалити Конституцію УНР, після чого розійшлися. Конституція так і не встигла набути чинності, бо того самого дня у Києві відбувся гетьманський переворот.
Конгломерат правих сил мав своє бачення того, як треба будувати державу. Але не мали можливості це бачення реалізувати. Спочатку вони намагались увійти до складу Центральної Ради та тиснути на неї зсередини. Коли зрозуміли, що всі подібні спроби даремні – вирішили провести власний з'їзд та взяти ситуацію під свій контроль.

29 квітня 1918 року у цирку Петра Крутікова, відомому також як Гіппо-палас (зараз на цьому місці стоїть кінотеатр "Україна"), пройшов Всеукраїнський хліборобський з'їзд. Приміщення цирку обрали через те, що тут була найбільша глядацька зала Києва. Та навіть вона не змогла вмістити 6432 уповноважених від восьми українських губерній та всіх охочих – загалом у з'їзді взяли участь близько 8 тисяч осіб. Багатьом учасникам довелося стояти просто на вулиці.

У процесі роботи делегати розкололися на два табори. Селяни – дрібні власники вирішили відкрити окремий з'їзд хліборобів-демократів. Головне розходження полягало в тому, що хлібороби-власники не визнавали Центральну Раду, а дрібні власники з цим не погоджувалися.
На пропозицію делегата Полтавщини про те, що вся влада повинна мати характер диктатури, збори відповіли вигуками "Браво!", "Ура!", "Гетьмана! Гетьмана!". В одній із лож з'явився Павло Скоропадський. Саме його і запропонував обрати гетьманом голова зборів Михайло Воронович. Відповіддю стали вигуки: "Хай живе гетьман!"
Делегати хліборобського з'їзду проголосили Скоропадського Гетьманом України. Новообраний глава держави звернувся до присутніх з короткою промовою:
Панове, дякую вам за те, що ви мені передаєте цю владу. Не для своєї користі беру я на себе тяготи тимчасової влади, одначе ви самі добре знаєте, що анархія всюди почала панувати і що тільки на вас, хлібороби, і на здравомислячі верстви ми будемо спиратися. Прошу Бога, щоб він дав нам силу та міцність врятувати Україну.
Після цього Скоропадський і учасники з'їзду вирушили на Софійську площу, де в урочистій обстановці пройшло помазання на гетьманство.
Ось як Скоропадський змальовував цей епізод у своїх спогадах:

"Это были минуты, которых забыть нельзя. Сколько светлых, чистых надежд, сколько желания работать! Преосвященный Никодим произнес прочувственную речь. Хор грянул: "Многи лета господину нашему, Гетману усей Украины", колокола св. Софии гудели вовсю. Я, видимо, был спокоен, но в душе переживал многое".

З вечора 29 квітня й до пізньої ночі прибічники Гетьмана захоплювали адміністративні й урядові установи. В той час у Києві перебувало близько 5 тисяч військових, але майже ніхто з них не виявив бажання захищати Центральну Раду.

Єдина збройна сутичка відбулася власне за сам будинок Центральної Ради (колишній Педагогічний музей на вул. Володимирській, 57). Січові стрільці, які охороняли його, відкрили вогонь і застрелили трьох офіцерів-гетьманців. Але невдовзі їх було роззброєно. Німецькі військові переворот підтримували, хоча формально намагались не втручатись.

Скоропадський звернувся до українського народу із маніфестом під назвою "Грамота до всього українського народу", який оголосив про скасування Української Центральної Ради і уряду Української Народної Республіки. Права приватної власності, в тому числі й на землю, визнавалися "фундаментом культури і цивілізації" та відновлювалися у повному обсязі.

Разом із грамотою вийшли "Закони про тимчасовий державний устрій України". Сама держава стала називатися не Українська Народна Республіка, а Українська Держава.

Гетьман Скоропадський перебрав на себе усі владні повноваження. Він міг призначати отамана Ради міністрів (першим на цій посаді став Микола Устимович), мав право затверджувати і розпускати уряд, контролював зовнішньополітичну діяльність держави, був головнокомандувачем збройними силами і флотом, міг оголошувати воєнний чи особливий стан, проводити амністію... Фактично, це була диктатура, яка спиралася на історичну традицію, але трималася на іноземній військовій силі. В історії Української революції почався новий етап.

Автор проекту:
Поділитись з друзями:
Усі права захищені. © 2005—2018, ПрАТ "Телерадіокомпанія "Люкс", Сайт "Телеканалу новин 24".
Made on
Tilda